به گزارش افکارنیوز، اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق که در راس هیاتی از نمایندگان مجلس این کشور به تهران سفر کرده است، صبح امروز با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس مجلس عراق در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و دیدار با ظریف بر روابط بسیار خوب، دوستانه و برادرانه بین دو کشور همسایه و مسلمان تاکید کرد و از تلاشهای خستگی ناپذیر دولت جدید کشورمان برای ارائه تصویری مثبت از ایران اسلامی در عرصه منطقه ای و جهانی و پیگیری رویکرد تعامل سازنده برای حل مشکلات منطقه با بکارگیری دیپلماسی هوشمندانه و مدبرانه ابراز خرسندی و تقدیر کرد.

وی با اشاره به مذاکرات بسیار خوب و سازنده خود با دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، بر تداوم و تقویت این روابط به خصوص میان پارلمان های دو کشور و در راستای خدمت به منافع و مصالح دو طرف و نیز مصالح و ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد.

اسامه النجیفی با اشاره به حساسیت و پیچیدگی اوضاع و شرایط حاکم بر منطقه و تهدیدات ناشی از گسترش تروریسم، خشونت و افراط گرایی، ضرورت هم فکری و رایزنی مستمر بین روسای مجالس و نیز وزرای خارجه کشورهای مهم منطقه از جمله ایران و عراق را در این راستا خواستار شد و با اشاره به مذاکرات اخیر خود در ترکیه با مقامات این کشور ابراز امیدواری کرد که تلاشهای مشترک و خیرخواهانه دولتهای پیشرو به بازگشت صلح و آرامش و امنیت به سوریه و کل منطقه کمک کند و همه کشورها به بازگشت همه گروهها و طرفهای سوری به پای میز مذاکره کمک کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار که تعدادی از نمایندگان مجلس عراق نیز حضور داشتند، از تحرک هیات پارلمانی عراق و ابتکار این کشور در راستای کمک به تثبیت صلح و امنیت در منطقه و حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه تقدیر و تشکر کرد و مجلس عراق را نشانگر وجود مردمسالاری واقعی و حضور نمایندگان طیفهای مختلف فرهنگی و اجتماعی و قومی مردم عراق در حاکمیت این کشور دانست.

ظریف با اشاره به اشتراک دیدگاه و موضع جمهوری اسلامی ایران و عراق در راستای ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه و اجتناب از هرگونه توسل به زور و اقدام نظامی خاطر نشان کرد: تنها رژیم صهیونیستی است که از ماجراجویی نظامی در منطقه سود می برد و برافروختن آتش جنگ و خشونت در منطقه به نفع هیچ از کشورهای داخل و خارج از منطقه نیست و ما از موفقیت راهکار سیاسی در این مرحله برای حل بحران سیاسی خرسندیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به جایگاه مهم و تاثیرگذار مجالس و پارلمانهای کشورهای مختلف از جمله کشورهای موثر در منطقه بعنوان نمایندگان مردم، خواستار ایفای نقش فعال تر مجالس کشورهای بانفوذ و تاثیرگذار در منطقه برای کمک به حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه شد.

ظریف همچنین ضمن تایید دیدگاه رئیس مجلس عراق در خصوص تهدید و خطر جدی فراروی منطقه منبعثاز ترویج افراط گرایی و تروریسم و فتنه انگیزی هشدار داد و با اشاره به سپری شدن دوران حاکمیت و سلطه کشورها با توسل به اصل تفرقه بیانداز و حکومت کن و به هم پیوستگی جهان امروز خاطر نشان کرد: تبعات و خطرات ناشی از ترویج افراط گرایی و فتنه طائفی به کشورهای منطقه محدود نخواهد ماند و در صورت عدم مقابله جدی با این پدیده شوم دامن دیگر کشورها در مناطق دیگر جهان را خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: آغاز کنندگان جنگ هرگز در طول یک قرن اخیر به اهداف خود دست نیافته اند و امیدوارم این درک از سوی همه کشورها ایجاد شود که نمی توان با توسل به جنگ و اقدامات یکجانبه به حل و فصل مسائل پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با استقبال و اعلام حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از ابتکار عمل عراق برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه و با همکاری و مشورت دیگر کشورهای موثر در منطقه، افزود : ما معتقدیم مشکلات منطقه باید بدست خود کشورهای منطقه حل و فصل شود و جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت نفوذ سیاسی خود در این راستا برای کمک به موفقیت ابتکار عملهای سیاسی جهت حل بحران سوریه استفاده خواهد کرد و امیدواریم شاهد رایزنی و مشورت های سازنده و ثمربخشی با همکاران خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در این ارتباط باشیم.