به گزارش افکارنیوز، جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در سفر به اراضی اشغالی با بنیامنین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

در این دیدار کری نتانیاهو را در جریان توافق صورت گرفته با روسیه قرار داد و به وی اطمینان داد که سلاح‌های شیمیایی سوریه به طور کامل از بین خواهد رفت.

وی گفت: این توافق قادر خواهد بود که به طور کامل تمامی سلاح‌های شیمیایی در سوریه را از بین ببرد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: روسیه تاکید کرده است که نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با ارائه آماری از مکان‌ها و مراکز مرتبط با سلاح‌های شیمیای ظرف یک هفته موافق است و ما می‌دانیم که از بین بردن این سلاح‌ها تنها راه حل بحران نیست و به همین اندازه اکتفا نخواهیم کرد.

کری گفت: من برای گرفتن تصمیم‌های بزرگ به اینجا آمده‌ام.

کری همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که با نتانیاهو در پایان دیدار دو جانبه‌شان برگزار کرد گفت: آمریکا انتظار دارد که نظام سوریه اقدامات خشونت آمیز در سوریه را که به تقسیم این کشور و تمامی منطقه منجر خواهد شد متوقف کند. همانطور که در گذشته هم گفتیم راهکار نظامی برای پایان درگیری مناسب نیست و ما نمی‌خواهیم که تندروهای بیشتری را در سوریه ببینیم. ما می‌خواهیم بحران سوریه سیاسی حل وفصل شود.

نتانیاهو نیز به نوبه خود ضمن استقبال از توافقنامه آمریکا با روسیه نسبت به موفقیت این توافقنامه ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین تاکید کرد: موفقیت این توافقنامه منوط به توانایی آن برای نابود کردن سلاح‌های شیمیایی سوریه است.

نتانیاهو تاکید کرد: نظام سوریه ملزم شده است که تمامی سلاح‌های شیمیایی خود را از بین ببرد و جامعه جهانی باید تضمین دهد که این سلاح‌ها به دست گروه‌های تندرو نمی‌افتد.

نتانیاهو پیش از این نیز در نشستی که به مناسبت چهلمین سالروز جنگ اکتبر ۱۹۷۳ برگزار شده بود اعلام کرد: موفقیت واقعی برای توافقنامه ژنو منوط به اجرای این توافقنامه در از بین بردن کامل مخازن سلاح‌های شیمیایی در سوریه است و نتیجه این توافق بسته به آن است که این امر تحقق یابد یا خیر.

این در حالی است که یووال اشتایندز، وزیر امور استراتژیک اسرائیل و از نزدیکان نتانیاهو اعلام کرد: توافقنامه روسیه وآمریکا دارای معایبی است.