به گزارش افکارنیوز، نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه روز گذشته تشکیل جلسه دادند تا درباره پیش نویس قطعنامه مشترک آمریکا، فرانسه و انگلیس در مورد چگونگی نابودی سلاح های شیمیایی سوریه با توجه به طرح روسیه مشورت کنند. قرار است این کشورها امروز(چهارشنبه) هم دیدار کنند.

به نظر می رسد تا همین جا هم اختلاف نظرهای ریشه ای بر سر تدوین این قطعنامه وجود دارد. در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه اصرار دارند در این قطعنامه به اقدام نظامی هم اشاره شود ولی روسیه با آن مخالف است.

وزرای خارجه آمریکا و روسیه، روز یکشنبه، اعلام کردند که بر سر طرحی درباره سلاح های شیمیایی سوریه به توافق رسیده اند و سوریه یک هفته فرصت دارد تا جزئیات زراد خانه سلاح های شیمیایی خود را به کارشناسان سازمان ملل ارائه دهد و و تا اواسط سال آینده میلادی آنها را منهدم کند.

پیش از این جلسه، وزرای خارجه روسیه و فرانسه با یکدیگر در مسکو دیدار داشتند و در جریان آن، اختلافات دو کشور درباره سوریه برجسته تر شد. «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه ادعا کرده است که گزارش روز دوشنبه سازمان ملل جای شکی باقی نمی گذارد که حکومت «بشار اسد» در سوریه مسئول حمله شیمیایی است.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز ضمن رد قاطعانه این اتهام علیه دمشق، تأکید کرده است که هرگونه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد مهار تسلیحات شیمیایی سوریه نباید تحت بند هفتم شورای امنیت باشد.