گروه بین الملل

- روسای جمهور امریکا همیشه درگیر جنگ در مناطق مختلف دنیا بوده‌اند و همیشه بهانه‌ای برای آغاز جنگی جدید در اقصی نقاط دنیا داشته‌اند. شکست اوباما در به راه انداختن جنگی جدید در منطقه خاورمیانه بهانه خوبی است که به دلایل، اهداف و برنامه‌های مد نظر روسای جمهور پیشین و فعلی ایالات متحده در به راه انداختن جنگ‌های مختلف اشاره‌ای شود.

به گزارشافکارنیوز؛ نگاهی به سخنرانی‌های روسای جمهور آمریکا در زمان آغاز جنگ و سخنرانی هایی که این افراد برای اقناع افکار عمومی کشور خود و سایر ملت‌های دنیا داشته‌اند چند نکته محوری را راجع به دلایل و روشهای جنگ طلبی ایالات متحده بیان می‌کند.

اولین نکته این است که همیشه دلیل اصلی جنگ به صورت واضح بیان می‌شود و این دلیل چیزی نیست جز منافع ملی امریکا در اقصی نقاط دنیا.
دومین نکته نیز دلیلی فرعی است که بر سایر دلایل اصلی پشت پرده سایه می‌اندازد. این دلیل در بسیاری موارد جلوگیری از کشتار مردم بی‌گناه و ادعای کمک به مردم در به دست آوردن آزادیهای انسانی است.
سومین نکته این است که امریکا همیشه به دنبال این است که با کمک نیروهای متحد خود آغازگر جنگ باشد و در شرایطی که کشورهای دیگر کمکی به دلایل امریکا برای رسیدن به اهداف جنگ طلبانه‌اش نمی‌کنند، رییس جمهور ایالات متحده باید توضیح بیشتری برای اقناع افکار عمومی پیدا کند و در وضعیت بدتری آغازگر جنگ است.

چهارمین مسئله، اقناع افکار عمومی مردم ایالات متحده درباره این است که چرا نیرو‌ها و فرزندانشان در سایر کشور‌ها باید قربانی شوند. در بسیاری موارد روسای جمهور آمریکا به طور واضح توصیح نداده‌اند که جنگ علیه کشور دیگر چند روز و یا چند ماه طول می‌کشد و در اکثر موارد جنگ‌هایی که قرار بوده به صورت هوایی و چند روزه انجام شود و به نتیجه برسد، برای سال‌ها طول کشیده و به دروغ به مردم گفته شده که ما از جان فرزندان شما و سربازان امریکایی و یا نیروهای ائتلاف پاسداری می‌کنیم.

پنجمین مسئله، مسئله حقوق بشر است. با وجود اینکه اکثر جنگ‌های امریکا با پوشش اهداف بشر دوستانه انجام شده اما خود عامل بسیاری از کشتار‌ها ودرگیریهای بعدی بوده است. به همین دلیل هم روسای جمهور امریکا در سخنرانی‌های خود مجبور بوده‌اند بیان کنند به بهترین نحو ممکن از کشته شدن انسانهای بی‌گناه خودداری می‌کنند اما همیشه نتیجه عکس این وعده را نشان داده‌اند.

ششمین نکته این است که هر‌گاه امریکا برای از بین بردن و یا یافتن سلاحهای کشتار جمعی و یا شیمیایی به کشوری حمله کرده، در ‌‌نهایت چیزی پیدا نکرده و سلاحی در کار نبوده است!
در گزارش زیر سخنرانیهای روسای جمهور از دوران جورج بوش اول و از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳، دوران ریاست جمهوری باراک اوباما آورده شده که شامل تمام سخنرانیهای قبل از جنگ طی ۲۳ سال گذشته است.

۱۹۹۰
دوم اوت – حمله صدام حسین به کویت
۸ اوت – ایالات متحده عملیات سپر صحرا را اجرا کرد
جورج بوش اول در گفت‌و‌گویی تلویزیونی به مردم آمریکا درباره این حمله گفت: هم اینک که من با شما صحبت می‌کنم نیروهای هوایی ایالات متحده در حال حمله به اهداف نظامی در عراق هستند. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که باید پتانسیل‌های نظامی و تاسیسات اتمی صدام حسین را از بین ببریم. ما همچنین به دنبال نابودی کامل تاسیسات و کارخانه‌های ساخت سلاحهای شیمیایی در عراق هستیم. عملیات ما به گونه‌ای طراحی شده که با هدف قرار دادن پایگاههای نظامی صدام به بهترین نحو از جان نیروهای ائتلاف حفاظت کند.

در این سخنرانی جورج بوش پدر حمله نظامی عراق به کویت را دلیلی برای تقویت حضور نظامی امریکا در عربستان سعودی ذکر می‌کند و می‌گوید: بر اساس دستور من عناصر لشگر هوابرد ۸۲d و همچنین واحدهای کلیدی نیروهای هوایی ایالات متحده در حال ورود به مواضع دفاعی عربستان سعودی هستند.من این اقدام را برای کمک به دولت عربستان برای حفاظت از سرزمینشان انجام می‌دهم.هیچ کس دوست ندارد نیروهای مسلح آمریکا را برای ماموریتی خطرناک به منطقه بفرستد اما پس از مشورت‌های بی‌نظیر بین المللی که صورت گرفت و البته از بین رفتن تمام گزینه‌های جایگزین دیگر، انجام دادن این اقدام ضروری بود.

ما به این توافق رسیده‌ایم که مشکل تجاوز عراق به کویت مشکل امریکا یا خاور میانه یا همسایگانش نیست مشکل کل جهان است. می‌خواهم در مورد آنچه که انجام می‌دهیم و دلایل آن به طور روشن و واضح صحبت کنم؛آمریکا در کنار متحدانش می‌ایستد و از منافع ملی خود دفاع می‌کند.

۱۹۹۱
۱۶ ژانویه – آمریکا دستور آغاز عملیات طوفان صحرا را صادر کرد.
جورج بوش رییس جمهور وقت آمریکا در سخنرانی خود در جمع نیروهای نظامی آمریکا گفت: سه دلیل برای حضور ما در اینجا وجود دارد. ما اینجا هستیم تا از آزادی حفاظت کنیم. ما اینجا هستیم تا آینده‌مان را حفظ کنیم و ما اینجا هستیم تا از جان انسانهای بی‌گناه حفاظت کنیم. ما تا زمانیکه عملیاتمان را به موفقیت به پایان نرسانیم از اینجا نمی‌رویم؛ تا زمانی که نیروهای عراق را از کویت بیرون نفرستیم، از اینجا نمی‌رویم.
او همچنین به اتحاد و ائتلاف ۳۴ کشور برای انجام حملات هوایی به عراق اشاره کرد.

۱۹۹۲
۵ دسامبر – عملیات تامین آسایش(سومالی)
رییس جمهور وقت جورج دبلیو بوش دستور انجام عملیات تامین آسایش را صادر کرد. در وهله اول نیروهای بشر دوستانه برای حفظ صلح به این کشور فرستاده شد و با این وجود در مرحله بعد، به تدریج ایالات متحده ۳۷ هزار نیروی زمینی به سومالی فرستاد.

۱۹۹۵
۳۰ آگوست – جنگ بوسنی
رییس جمهور وقت بیل کلینتون دستور بمباران هوایی برای متوقف کردن کشتار قوم‌های بوسنیایی و کروات توسط صرب‌های ملی‌گرا را صادر کرد.

۱۹۹۸
۲۸ فوریه – جنگ کوزووو

کلینتون در گفت‌و‌گوی تلویزیونی با مردم امریکا اهداف ایالات متحده از این جنگ را اینگونه بیان کرد: اهداف ما از آغازاین جنگ بسیار واضح است. برای متوقف کردن کشتار‌ها در کوزوو و برقراری صلح در این کشور.
وی همچنین اضافه کرد: دولت ایالات متحده و روسیه و متحدان ما در نیروهای ناتو همگی با این هدف موافق هستند و همگی بر این باورند که صرب‌ها باید از کشتار مردم دست بردارند.

۱۹۹۸
۲۰ اوت - موشک‌های کروز افغانستان و سودان را مورد حمله قرار دادند.

در پاسخ به بمب گذاری در سفارت امریکا در افغانستان که منجر به کشته شدن ۲۲۳ نفر در شرق آفریقا شد، ایالات متحده تعداد زیادی از پایگاههای نظامی القاعده در افغانستان را هدف قرار داده و اعلام کرد کارخانه‌های تولید سلاح شیمایی در سودان را نیز هدف قرار داده است. این اتهامات البته هیچ‌گاه ثابت نشد. بیل کلینتون رییس جمهور وقت در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره این حمله محدود به پایگاههای افغانستان گفت: من امروز دستور حمله به پایگاههای نظامی افغانستان و سودان را دادم چرا که این کشور‌ها به پایگاههای قطعی برایتهدید امنیت ماتبدیل شده‌اند.
اهداف ما از این حملات این است: هدف ما تروریست‌ها هستند و ماموریت ما واضح است؛ حمله به شبکه خطرناک ترور و وحشت و شبکه افرادی که تروریسم بین المللی را زیر نظر اسامه بن لادن رهبری می‌کنند.
من به این نتیجه رسیده‌ام که فرصت دادن به اسامه بن لادن و گروه ترورویستی او بر خلاف منافع ملی امریکا و مردم آزادی طلب در سرتاسر دنیاست.ما به این نتیجه رسیدیم که اسامه بن لادن قصد دارد عملیات‌های تروریستی در داخل خاک امریکا نیز انجام دهد.
اقدام امروز ما یک پیام واضح برای جهان دارد. هیچ پناهگاهی برای تروریست‌ها در دنیا وجود نخواهد داشت.ما از مردم خود، منافع ملیمان و ارزش‌هایمان دفاع می‌کنیم. این ما هستم که باق می‌مانیم و این ما هستیم که پیروز می‌شویم!

۱۹۹۸
۱۶ دسامبر – عملیات روباه صحرا

کلینتون برای آغاز این حمله نیز دستور خود را صادر کرد و در گفت‌و‌گوی تلویزیونی با مردم آمریکا گفت: من امروز به نیروی نظامی آمریکا دستور دادم که پایگاههای نظامی عراق را مورد هدف قرار دهند.هدف ما از این عملیات از بین بردن پایگاههای نظامی و همچنین انبار بمب‌های هسته‌ای و سلاحهای شیمیایی عراق است.هدف ما حفاظت از منافع ملی ایالات متحده و در حقیقت تمام مردم در منطقه خاورمیانه است.
کشورهای زیادی هستند که سلاح شمیایی دارند اما صدام کسی است که از این سلاح علیه مردم منطقه استفاده کرده است. صدام از سلاح شیمیایی خود در جنگ با کشورهای همسایه خود استفاده کرده نه تنها در جنگ با ایران از این سلاح‌ها استفاده شده است بلکه صدام انسانهای بی‌گناه در کشور خود را نیز هدف این حملات قرار داده است. در حال حاضر مردم زیادی در ایران، کویت، عربستان و بحرین در خطر قرار دارند و من مدارک و اسناد معتبری دارم که می‌گوید او باز هم از این سلاح‌ها استفاده خواهد کرد. و باید هر چه سریع‌تر این عملیات انجام گیرد.

ایالات متحده در این عملیات جنگ ۴ روزه‌ای را علیه عراق آغاز کرد و به قول فرماندهان نظامی امریکا انبارهای سلاحهای کشتار جمعی در این کشور را هدف قرار داد. قابلیت‌های نظامی عراق در این جنگ به طور گسترده از بین رفت.

۲۰۰۱
۷ اکتبر – عملیات آزادی پایدار

جورج بوش پسر نیز‌‌ همان رویه کلینتون را تکرار کرد تا مشخص شود فرقی بین جمهوری خواهان و دموکرات‌ها در زمینه جنگ طلبی وجود ندارد. وی درباره این حمله گفت: بر اساس دستور من نیروهای نظامی ایالات متحده عملیات حمله نظامی علیه کمپ‌های نظامی و پایگاههای رژیم طالبان در افغانستان را آغاز کرده‌اند. اهدافی که باید به آن‌ها حمله شود به دقت انتخاب شده‌اند و به گونه‌ای این عملیات برنامه ریزی شده است که اجازه نمی‌دهد کشور افغانستان به عنوان پایگاه تروریست‌ها استفاده شود. دراین عملیات کانادا، استرالیا، آلمان و فرانسه نیز مشارکت دارند و نیروهای ائتلاف با امریکا متحد هستند.

همچنین بیش از ۴۰ کشور جهان از این حمله حمایت کرده‌اند و از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا با ما همکاری می‌کنند. در هفته گذشته از رهبران القاعده به صورت روشن و واضح خواستم که کمپ‌های تروریستی در این کشور را تعطیل کنند و نیروهای آمریکایی دستگیر شده در خاک این کشور را به ما باز گردانند اما آن‌ها جوابی به این درخواست ندادند و حالا باید هزینه این اقدام را بپردازند.همزمان با حمله نظامی امریکا به پایگاههای طالبان در افغانستان مردم سرکوب شده افغانستان سخاوت و بخشندگی نیروهای ائتلاف و امریکا را نیز خواهند دید و ما به طور همزمان برای مردم گرسنه و عذاب دیده افغانستان از هواپیما‌ها آب و غذا و کمک‌های پزشکی به زمین پرتاب می‌کنیم.آمریکا دشمن مردم افغانستان نیست. آمریکا دشمن تروریست‌ها است.

۲۰۰۲
دو نوامبر – اقدامات نظامی توسط هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی در پاکستان، یمن و سومالی

از سال ۲۰۰۲ سازمان سیا به پایگاههایی که ادعا می‌کردند پایگاههای نظامی و پرورش تروریست در کشورهای همسایه افغانستان بوده، با هواپیماهای بدون سرنشین مسلح حمله می‌کرد. در طول دهه اول قرن ۲۱ بیش از ۴۴۰ حمله توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد و در حدود ۵ هزار نفر که عمدتا انسانهای بی‌گناه و غیر نظامیان بودند، کشته شدند.

۲۰۰۳
۱۹ مارس – عملیات آزادسازی عراق

جورج دبلیو بوش در این روز خطاب به مردم آمریکا گفت: امروز به دستور من نیروهای نظامی ایالات متحده اهداف انتخاب شده نظامی در عراق را برای خلع سلاح رژیم صدام حسین مورد هدف قرار می‌دهند.
بیش از ۳۵ کشور جهان از ما حمایت می‌کنند و یا به صورت ارسال نیروی نظامی و یا کمک‌های اطلاعاتی از ما پشتیبانی می‌کنند. امریکا در این جنگ با دشمنی روبرو است که هیچ کدام از قرار دادهای نظامی و شرایط جنگی را در مورد انسان‌ها و قوانین انسانی رعایت نمی‌کند. من می‌خواهم اینجا به مردم امریکا و سراسر جهان اطمینان دهم که نیروهای ائتلاف تمام توان خود را بر روی این مسئله می‌گذارند کهآسیبی به مردم بی‌گناه نرسد.
ما هیچ جاه طلبی‌ای در مورد عراق نداریم وهدفمان صرفا کمک به انسانهای بی‌گناه است ما از آزادی دفاع می‌کنیم و آن را برای سایر مردم جهان به ارمغان می‌بریم.

در این جنگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم عراق جان خود را از دست داده و بعد از جنگ نیز در عملیات‌های تروریستی هر روز جان خود را از دست می‌دهند و بیشتر از ۵ هزار نفر از نیروهای ائتلاف و سربازان امریکایی نیز جان خود را از دست دادند. فجایع این جنگ حتی برای خود آمریکایی ها به اندازه ای بود که باراک اوباما هنگامی که برای بشار اسد خط و نشان می‌کشید در عین حال قول داد اشتباهات فاحش جنگ عراق را تکرار نخواهد کرد.

۲۰۱۱
۱۹ مارس، حمله هوایی به لیبی

با آغاز درگیری‌های لیبی برای برکناری معمر قذافی شورای امنیت سازمان ملل به نیروهای ناتو اجازه داد برای جلوگیری از خون ریزی بیشتر حملات هوایی را علیه نیروهای قذافی انجام دهد. حملات هوایی به کمک مخالفان آمد و باعثدستگیری و کشتن قذافی شد.
اوباما در سخنرانی خود راجع به دلایل حمله به لیبی گفت: معمر قذافی مشروعیت خود را از دست داده و مردم کشورش دیگر به او اطمینان ندارند. او اضافه کرد: هدف از این حمله کاملا مشخص است حفاظت از مردم لیبی و پاسخگو کردن معمر قذافی در قبال مردمش.

او تصریح کرد: سازمان ملل قطعنامه‌ای درباره شرایط لیبی صادر کرده و ما به طور قطع به تحریم‌ها و فشارهای علیه رژیم قذافی ادامه می‌دهیم. ریس جمهور امریکا که پیش از این جایزه صلح نوبل را نیز دریافت کرده بود، در ادامه گفت: آمریکا نیز در این کار تنها نیست ما به تنهایی این اقدام نظامی را انجام نمی‌دهیم و از طریق نیروهای بین المللی و راهبری آن‌ها این کار انجام خواهد شد.

ما مطئنیم که نیروهای نظامی ما قادر به انجام این کار خواهندبود اما باید به طور شفاف بیان کنم که ایالات متحده به تنهایی کاری در این زمینه انجام نمی‌دهد و هیچ نیرویی را در لیبی پیاده نمی‌کند بلکه از طریق حملات هوایی پایگاههای نیروهای قذافی را مورد هدف قرار می‌دهد.
اوباما همچنین تاکید کرد امریکا مشوق اصلی این کار نبوده و بریتانیا و فرانسه نیز در این اقدام حضور خواهند داشت.
او همچنین تاکید کرد: تغییر در منطقه نمی‌تواند و نباید توسط نیروی‌ها نظامی ایالات متحده و یا هیچ نیروی خارجی‌ای تامین شود. در ‌‌نهایت این مردم در جهان عرب هستند که سرنوشت خود را تعیین خواهند کرد.

۲۰۱۱
۲۸ آوریل

دیوید پترائوس به اوج گرفتن عملیات‌های نظامی توسط هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی اشاره کرد. در سال ۲۰۱۱ حملات هواپیماهای خود به اوج خود رسید و تنش فزاینده‌ای را بین دولت پاکستان و امریکا ایجاد کرد. با این وجود دیوید پترائوس با حمایت از این اقدام، آتش خشم پاکستان را شعله ور‌تر کرد.

۲۰۱۳
۲۳ می‌ - اوباما درباره حملات هواپیماهای بدون سرنشین صحبت کرد

اوباما در این سخنرانی از دلیل جالبی برای جنگ طلبی‌اش خبر داد و گفت: به دلیل اینکه ما در ۱۱ سپتامبر مورد حمله واقع شدیم می‌توانیم همچنان به اقدامات نظامی خود در عراق و افغانستان ادامه دهیم!
وی افزود: اگر ما با عملیات‌های نظامی خود به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین جلوی تروریست‌ها را نگیریم آن‌ها همچنان آمریکایی‌ها را هدف قرار می‌دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: هیچ کس به اندازه ما نمی‌داند چگونه تروریست‌ها را هدف قرار دهد، هیچ کس به اندازه ما آن‌ها را نمی‌شناسد. ما در این عملیات‌ها به شدت مراقب هستیم که جان انسانهای بی‌گناه گرفته نشود.

۲۰۱۳
۳۱ اوت – درخواست اوباما از کنگره برای حمله به سوریه

اوباما اما در آخرین حرکت خود برای به راه انداختن جنگ درمنطقه ناکام ماند و نتوانست حمایت کشورهای متحدش را به دست آورد به همین دلیل در سخنرانی خود با اشاره به اینکه من به این نتیجه رسیده‌ام که ایالات متحده باید از گزینه نظامی علیه جکومت بشار اسد استفاده کند، گفت: عملیات ما شامل حمله نظامی گسترده نخواهد بود هیچ نیرویی وارد خاک سوریه نخواهدشد و هیچ تجاوزی به خاک این کشور صورت نخواهد گرفت. تنها اهداف خاصی هدف قرار می‌گیرند. ما می‌توانیم با این اقدامات کاری کنیم که رژیم اسد در برابر استفاده از سلاحهای شیمیایی پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: من به شدت بر این باورم که قدرت ما نه تنها بر امکانات نظامیمان استوار است بلکه این قدرت در الگویی است که از نوع دولت خود به نمایش می‌گذاریم دولتی از مردم، با مردم و برای مردم به همین دلیل هم تصمیم دوم را گرفتم و به دنبال اجازه استفاده از نیروی نظامی در سوریه از نمایندگان مردم در کنگره خواهم بود.
به این ترتیب پرونده آخرین جنگ طلبی روسای جمهور امریکا با عدم همکاری سازمان ملل و کشورهای اروپایی در ادامه راه بسته شد.