به گزارش افکارنیوزبه نقل از پایگاه خبری «پراوینس»، «جان برد» وزیر امور خارجه کانادا روز پنج شنبه هفته گذشته تاکید کرد که اتاوا منتظر است تا دولت جدید ایران ثابت کند که در وعده های خود برای تغییر صادق است و تحت تاثیر «مانور روابط عمومی» نیست.

برد در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که کانادا درباره دولت ایران بر اساس اقداماتش قضاوت خواهد کرد و نه بر اساس تمرین روابط عمومی این کشور.

وزیر خارجه کانادا در ادامه اظهارات خود در کنفرانس خبری اش در اتاوا افزود: ما می خواهیم شاهد پیشرفت های معنی داری در وضعیت حقوق بشر مردم ایران باشیم؛ ما همچنین می خواهیم شاهد پیشرفت معنادار در مذاکرات هسته ای باشیم.

چنین اظهاراتی از سوی وزیر خارجه کانادا در شرایطی مطرح شده است که کاخ سفید در واکنش به اعلام آمادگی ایران برای تعامل سازنده با جهان و از بین بردن نگرانی های جامعه جهانی درباره فعالیت های صلح آمیز هسته ای اش، ‌ تاکید کرده که آماده است بر اساس احترام متقابل با ایران وارد تعامل شود.

دولت آمریکا ضمن ابراز تمایل به مذاکرات دو جانبه با ایران تاکید کرده است که ایران باید در خلال مذاکرات، نشان دهند که به تحقق بخشیدن به وعده های خود تمایل دارند و به جامعه بین المللی ثابت کنند که برنامه هسته ای آنها صرفا مقاصد صلح آمیز دارد.

این در حالیست که دکتر حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران تاکید کرده است که: ما هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده، نیستیم و نخواهیم بود و صرفا به دنبال فناوری های صلح آمیز هسته ای خواهیم بود و در این زمینه می خواهیم که همه جهان بداند که سلاح هسته ای در دکترین ما جایی ندارد و نخواهد داشت.