به گزارش افکارنیوز، بندربن سلطان بن عبدالعزیز، در تاریخ دوم مارس ۱۹۴۹ در شهر طائف به ‏دنیا آمد. " موضی "، مادرش زنی شانزده ساله و غیراشرافی از منطقه العسیر عربستان بود و پدرش سلطان بن عبدالعزیز در هنگام تولد بندر در اوایل دوران بیست سالگی قرار داشت.
بندر سال های اولیه زندگی خود را با مادر و عمه اش گذراند. اولین تماس او با پدرش زمانی رخ داد که او هشت ساله بود. انزوای بندر چند سال بعد از آن و در هنگام فوت ملک عبدالعزیز پایان یافت وتصمیم گرفته شد او به همراه مادرش با مادر بزرگ پدری اش، " حصه بن عبدالعزیز " در قصر زندگی کنند.
بندر در ۱۹۷۲ میلادی با " حیفا بنت فیصل " ازدواج کرد که او برایش هشت فرزند چهار پسر و چهار دختر بدنیا آورد.

تحصیلات
بندر به کالج نیروی هوایی سلطنتی " کرانول " در انگلستان رفت. او سپس دوره ‏های آموزش تکمیلی را در " پایگاه نیروی هوایی مکسول " و " کالج صنعتی نیروهای مسلح " فرا گرفت.
او به مدت ۱۷ سال در نیروی هوایی سلطنتی عربستان سعودی خدمت کرد و به درجه ستوانی نایل شد. او خلبانی کارآزموده است و با هواپیماهای جنگنده مختلفی پرواز کرده است. دوران زندگی نظامی بندر بن سلطان در سال ۱۹۷۷ و پس از آنکه جت وی در هنگام فرود دچار سانحه شد و کمرش تحت عمل جراحی قرار گرفت، پایان یافت.
پس از آن بندر از مدرسه مطالعات عالی بین المللی پل نیتز دانشگاه جان هاپکینگز آمریکا فوق لیسانس سیاست عمومی بین المللی گرفت.
شایان ذکر است در سال ۲۰۰۱ دانشگاه هاروارد دکترای افتخاری حقوق خود را به بندر بن سلطان اعطاء کرد.

دوران سیاسی
دوران فعالیت‏های دیپلماتیک بندر از سال ۱۹۷۸ آغاز شد. او به عنوان فرستاده شخصی پادشاه عربستان موفق شد تا با لابی در کنگره ایالات متحده امریکا، مجوز فروش جنگنده های F - ۱۵ s را بدست بیاورد.
ملک فهد، او را به عنوان فرستاده ویژه خود نزد کارتر رییس جمهور امریکا منصوب کرد و به او اجازه داد تا به صورت مستقل از سفیر عربستان در امریکا فعالیت کند. او در دوران سفارتش در امریکا با پنج رییس جمهور، ده وزیر امور خارجه، یازده مشاور امنیت ملی، شانزده دوره کنگره و مطبوعات امریکایی سروکار داشته است. این امر باعثنفوذ فوق العلاده بندر در امریکا شد. بندر برای نزدیک به سه دهه چهره لابی عربستان سعودی در امریکا بود. در زمان ریاست جمهوری ریگان، پس از آنکه امریکا با یکی از درخواست های خرید تسلیحاتی عربستان مخالفت کرد، او مقدمات انتقال موشک های میان برد با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای را از چین فراهم کرد. این موضوع باعثخشم سازمان اطلاعات مرکزی امریکا - سیا - و وزارت امور خارجه این کشور شد.

بندر و جرج والتر بوش
بندر در دهه ۹۰ میلادی و در زمان ریاست جمهوری کلینتون، معمر قذافی رییس جمهور لیبی را قانع کرد تا دو تن از مظنونین به دخالت در بمب گذاری در پرواز ۱۰۳ پان آمریکن بر فراز لاکربی را تحویل دهد. البته بندر در محافل خصوصی قذافی را " جری لوییسی –یک بازیگر کمدین امریکایی - که تلاش دارد خود را چرچیل جا بزند " توصیف می کرد.

استعفا و شایعه سهم خواهی
در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۰۵ بندر بنا به " دلایل شخصی " از سمت خود به عنوان سفیر عربستان در امریکا استعفا داد. از سوی دیگر تاریخ رسمی پایان ماموریت وی ۸ سپتامبر ۲۰۰۵ است.
بندر بن سلطان چند هفته قبل از پایان ماموریت خود و بدلیل مرگ ملک فهد و انتصاب پدرش به عنوان ولیعهد عربستان سعودی به این کشور بازگشت. در آن زمان شایعه شد که زمان بازگشت وی به گونه ای تنظیم شده که سمتی را در دولت جدید عربستان بدست بیاورد.

دبیر کل شورای امنیت ملی و حضور در ایران
بندر بن سلطان در تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۲۰۰۵م از سوی ملک عبدالله به عنوان دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان سعودی منصوب شد. این انتصاب تا چهار سال بعد در تاریخ سوم دسامبر ۲۰۰۹ ادامه یافت.
بندر پس از آنکه از سمت سفیری عربستان سعودی در واشنگتن استعفا داد در سال۲۰۰۶ با مقامات امریکایی ملاقات کرد. به عبارت دیگر، بندر در سِمت جدید به ملاقات های خصوصی خود با برخی از مقامات امریکایی ادامه می داد.
در تاریخ ۲۵ ژانویه سال ۲۰۰۷ عربستان سعودی بندر را برای مذاکره درباره بحران لبنان به ایران فرستاد. وی حتی با برخی از رهبران حزب الله که برای مراسم سالانه حج تمتع به مکه دعوت شده بودند، گفتگوهایی داشت.

بندر بن سلطان در ترور عماد مغنیه به اسراییل کمک کرد
المنار در گزارشی نوشت که در سال ۲۰۰۶ خبری از دیدار محرمانه بین ایهود اولمرت نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی و بندر بن سلطان آل سعود، سفیر سابق عربستان در واشنگتن در هتلی در بخش غربی قدس فاش کرده بود که این دیدار در اوج حملات اسراییل به خاک لبنان و مبارزات حزب الله صورت گرفت.
در این دیدار بندر بن سلطان به اولمرت پیشنهاد داده بود هر چقدر پول برای تأمین هزینه جنگ علیه حزب الله می خواهد می دهد اما جنگ علیه حزب الله را تا سرنگونی این حزب مقاومت متوقف نکند.

بندر بن سلطان پس از آن سرزمین های اشغالی را ترک کرد تا ماموریتی را که اسراییل برعهده وی گذاشته بود آغاز کند و این ماموریت جمع آوری اطلاعات درباره فرمانده نظامی حزب الله با نام عماد مغنیه بود.
بندر بن سلطان عناصری سعودی و غیرسعودی و همچنین شبه نظامیان وابسته به سعد الحریری، رهبر جریان المستقبل و " سمیر جعجع "، رهبر حزب نیروهای لبنانی موسوم به فالانژیست ها را به خدمت گرفته بود و اسراییل را در جریان اطلاعات درباره عماد مغنیه قرار می داد؛ اطلاعاتی که به اسراییل در ترور مغنیه در خاک سوریه کمک شایانی کرد.

بندر بن سلطان در ترور عماد مغنیه دست داشت و پس از آن مقامات سعودی با طرف های زیادی تماس تلفنی برقرار می کردند تا بر نقش عربستان و به طور ویژه بر نقش بندر که دست پرورده سرویس های جاسوسی امریکا و رژیم صهیونیستی است، سرپوش گذارند.

آشتی یکباره ریاض و دمشق
تنها چند روز پس از ترور عماد مغنیه در ۱۲ فوریه ۲۰۰۸، اظهاراتی بیان شد که تاکید می‌کرد، تحقیق‌های صورت گرفته در ترور شهید مغنیه پرده از حقایقی برمی‌دارد که در صورت انتشار زلزله‌ای بزرگ در منطقه ایجاد می‌کند، چون برپایه این تحقیقات آشکار شده بود که برخی از سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی منطقه و از جمله سرویس‌های امنیتی عربی در این ترور دست داشتند. اما روزها گذشت بی‌آن که این اطلاعات برملا شوند.

اعترافات بندر بن سلطان از پشت پرده ترور مغنیه و رفیق حریری
امیر بندر بن سلطان که بطور ناشناس وارد فرودگاه دمشق شده و در آنجا بازداشت شده بود، اعتراف کرد که عربستان، عامل ترور مغنیه بوده و عاملان ترور حریری را می‌شناسد و هم‌اکنون وی درصدد براندازی نظام بشار اسد است.
در دمشق از شاهزاده و همراهانش بازجویی به عمل آید و نتایج تحقیق، پرده از حقایقی بر‌داشت که درز آن به رسانه‌ها می توانست زلزله‌ای بزرگ در منطقه بوجود ‌آورد و برای اینکه بعدها امکان نفی اعترافات وجود نداشته باشد، بشکل صوتی و تصویری اعترافات ضبط شد.
اعترافات پرده از اسرار روابط امریکا و عربستان درباره لبنان و دادگاه بین المللی و ترور حریری به صورت مشروح و به همراه نام‌ها و تاریخ‌ها بود.

بندر در اعترافات خود به موارد بسیاری درباره ترور رفیق حریری و اینکه چه کسانی و چه سرویس‌ها و سازمان‌هایی در پس از این حادثه قرار داشتند و توافقنامه‌های امنیتی میان چهار سرویس اطلاعاتی و امنیتی و سیا درباره براندازی نظام اسد و دستیابی به توافق با معارضان سوری و فراتر از آن تجیهز معارضان سوری و انواع سلاح‌ها و ایجاد آشوب و بلوا و فتنه و کشتن غیرنظامیان سوری و کمک مالی و تسلیحاتی امریکایی‌ها و برخی از سرویس‌های امنیتی به معارضان اشاره کرده بود.

توافقات بین دمشق و ریاض
پس از مطلع شدن ریاض از ما وقع و اعترافات بندر بن سلطان، به رسانه‌های سعودی دستور داده شد تا از لحن تند خود نسبت به سوریه و کوبیدن دمشق بکاهند، همچنین بر نقش سوریه و لزوم به توافق رسیدن طرف‌های لبنانی جهت تشکیل دولت ملی تاکید شود.
پس از آن موضوع به اطلاع کاخ سفید و قاهره می‌رسد تا رهبرد جدیدی در تعامل با سوریه، حزب الله و لبنان وضع کنند و در اینجا می‌توان به اقدام انگلیسی‌ها در تغییر موضع خود در برابر حزب الله و اعزام هیئت پارلمانی برای دیدار با برخی از رهبران حزب الله اشاره کرد.
ریاض از دمشق خواست که بازجویی از بندر بن سلطان و اعترافات وی منتشر و اشاره‌ای به عربستان و متحدانش در قضیه ترور عماد مغنیه و دیگر موارد نشود.

ریاض نیز در مقابل متعهد می‌شد، انگشت اتهام به سوی دمشق برداشته و عرصه لبنان به دمشق سپرده شود تا سوریه هرگونه صلاح بداند با آن برخورد کند و زمینه را بر‌ای تشکیل دولت وحدت ملی لبنان با شرایط مورد نظر حزب الله فراهم کند. چند هفته نگذشت که پادشاه عربستان در سفری دو روزه و رسمی به دمشق می‌رود و درپی آن دولت لبنان تشکیل شده و روابط سوریه و لبنان به حالت عادی بازمی‌گردد.
برای اثبات این ادعا کافی است به آزادی چهار افسر لبنانی با شرایط مورد نظر حزب الله و تشکیل دولت لبنان به ریاست سعد حریری آن هم بنا به خواست حزب الله و عدم گرفتن سلاح از حزب و بازگشت جنبلاط به دامان سوریه پس از عذرخواهی شرم آور و دیدار سعد حریری از سوریه بنا به خواست دمشق و عدم سخن مجدد به میان آمدن از دادگاه بین المللی و اعزام سفیر امریکا به دمشق اشاره کرد.

ناپدید شدن بندر و شایعه کودتا در عربستان
آخرین حضور عمومی قابل توجه بندر بن سلطان قبل از آنکه به عربستان سعودی بازگردد، به روز ۱۰ دسامبر ۲۰۰۸ و دیداری که با ملک عبدالله داشت، باز می گردد. بعد از آنکه در سپتامبر ۲۰۰۹ ملک عبدالله سمت او را برای چهار سال دیگر تمدید کرد، او اظهار وفاداری مرسوم به پادشاه را به عمل نیاورد.
در اکتبر ۲۰۰۹ بندر در هیات همراه ملک عبدالله برای دیدار از دمشق که نقطه عطفی بود، حضور نداشت. در دسامبر ۲۰۰۹ زمانی که پدرش سلطان بن عبدالعزیز از مراکش به کشور بازمی گشت او غایب بود.
براساس برخی گزارشها، بندر تحت بازداشت خانگی به دلیل تلاش برای انجام کودتای نظامی قرار داشت. این در حالی است که منابع مخالفین سعودی می گویند او در زندان ذهبان زندانی بود.

بعضی از شایعات از تلاش او برای کودتا توسط سرویس های اطلاعاتی روسی خبر می داد؛ زیرا بندر گاهی اوقات به مسکو سفر می کرد تا مقامات کرملین را به همکاری علیه ایران تشویق کند. برخی دیگر از شایعات ادعا می کردند که او دو مرتبه عمل جراحی کرد و در بیمارستان جان هاپکینگز بالتیمور تحت مراقبت بود.
البته وکیل بندر تمامی این ادعاها را تکذیب می کند.

ارتباطات بندر با اسرائیل و انگلیس

ارتباط بندر با اسرائیل
بندر در راضی کردن سریع عربستان برای موافقت با شرکت در مذاکرات مستقیم با رژیم صهیونیستی نقش اساسی دارد. وی زمینه را برای ورود به مذاکرات مستقیم با رژیم صهیونیستی که گام اول در عادی‌سازی روابط بین عربستان و اسرائیل محسوب می‌شود، موفق شده است. به عنوان مثال در کنفرانس مادرید که برای بررسی و در صورت امکان خاموش کردن آتش انتفاضه اول فلسطین منعقد شد، به رغم اینکه عربستان قرار نبود حاضر شود و تصمیم بر این بود که عبدالله بشاره، نماینده شورای همکاری خلیج فارس در آن شرکت کند، بندر به نمایندگی از عربستان حاضر شد. حضور بندر در این نشست همه اعضای شرکت کننده از جمله رژیم صهیونیستی را غافلگیر کرد.

ارتباط بندر با انگلیس
بندر در پیشبرد مذاکرات قرارداد تسلیحاتی “یمامه” انگلیس با عربستان سعودی در سال ۱۹۸۵ کمک بسیاری کرد. قرارداد ۸۰ میلیارد دلاری یمامه انگلیس شامل فروش بیش از ۱۰۰ کلاهک هسته ای انگلیس به عربستان می‌شود.
انگلیس پس از امضای قرارداد برای دلالی در این قرارداد، مبلغ ۲ میلیارد دلار به حساب سفارت عربستان سعودی واریز کرد که البته بندر مبالغ واریزی انگلیس را برای استفاده‌های شخصی به کار برد.

بندر طراح و مجری اقدامات تروریستی منطقه

بندر لیدر القاعده در منطقه
از سال ۲۰۰۵ به بعد می توان بندر بن سلطان را مجری تمامی طرح‌های تروریستی در منطقه دانست که زیر نظر ریاض دنبال شده است، اغراق نیست اگر بگوییم که تمامی گروه های تروریست سلفی در منطقه تحت اشراف مستقیم وی فعالیت می کنند. وی حتی انتصاب‌های مختلف در سازمان هایی نظیر القاعده را نیز مستقیما خود بر عهده دارد، در همین راستا پایگاه خبری عراقی " براثا " سندی را منتشر کرد که نشان می‌داد بندر دو سال پیش شخصا فرمانده جدید القاعده در عراق را تعیین کرده و عناصر آن را با سلاح و پول تجهیز نموده است.

در این سند دبیرکل شورای امنیت ملی عربستان سعودی ابوسلیمان را به عنوان جانشین ابوعمر البغدادی و ابوایوب المصری که در عراق کشته شدند، به ریاست گروهک تروریستی " دولت اسلامی عراق " که شاخه القاعده در عراق است، انتخاب کرد.

بندر نماینده دولت وهابی عربستان
" انیس نقاش " تحلیلگر مسایل منطقه‌، اختلاف افکنی میان شیعه و سنی را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های بندر در حمایت از گروهک‌های تروریستی در منطقه دانست و تاکید کرد که وی به نمایندگی از دولت وهابی عربستان سعی دارد تا ریشه‌های مقاومت شیعی را خشکانده و مانع از گسترش نفوذ مقاومت منطقه در این کشور شود.

بندر و دشمنی با محور مقاومت
نزدیکی بندر با لابی صهیونیستی و نومحافظه‌کاران افراطی در آمریکا موجب شده است تا وی خصومتی دیرینه از ایران و محور مقاومت در منطقه در دل خود جای دهد. وی اقدامات زیادی را در راستای دشمنی خود با ایران و محور مقاومت انجام داده است که سازماندهی جریان های تروریستی و افراط گرای اسلامی برای مقابله ایدئولوژیک و نظامی با مقاومت تنها بخشی از این فعالیت هاست.
دست داشتن در ترور " عماد مغنیه " از فرماندهان نظامی حزب الله لبنان با همکاری سازمان های جاسوسی رژیم صهیونیستی و تلاش برای ترور سید محمد حسین فضل الله مرجع فقید شیعیان در لبنان از دیگر تلاش های وی در راستای سیاست های ریاض در منطقه بوده است.

بندر بن سلطان و مقابله با موج بیداری اسلامی
با آغاز موج بیداری اسلامی در کشورهای عربی و به خطر افتادن منافع و موجودیت حاکمیت ریاض در سایه انقلاب های عربی، بندر به عنوان مهره اصلی مقابله با این موج مردمی انتخاب شد، وی فعالیت های گسترده ای را در راه مقابله با این روند دنبال کرد و البته در این راستا مانند سایر رویکردهای قبل به صورت کامل سناریوهای غرب را در تحولات منطقه دنبال می کرد، عمده دخالت‌های عربستان سعودی در موج انقلاب های مردمی بویژه در مصر، یمن و بحرین و همچنین دست داشتن این کشور در بروز ناآرامی و بحران در سوریه از سیاست های بندر بن سلطان است، وی با ابزار سازمان های تروریستی که در اختیار دارد، به خوبی در این زمینه ایفای نقش می کند و از دلارهای نفتی سعودی نیز در این راستا کمک می گیرد، نقش بندر بن سلطان زمانی در تحولات بیداری اسلامی پررنگ تر شد که غرب به این نتیجه رسید که تنها با جریان های انحرافی و افراط گرای اسلامی است که می تواند با موج بیداری اسلامی برگرفته از اسلام ناب به مقابله بپردازد.

نقش بندر در فتنه و آشوب مصر
هفته‌نامه فلسطینی المنار در اوج انقلاب مصر نوشت که بندر بن سلطان و " حمد بن جاسم " در دوحه با یک تیم چهار نفره آمریکایی که سه نفر از آنها از دستگاه‌های امنیتی و یک نفر نیز مسئول بلندپایه وزارت خارجه آمریکا بود، دیدار و درباره اوضاع مصر و کنار زدن این کشور از نقش‌آفرینی در منطقه گفت‌وگو کردند.
بن سلطان و بن جاسم در این دیدار گزارشی از طرح‌های عربستان و قطر برای ایجاد فتنه و آشوب در مصر و کارشکنی در برابر برقراری ثبات در این کشور ارائه کردند. در این طرح عربستان و قطر بر تداوم حمایت‌های مالی دوحه و ریاض از ایجاد فتنه و آشوب در مصر به منظور سرگرم کردن نهادهای دولت این کشور به اوضاع داخلی تأکید کردند. دوحه و ریاض همچنین در تماس دائمی با گروهای محلی مصر بودند تا فتنه و آشوب در این کشور تداوم یابد و به این ترتیب مانع بازگشت آرامش و ثبات به مصر شوند.
در این گزارش همچنین به نقش سفارتخانه‌های عربستان و قطر و ارتباط آنها با سفارت آمریکا در قاهره به منظور تحقق اهداف مشترک ایجاد ناامنی در مصر اشاره شده است. در همین راستا بود که مدتی بعد مردم انقلابی مصر با حمله به سفارت عربستان سعودی در قاهره سعی در تصرف آن داشتند.

نقش بندر بن سلطان در تشدید ناآرامی ها در سوریه
بندر بن سلطان از طریق ائتلاف با دستگاه های جاسوسی متخاصم با ملت سوریه و با حمد بن جاسم جنگ تروریستی علیه ملت سوریه را رهبری می کنند و ریاض و دوحه تروریست ها را برای خدمت به اسرائیل و آمریکا تأمین مالی می کنند.
سایت «دبکا» نزدیک به محافل امنیتی رژیم صهیونیستی گزارش داد: عربستان سعودی گروه‌های تروریستی در سوریه را به سلاح‌های سنگین برای تصرف شهر حلب یکی از بزرگ‌ترین شهرهای سوریه، مجهز می‌کند. شاهزاده «بندر بن سلطان» رئیس دستگاه اطلاعات عربستان بر عملیات انتقال سلاح‌های سنگین از جمله موشک‌انداز کالیبر ۲۲۰ میلی‌متر به گروه‌های تروریست در سوریه نظارت دارد.

یک منبع اطلاعاتی اسرائیل تاکید کرد که دستگاه اطلاعاتی عربستان اخیراً از طریق برخی کشورهای اروپایی در جزیره بالکان با قدرت از گروه‌های مسلح سوریه حمایت کرده و آنها را به سلاح‌های جدید مجهز می‌کند و از طریق برخی کشورها از جمله صربستان، بوسنی، کرواسی و کوزوو سلاح‌ها را به تروریست‌های سوریه انتقال می‌دهد به گونه‌ای که اسلحه‌های سنگین ساخت روسیه همانند موشک انداز «سمیرش» و هوریکن که می‌توانند موشک‌های با کالیبر ۲۲۰ میلی‌متر با برد حدود ۷۰ کیلومتر را شلیک کنند، خریدار می‌کند.
هفته نامه فلسطینی المنار اخیراً فاش کرد که مسئولیت تماسهای ریاض با ترکیه، آمریکا، فرانسه و اسرائیل به منظور ادامه تلاش‌های مشترک برای جمع‌آوری حمایت بین المللی لازم به منظور اجرای عملیات نظامی علیه ارکان قدرت ارتش سوریه با هدف تضعیف کردن آن بویژه یگانهای مسئول حفاظت از پایتخت سوریه در برابر حملات تروریست‌ها را بر عهده دارد.

این هفته‌نامه به نقل از برخی منابع فاش کرد که یک هیئت امنیتی و نظامی ترکیه اخیراً با سفر به عربستان سعودی با بندر و برادرش خالد بن سلطان ملاقات کرد و این هیئت در جریان حضورش در ریاض درباره افزایش اقدامات تحریک‌آمیز و تروریسم علیه ملت سوریه و استفاده از سناریوهای جدید برای ایجاد گسست بین مردم و رهبری سوریه در پرتو شکست سناریوهای توطئه آمیز بحثو گفت‌وگو کرد.

هزینه ۷۰ میلیون دلاری بندر بن سلطان برای حمله آمریکا به سوریه
بحران سوریه در ۲۱ اوت ۲۰۱۳(۳۰ مرداد ۱۳۹۲) پس از حمله ای در حومه پایتخت سوریه با استفاده از سلاح های شیمایی وارد مرحله حساسی شد. با بکاررفتن سلاح شیمیایی در سوریه، غرب به رهبری آمریکا انگشت اتهام خود را به سمت دولت بشار اسد گرفت و دولت سوریه را متهم به انجام این حمله کرد و این مسأله را بهانه دخالت احتمالی نظامی خود قرار داد.
به گفته یکی از نزدیکان «بندر بن سلطان» وی برای ترغیب و تشویق مقامات سیاسی امنیتی آمریکا در حمله نظامی به سوریه، مبلغ ۷۰ میلیون دلار به صورت مستقیم هزینه کرده است.

بندر دبیرکل آژانس اطلاعاتی عربستان سعودی
بندر بن سلطان در تاریخ ۱۹ جولای ۲۰۱۲ از سوی ملک عبدالله به عنوان دبیرکل آژانس اطلاعاتی عربستان سعودی منصوب و جانشین مقرن بن عبدالعزیز برادر پادشاه شد.
شاهزاده " بندر بن سلطان "، جاسوس ۶۱ ساله و دیپلمات کهنه‌کار سعودی و مذاکره‌کننده ارشد رژیم آل‌سعود با آمریکا و رژیم صهیونیستی، پس از به ثمر نشستن نتایج " سفر اخیر دیوید پترائوس، رئیس سازمان مرکزی جاسوسی آمریکا(سیا) به ریاض و جلسه وی با شاه این کشور " که با حضور شخص بندر انجام شد و نیز ساعاتی پس از " انجام موفقیت آمیز انفجار تروریستی مقر شورای عالی امنیت ملی سوریه در مرکز دمشق " و همچنین همزمان با " اوج گیری انقلاب مردمی در مناطق شرقی و مرکزی عربستان "؛ از سوی شاه این رژیم، با حفظ سمت " دبیری شورای عالی امنیت ملی " سعودی، به سمت ریاست " سازمان استخبارات " این کشور نیز منصوب شد.

آیا انتصاب بندر سیاست های ریاض را تغییر می دهد
سوابق بندر بن سلطان نشان می‌دهد که انتصاب وی به عنوان رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی پیام مهمی برای کشورهای منطقه به شمار می رود. شاه سعودی با این اقدام نشان داد که همچنان به دنبال ضربه زدن به موج بیداری اسلامی در کشورهای عربی برای جلوگیری از انتقال این موج به عربستان سعودی است. علاوه بر اینکه عزم جدی عربستان برای مداخله جویی‏های بیشتر در بحران سوریه را نیز به اثبات می رساند. چرا که بندر در سالهای اخیر به عنوان مهره اصلی عربستان برای دخالت در اوضاع داخلی سوریه فعالیت کرده است. برخی رسانه های منطقه با اشاره به همین موضوع اعلام کردند که اعطای سمت جدید به بندر بن سلطان در راستای موفقیت‌های وی در جبهه مقابله با محور مقاومت بویژه سوریه در سالهای اخیر بوده است که تازه ترین موارد آن را می‌توان در انفجار مقر امنیت ملی سوریه و کشته شدن سه نفر از نزدیکان بشار اسد در این انفجار دید.

بندر رئیس استخبارات عربستان و منافع آمریکا
سمت جدید بندرهمچنین می تواند سیاست‌های ریاض را بیش از پیش به آمریکا نزدیک کند و وابستگی مقامات آل سعود به توطئه های کاخ سفید در منطقه را افزایش دهد، عبدالله بن عبدالعزیز با این انتصاب ثابت کرد که نمی تواند زیر فشارهای آمریکا برای دادن اختیارات بیشتر به مهره های مد نظر کاخ سفید طاقت بیاورد.
پایگاه نهرین نت در این باره نوشت که آمریکا بعد از گذشت سالها به طور مستقیم پرونده امنیتی را در عربستان به دست گرفته است و انتخاب بندر بن سلطان به ریاست سازمان اطلاعات این کشور زیر فشار و به دستور کاخ سفید بوده است.

بندر رئیس استخبارات عربستان و منافع اسرائیل
سمت جدید بندر می تواند عربستان سعودی را یک گام دیگر به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی نزدیک کند، چرا که وی سابقه همکاری‌های امنیتی متعددی با اسرائیلی ها داشته و افشای دیدارهای وی با مقامات صهیونیستی می‌تواند خاندان آل سعود را به افشای روابط خود با اسرائیل ترغیب کند. این همان چیزی است که غرب و اسرائیل از این انتصاب به دنبال آن بودند.

انتخاب بن سلطان و کودتای نرم در عربستان
با وجود تمایل ریاض به انتصاب بندر به عنوان رئیس استخبارات عربستان، تمامی مؤلفه های این انتصاب نشان می دهد که این اقدام یک انتصاب غربی و صهیونیستی بوده و با توصیه آمریکا صورت گرفته است.
از سوی دیگر در صورت مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه سعودی با تمایل شدیدی که بندر به افزایش قدرت دارد و با در دست داشتن دو بازوی امنیتی در عربستان که همان شورای امنیت ملی و سازمان اطلاعات این کشور است، به راحتی می تواند با اجرای کودتایی نرم تحت حمایت آمریکا و اروپا، سلمان بن عبدالعزیز را سومین ولیعهد ناکام سعودی لقب دهد و خود به جای عبدالله بر تخت پادشاهی بنشیند.

خبر ترور بندر بن سلطان مقامات سعودی را وحشت‌زده کرده است
پس از آنکه ولترنت اعلام کرد که منابع غیررسمی تأکید کردند، بندر بن سلطان در انفجار ۲۲ جولای ۲۰۱۲ عربستان کشته شده، پایگاه صهیونیستی دبکا فایل اعلام کرد که انتشار این اخبار در عربستان هراس به راه انداخته و مقامات این کشور را شدیداً شوکه کرده است. پس از گذشت چندین روز از انتشار خبر انفجار در مقر استخبارات سعودی سپس انتشار خبر مرگ شاهزاده بندر بن سلطان عبدالعزیز رئیس جدید استخبارات سعودی، این خبر هنوز در عربستان رد یا تأیید نشده است.

دلایل سکوت رژیم سعودی در برابر خبر مرگ بندر بن سلطان
عربستان سعودی از جمله فتنه‌انگیزان و عاملان حوادثجاری در سوریه و حامی اصلی تروریست‌های مسلح در این کشور است و در این بین بندر بن سلطان به این جهت دوباره پای به عرصه سیاسی عربستان گذاشت تا روند جریان سازی در سوریه و حمایت از تروریست‌های سوری را تشدید کند، ‌ به ویژه که وی دارای تجارب بسیار در عملیات‌های اطلاعاتی و امنیتی و تروریستی است که نمونه بارز آن دست داشتن در عملیات ترور شهید " عماد مغنیه "، از فرماندهان برجسته حزب الله در دمشق است، به این ترتیب می‌توان دریافت که وی با فضای حاکم بر سوریه کاملاً آشنا و مشرف بوده است و از بین رفتن چنین مهره‌ای نه تنها برای عربستان سعودی که خواهان تغییر اوضاع در سوریه است، ضربه مهلکی به شمار می‌آید، برای متحدان این رژیم که بی‌تردید مقرر بود، از خدمات بندر بهره‌مند شوند، خسارت بزرگی است.
یکی دیگر از دلایل سکوت رژیم سعودی درباره این حادثه را باید در اوضاع جاری داخل عربستان ملاحظه کرد که اعتراض‌های مردمی در آن هم اکنون پا از مناطق شرقی عربستان فراتر نهاده و به مناطق دیگری از جمله ریاض، پایتخت و جده و مدینه منوره رسیده است.

در وضعیت متزلزل و در حال فروپاشی خاندان سعودی، تأیید خبر مرگ بندر بن سلطان که در همان روزهای اول انتصاب خود در پست ریاست سازمان اطلاعات سعودی از تشدید حملات تروریستی سلفی‌های تندرو و دمیدن جانی تازه در آنها در عراق و سوریه و دیگر کشورهای منطقه سخن گفته بود، ضربه‌ای مهلک بر پیکره رژیم سعودی وارد می‌کند.

دیگر اقدامات بندر
در ماه مارس ۲۰۱۱ او برای کسب حمایت درباره دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین به پاکستان، مالزی و چین فرستاده شد.
در آوریل ۲۰۱۱ م، بندر در زمان ملاقات رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا با ملک عبدالله در ریاض حاضر بود و در ملاقاتی جداگانه با تام دانیلون مشاور امنیت ملی آمریکا دیدار کرد.
هدف دیگر او از سفرش به پاکستان در اواخر ماه مارس ۲۰۱۱ م، افزایش سطح همکاری های عربستان با ارتش پاکستان بود که گویا این سفر نتایج موفقیت آمیزی در پی داشته است.
دیدار بندر بن سلطان از چین در همان تاریخ منجر به قراردادهای سودآوری در ازای حمایت های سیاسی شد. از آنجایی که چین مشتاق نفت و سرمایه های سعودی بود، بندر به صورت مخفیانه در اولین دور مذاکرات قرارداد.
بندر کارشناس و پیش برنده منافع پادشاهی سعودی در چین بوده است.

تعلقات بندر

سرگرمی ها و نگرانی ها
بندر به کشیدن سیگارهای برگ مشهور بود و معمولا لباس های مارک دار اروپایی می پوشید و به خواندن تاریخ آمریکا و عبارات مصطلح زبان انگلیسی در آمریکا علاقمند بود. در واشنگتن بندر مشهور به برگزاری میهمانی ها و نوشیدن الکل بود.
در میانه دهه ۹۰ میلادی، بندر بن سلطان برای مدتی از بیماری افسردگی رنج می برد.

دیدگاه های او
بندر بن سلطان خود را یکی از محافظه کاران " همیلتونی " توصیف می کند؛ الکساندر همیلتون یکی از بنیانگذاران ملی گرا و محافظه کار آمریکاست.
پیش از اینکه نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۰ مشخص شود، او جرج دابیلو بوش را برای شکار قرقاول به " املاک انگلیس " خود دعوت کرد.
او بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱م در گفت و گویی با نیویورک تایمز گفت: بن لادن پیش از این بارها به نزد ما در آمریکا آمد تا از طریق سیا و عربستان سعودی به برادران مجاهد ما در افغانستان برای راحت شدن از شر کمونیست های سکولار و نیروهای نظامی شوروی کمک کند. اسامه بن لادن می آمد و می گفت " متشکرم "؛ متشکرم که آمریکایی ها را برای کمک ما می آورید ". در آن زمان من فکر کردم او نمی تواند حتی هشت اردک را از یک خیابان رد کند.

بندر استدلال می کرد برخی از محققان و پ‍ژوهشگران آمریکایی " چند لغت عربی فرا می گیرند و خود را کارشناسان امور کشور من می خوانند ".
در سال ۲۰۰۷ و در زمانی که بندر دبیر شورای امنیت عربستان بود، پیشنهاد کرد تا حکومت پادشاهی سعودی تماس های گسترده تری را با اسرائیل برقرار کند؛ زیرا او تصور می کند ایران برای عربستان تهدید بزرگتری نسبت به اسرائیل است.

اموال و دارایی ها
او معمولا با هواپیمای شخصی ایرباس ۳۴۰ خود مسافرت می کند. بندر مالک " گلیمپتون پارک " در آکسفوردشایر است.
چند ماه پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بندر به ایالت آسپن رفت جایی که یک عمارت بزرگ با ۳۲ اتاق خواب دارد. او زمین این عمارت را در سال ۱۹۸۹ خرید و در سال ۱۹۹۱ ساختمان آن را ساخت.

در ۱۲ جولای ۲۰۰۶ گزارش شد که شاهزاده بندر قصد دارد عمارت ۵۶ هزار متر مربعی خود در آسپن کلرادو را به قیمت ۱۳۵ میلیون دلار بفروشد. این خانه ییلاقی که " حلا رنچ " نامیده می شود از کاخ سفید بزرگتر است و بر فراز یک تپه قرار دارد. در دسامبر ۲۰۰۷ م، گزارش شد ساختمان پذیرایی این عمارت به قیمت ۳۶.۵ میلیون دلار فروخته شده است. دلیل فروختن عمارت اینگونه اعلام شد که بندر به اندازه ای سرگرم امور کاری خود است که نمی تواند از این عمارت استفاده کند.

در نهایت بندر باقی مانده این عمارت را به قیمت ۴۹ میلیون دلار به شرکت " استاروود موانتن رنچ " در ژ‍وئن ۲۰۱۲ فروخت.
همچنین در سال ۱۹۹۰ م، بندر مقدار نامعلومی اعتبار برای ساخت مرکز مطالعات اسلامی دانشگاه آکسفورد اهداء کرد.