به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با همتای ترک خود با اشاره به روابط خوب و دو جانبه تهران - آنکارا گفت: ‌ ایران و ترکیه دو کشور دوست، برادر و همسایه‌اند که روابط خوبی از گذشته با یکدیگر دارند.

وی با بیان اینکه با جمیل چیچک درباره مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرده، افزود: یکی از بحث‌های مطرح شده در این دیدار، مبتنی بر روابط صمیمانه کشورهای اسلامی و گسترش دموکراسی در منطقه بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه ایران و ترکیه مواضع یکسانی درباره پدیده زشت تروریست در منطقه دارند، اظهار داشت: ما خواهان مقابله جدی با تروریسم در منطقه و همچنین مبارزه با تکفیری‌ها هستیم.

لاریجانی با بیان اینکه گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و ترکیه از دیگر موضوعات مورد بحثبین او و همتای تُرکش بوده است، تأکید کرد: ما با ترکیه ۲۲ میلیارد دلار روابط تجاری داریم که تأکید داریم این مبادلات با کمک پارلمان‌ها تا ۳۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی با بیان اینکه با رئیس مجلس ترکیه درباره مسأله مهم سوریه نیز گفت‌وگو داشته‌ است، ‌ ادامه داد: ما و ترکیه خواهان اصلاحات در سوریه بر اساس دموکراسی و حل مشکل از طریق سیاسی هستیم و معتقدیم پارلمان‌ها در حل این مشکل نقش به‌سزایی دارند.

رئیس مجلس با اشاره به سفیر اخیر رئیس مجلس عراق به تهران اظهار داشت: ایران، ترکیه و عراق درباره سوریه توافق دارند موضوع را از طریق راه‌حل سیاسی پیگیری کنند چرا که مطمئنیم از طریق روابط سیاسی و گفت‌وگو می‌توان مشکل سوریه را حل کرد.

جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه نیز در این نشست، ضمن تشکر از میزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران کشور دوست، برادر و همسایه ماست و ما روابط خوب اقتصادی و سیاسی با این کشور داریم و درباره موضوعات حساس منطقه نیز، مداوم با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنیم.

وی گسترش روابط پارلمانی را خواست ایران و ترکیه دانست و با اشاره به تحولات منطقه‌ای گفت: متأسفانه تحولاتی که در منطقه رخ می‌دهد، نه انسانی و نه اسلامی است و نه با حقوق اساسی بشر سازگاری دارد.

چیچک تصریح کرد: متأسفانه تمام طرف‌های درگیر در منطقه که دست به اقدامات جنایت‌آمیز می‌زنند، اقدامات تروریستی خود را به نام دین انجام می‌دهند.

وی افزود: تروریست‌ها جگر انسان‌ها را درمی‌آورند و می‌خورند و متأسفانه این عمل قبیح را به اسم اسلام تمام می‌کنند در حالی که هیچ‌کدام از این کارها مورد تأیید اسلام نیست.

رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه امیدواریم خونریزی و کشتار مسلمانان متوقف شود، بر حل مشکلات منطقه از طریق راه‌ حل سیاسی تأکید کرد و گفت: مقابله با کشتار مسلمانان آرزو و اهداف یکسان ما و ایران است.

خبرنگار شبکه المیادین از چیچک پرسید چگونه ترکیه از راه حل سیاسی در سوریه حمایت می‌کند اما از برخی گروه‌های معارض حمایت لجستیکی دارد که وی پاسخ داد: ما از هیچ گروه معارضی در سوریه حمایت نکرده و در راستای حل مسأله از طریق سیاسی عمل می‌کنیم.

چیچک در ادامه پاسخ خود به خبرنگار المیادین تأکید کرد که دولت متبوعش هرگز از گروه‌های تروریستی در سوریه هیچ حمایتی نمی‌کند و آنچه در این زمینه مطرح می‌شود درست نیست.

به گزارش فارس، در پایان نشست خبری مشترک رئیس مجلس ایران و ترکیه، چیچک و هیئت پارلمانی که او را در این سفر همراهی میکنند، در ضیافت شام علی لاریجانی شرکت کردند.