به گزارش افکارنیوز، " دیوید ایگناتوس " تحلیلگر آمریکایی در مطلبی تحت عنوان " فرصت ها و چالش ها بر سر ایران " در روزنامه واشنگتن پست به بررسی چالش ها و فرصت های موجود بر سر راه سیاست خارجی رئیس جمهور آمریکا در قبال دیدار احتمالی با " حسن روحانی " در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت.

به نوشته ایگناتوس در ماه های گذشته ایران از کانال های مختلف اعلام کرده است که حاضر است درباره چار چوب های امنیتی زیادی از جمله محدود کردن فعالیت هسته ای خود مذاکره کند اما در عین حال بر منافع خود در سوریه و دیگر نقاط خاورمیانه تاکید کرده است که تعیین یک چارچوب کاری جامع در این خصوص نیازمند کار استراتژیست های برجسته آمریکایی است.

در ادامه ایگناتوس می نویسد، تعیین چنین چار چوب کاری جامعی موجب نگرانی رژیم اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواهد شد که نگران هستند منافع آنها در منطقه قربانی همکاری ایران و آمریکا شود.

نویسنده یکی از آزمون های تهران را تمایل ایران به همکاری با روسیه و جامعه جهانی برای انتقال سیاسی قدرت در سوریه می داند.

ایگناتوس می نویسد کاخ سفید با در نظر گرفتن موضوعات زیر در حال آماده شدن برای مانورهای سیاسی خود بعد از سخنرانی " حسن روحانی " در مجمع عمومی سازمان ملل است.

- حسن روحانی رئیس جمهوری است که در سیاست خارجی از اعتدال لازم برخوردار است و با رای مردم ایران روی کار آمده است و حمایت های رهبری انقلاب اسلامی ایران را نیز به همراه دارد بویژه که این موضوع بعد از حمایت آیت الله خامنه ای از سیاست نرمش قهرمانانه در دیپلماسی کاملا نمایان شد.

- روحانی نشان داده است که علاقمند به دستیابی به یک توافق هسته ای است. وی با اوباما مکاتباتی داشته و در این مکاتبات خواستار مذاکرات دو جانبه با آمریکا شده است و در مصاحبه خود با NBC این مکاتبات را سازنده خوانده است.

ایگناتوس با ذکر این موضوع که امریکا یی ها می خواهند ببینند که روحانی تا کجا پیش خواهد رفت مدعی می شود آمریکا از ایران می خواهد اجازه بازرسی ها از تاسیسات هسته ایش را بیشتر بدهد و همچنین ذخایر اورانیوم غنی سازی شده ۲۰ درصدی خود را محدود کند و شاید از ایران بخواهد تا در آینده غنی سازی را تا ۵ درصد انجام دهد.

ایگناتوس در بخشی از اظهاراتش مدعی می شود که ایرانی ها در قبال به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی خود از سوی غرب(موضوعی که رژیم اسرائیل مخالف آن است) این آمادگی را دارند که در خصوص تاسیسات غنی سازی فردو در قم با غرب مذاکراتی داشته باشند.

- آمریکایی ها انتخاب محمد جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه ایران و به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران را به عنوان یک فرصت می بیینند.

ایگناتوس در ادامه مدعی شد بعد از اتمام نشست سازمان ملل محمد جواد ظریف یک هفته دیگر در نیویورک خواهد ماند تا مذاکراتی با مقامات آمریکایی ها داشته باشد.

- یکی از موضوعات مهم که مورد بحثقرار خواهد گرفت بحران سوریه و همکاری ایران در کنفرانس ژنو ۲ خواهد بود زیرا حسن روحانی اعلام کرده است ایران هر کسی را که مردم سوریه او را انتخاب کنند تائید خواهد کرد.

بنا بر این نوشته، اوباما اعلام کرده است که برای حل مسئله سوریه نیازمند همکاری روسیه وایران است.

نویسنده در پایان معتقد است برداشتن این قدم های بزرگ برای اوباما که در داخل آمریکا از حمایت فراجناحی برخوردار نیست در هفته های آینده امری سخت خواهد بود و زمان آن رسیده است که کاخ سفید که همواره سیاست های نا پایداری دارد در این خصوص تصمیم اساسی بگیرد.