اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام خمینی(ره) موجب شده است که مسأله فلسطین همواره در جان و جامعه‏ی مسلمانان زنده بماند.
یکی از کارکردهای مهم این روز، بی‏اثر کردن تبلیغات شدید و " پروپاگاندا " ی صهیونیست‏ها است که در اصطلاح خودشان " هاسبارا " نامیده می‏شود. حضور مردم مسلمان جهان در خیابان‏ها در یک روز مخصوص، و نشان دادن جنایات اسرائیلی‏ها به جهانیان در آن روز، بخش زیادی از حجم تبلیغات هاسبارایی غاصبان قدس را خنثی می‏کند.
آنچه در پی می‏آید گزارشی کوتاه از فعالیت مخوف دستگاه هاسبارای اسرائیل است که از سوی خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ابنا و به مناسبت روز جهانی قدس تهیه شده است:
رژیم غاصب صهیونیستی دستگاه یا کمیته یا وزارتخانه‏ای به نام «هاسبارا Hasbara» دارد که در خارج از اسرائیل چندان شناخته‏شده نیست. وظیفه این دستگاه " مظلوم‏نمایی و توجیه جنایت‏های اسرائیل "، " ایجاد همدلی بین مردم دنیا نسبت به رژیم غاصب " و " ترمیم چهره آن در جهان بین‏الملل " است؛ یعنی چیزی بسیار فراتر از تبلیغات عادی نظام‏های سیاسی.


هاسبارا یعنی چه؟


هاسبارا صورت اسمی فعلی است در زبان عبری که به معنای «توضیح دادن» است. دولت جعلی اسرائیل، واژه هاسبارا را به جای کلمه‏ی " پروپاگاندای سیاسی " به کار می‏برد.


اسرائیل، قبل و بعد از هر جنگی نیاز مبرم به یک عملیات هاسبارا دارد تا چهره خود را در دنیا ترمیم و کارش را برای جهانیان توجیه کند.


تأسیس هاسبارا


وزارت هاسبارا ابتدا در سال ۱۹۷۴ و در یکی از دوره‏های نخست‏وزیری «شیمون پرز» تأسیس شد؛ ولی چند سال بعد فعالیت آن از حالت متمرکز خارج گردید و وظایف این دستگاه به تمامی وزارتخانه‏ها محول شد.


در سال‏های اخیر و در جریان حمله اسرائیل به غزه، وزارت هاسبارا دوباره احیاء و پررنگ شد. اینک هاسبارا به یک وظیفه ملی برای شهروندان غاصب اسرائیل تبدیل شده است.


روش‏های هاسبارا


برخی از فعالیت‏های مخوف و روش‏های مزورانه‏ی هاسبارا برای رسیدن به هدفش به شرح زیر است:


جعل و دروغ و تحریف؛

وارونه‏نویسی تاریخ و پس و پیش کردن وقایع آن(به منظور آنکه قربانی را جلاد، و جلاد را قربانی نشان دهد)؛

ساختن چهره‏ی اهریمنی از مردم فلسطین و مسلمانان در افکار عمومی جهان؛

ساختن فیلم‏ها و کلیپ‏های ضد فلسطینی، یا ترساننده‏ی مردم عادی غرب از " شرق وحشی و آدمخوار "؛

انجام تبلیغات تحریک‏کننده‏ی مسلمانان و منجر شونده به برخورد های عکس‏العملی و مشمئزکننده‏ی آنان؛

پرداخت پول به رسانه‏های جمعی و سایت‏های طرفدار اسرائیل؛

تعیین و تقسیم مأموریت‏های نیروهای قدیم و جدید خود در کشور های دیگر؛

دیکته کردن آنچه باید نیروها باید در هر مقطعی انجام دهند، و هدف‏هایی که باید نشانه بگیرند.


نمونه‏ی یک عملیات هاسبارا


قبل از آخرین حمله صهیونیست‏ها به غزه، عملیات هاسبارا در اروپا انجام شد. چند نمونه از اقداماتی که برای این عملیات انجام شد به این شکل بود:


چند ماه پیش از آغاز حمله، در ماه می ۲۰۰۸، تعدادی اسرائیلی فرانسه‏زبان که از سوی وزارت خارجه و با همکاری آژانس یهود و سازمان صهیونیست جهانی انتخاب شده بودند به کشورهای سوئیس، فرانسه و بلژیک اعزام شدند. افراد انگلیسی‏زبان نیز به کشورهای آمریکا، انگلستان، ایرلند، هلند و دانمارک اعزام شدند. این افراد وظیفه انتقال پیامی را داشتند که هیچ مأمور رسمی دولت اسرائیل نمی‏توانست عهده‏دار آن باشد. به این افراد آموزش داده شده بود که:


۱. داستان شخصی خود را برای دیگران تعریف کنید.

۲. به بحثسیاسی نپردازید و به آن کشیده نشوید.

۳. تحت تأثیر کسانی که سعی خواهند کرد با گفتن اینکه " شما اشغالگر هستید " عصبانیتان کنند قرار نگیرید.


دو هفته پیش از حمله به غزه نیز «بنیامین نتانیاهو» که در آن زمان رهبر حزب رقیب دولت بود در یک برنامه تلویزیونی به نام " هاسبارا و تاریخ " برای حضار که نوجوانان ۱۶ ساله بودند سخنرانی کرد. وی در این برنامه ۴۵ دقیقه‏ای سعی کرد به جوانان اسرائیلی آموزش دهد که چگونه می‏توانند اسرائیل را در دنیا معرفی کنند(یا به قول هاسبارا: توضیح دهند). وی گفت: «ما باید تکنیک‏های دشمن را یاد بگیریم. آنها جای علت و معلول را عوض می‏کنند. آنها اسرائیل را متهم به اشغالگری می کنند حال آنکه اشغال این اراضی نتیجه تجاوز خود آنهاست»!!


هنگامی که حمله به غزه آغاز شد عملیات هاسبارا نیز شدت پیدا کرد.


یک هاسبارای دیگر در هائیتی


اسرائیل بلافاصله پس از زلزله هائیتی گروهی متشکل از ۲۰۰ سرباز به محل فرستاد تا یک بیمارستان صحرایی در زمین فوتبال شهر " پورتو پرنس " برپا کنند. آنها تلاش کردند تا از آن فاجعه بزرگ، محملی برای شستشوی جنایات صهیونیست‏ها و فرصتی برای یک عملیات هاسبارا بسازند.


روزنامه‏های اسرائیلی هم وظیفه بازتاب گسترده‏ی کمک‏های رژیم غاصب به زلزله‏زدگان را بر عهده گرفتند و تیتر زدند: «درباره این چه داری بگویی آقای گلد اسمیت؟»(منظور آنان گزارش گلد اسمیت درباره جنایات جنگی صهیونیست‏ها در غزه بود).


تیتر روزنامه‏ای دیگر هم این بود: «نماینده‏های اسرائیل در هائیتی، بقیه را خجالت‏زده کردند»؛ و تیتر دیگری اینکه: «آفرین بر ما»؛ و پرتیراژترین روزنامه هم نوشت «فاجعه هائیتی؛ بد برای آنها، خوب برای یهودیان». و این یعنی اینکه " عملیات هاسبارای هائیتی " موفق شده است.


تأثیرات هاسبارا


یک فعال جبهه‏ی هاسبارا می‏گوید: «ما در جبهه آمریکای شمالی و اروپای شرقی موفق شده‏ایم و رسانه‏ها حقانیت ما را قبول کرده‏اند. اما اروپای غربی همچنان " یک منطقه‏ی هاسبارای دشوار " است».


سخنگوی وزارت خارجه‏ی اسراییل در سال ۲۰۰۶ در باره‏ی هاسبارا چنین گفت: «ما هرگز هاسبارا را چنین پرتوان ندیده بودیم. این، ماشینی است که خیلی خوب، روغنکاری شده است».


در فوریه امسال " وب‏سایت دولتی توضیح دهندگان " دستورالعمل‏هایی را برای شهروندان اسرائیلی که به خارج سفر می‏کنند منتشر کرد. به گفته وزارت هاسبارا، این سایت اطلاعات مفیدی برای مقابله با انتقادهایی که شهروندان اسرائیلی در خارج با آن مواجه خواهند شد در اختیارشان می‏گذارد. در این وب‏سایت جزئیاتی از پیشرفت‏های اسرائیل در زمینه تکنولوژی و کشاورزی گنجانده شده و راه‏هایی برای " ترغیب سفر به اسرائیل " آموزش داده شده است.


این سایت مثلا به اسرائیلی‏ها یاد می‏دهد که در هنگام بحثبه چشم طرف مقابل نگاه کنند چرا که دزدیدن نگاه باعثبازنده شدن در بحثمی‏شود.


ساکنین اسرائیل مخصوصاً آنهایی که به خارج سفر می‏کنند به این ترتیب شستشوی مغزی داده می‏شوند. جزوه‏های وزارت هاسبارا پیش از فرود هواپیما در رم، لندن و دیگر شهرهای جهان بین مسافران توزیع شده و حتی تلویزیون داخلی هواپیما هم برای این منظور به کار گرفته می‏شود.


ارتش اینترنتی؛ شگرد جدید هاسبارا


آنگونه که روزنامه‏های " هاآرتص "، " جروزالم پست " و " لوموند " نوشته‏اند اینک روش جدیدی بر شگردهای گذشته‏ی هاسبارا اضافه شده است: تشکیل یک لشگر اینترنتی!


دو روز بعد از اعلام آتش‏بس غزه، در ۱۸ ژانویه وزارت مهاجرت اسراییل، خبر از تأسیس " یک بریگاد مخصوص " داد که هدف آن، هجوم آوردن و آوار شدن بر سر سایت‏هایی است که در هر نقطه‏ای از جهان، علیه سیاست‏های اسراییل و علیه صهیونیسم مطلب منتشر می‏کنند.


در تشکیل این ارتش جدید اینترنتی و بریگاد مخصوصش، وزارت امور خارجه‏ی اسراییل نیز نقش ویژه‏ای بر عهده دارد. در این برنامه هر آماتوری قادر خواهد بود که بعد از موافقت مقامات مربوطه، به عضویت این لشگر جدید و بریگاد مخصوص آن در آید، و " سایت‏ها و آدم‏های مسأله‏ساز " را نشانه بگیرد!


وزیر مهاجرت اسراییل، علت تشکیل ارتش اینترنتی را چنین توضیح می‏دهد: «اینترنت، به یک میدان جدید نبرد، تبدیل شده است».