به گزارشافکارنیوز، در حالی که قرار است به زودی برندگان نوبل معرفی شود نام دختری ۱۶ ساله به عنوان مهمترین بخت برای دریافت نوبل مطرح است. ملاله یوسف زی که سال گذشته از سوی شبه نظامیان طالبان هدف شلیک گلوله از ناحیه سر قرار گرفت و به صورت معجزه‌آسایی نجات پیدا کرد بخت زیادی برای گرفتن این جایزه دارد. در صورتی که این دختر پاکستانی بتواند این جایزه را دریافت کند کم سن و سال‌ترین فردی در جهان می‌شود که نوبل صلح گرفته است. تاکنون توکل کرمان، فعال زن حقوق بشر یمن با ۳۲ سال سن جوان‌ترین دارنده جایزه صلح نوبل شناخته می‌شد.

حرف ملاله یوسف زی در تمام سالهای گذشته یک چیز بوده است: دختران بتوانند تحصیل کنند. افراط‌گرایان طالبان اما طاقت تحمل این خواسته را هم نداشتند و ملاله یوسف زی را ترور کردند. این دختر پیش از اصابت گلوله به سرش از سوی شبه نظامیان شخصیت ناشناخته ای نبود. «جایزه بین المللی صلح کودکان» و «جایزه ملی جوانان» از جوایزی بودند که او به خاطر فعالیت‌هایش برای تحصیل دختران گرفته بود. ترور او اما باعثشد تا همه جهان او را بشناسند و مجله تایم پس از باراک اوباما به عنوان دومین شخصیت برگزیده سال ۲۰۱۲ او را معرفی کند.
در تیرماه امسال ملاله یوسف زی با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کرد و خواستار تلاشی جهانی علیه بی سوادی شد. او از تمامی قدرت های جهان خواست تا سیاست‌های خود را در جهت برقراری صلح تغییر دهند.
شبه‌نظامیان طالبان تهدید کرده‌اند باز هم دست به ترورش می‌زنند و او را به همراه پدرش به قتل می‌رسانند. مردم دنیا حالا اما پیام این دختر ۱۶ ساله را شنیده‌اند، ۱۰ نوامبر از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد «روز ملاله» نام گرفته و با دریافت جایزه صلح نوبل احتمالاً شبه نظامیان هم می‌فهمند که حتی کشتن این دختر مبارز هم جلوی ادامه مسیر او را نمی‌گیرد.