به گزارش افکارنیوز، ‌ به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، علی الموسوی، مشاور رسانه‌ای نخست وزیر عراق اعلام کرد: نوری مالکی، نخست وزیر این کشور در راس یک هیات عالی رتبه ۲۸ اکتبر به آمریکا سفر می‌کند و در این سفر با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دیدار و درباره اوضاع منطقه به ویژه بحران سوریه و خشونت‌های لجام گسیخته در عراق، بحثو تبادل نظر خواهد کرد.

الموسوی خاطر نشان کرد: تلاش‌های عراق برای حل سیاسی بحران سوریه در مرحله اول به نفع خود عراق است چرا که ادامه اوضاع به صورت کنونی در سوریه به پیچیدگی و وخامت بیشتر اوضاع دامن می‌زند.

مشاور رسانه‌ای نخست وزیر عراق رد دیدار با نوری المالکی، از سوی باراک اوباما را تکذیب کرد و گفت: این دیدار به دعوت اوباما انجام می‌شود. مالکی از آغاز سال جاری میلادی دو بار دعوت اوباما را برای سفر به آمریکا رد کرده است.

وی در رابطه با موضع آمریکا نسبت به نخست وزیری مالکی برای بار سوم نیز گفت: این موضوعی است که تنها به ملت عراق مربوط است و هیچ طرف بیگانه‌ای حق دخالت در آن را ندارد.

پیشتر هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق در ۱۹ آگوست فاش کرده بود که مالکی به زودی به آمریکا سفر خواهد کرد و احتمال داده بود که این سفر با هدف تقویت همکاری‌های دو کشور در عرصه نظامی، جنگ با تروریسم و همچنین تحولات منطقه، به ویژه بحران سوریه باشد.