به گزارشافکارنیوز، روزنامه مصری الجمهوریه در گزارشی از تصمیم پوتین برای رفع اختلافات مربوط به قرارداد " اس - ۳۰۰ " با ایران خبر داد.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک روسی در این زمینه نوشت: در حالی که مدودف در سال ۲۰۱۰ دستوری مبنی بر ممنوعیت تحویل سامانه‌های موشکی دفاع هوایی روسیه " اس ۳۰۰ " صادر کرد و ایران پس از آن در اعتراض به این مسئله از روسیه شکایت کرد اما پوتین رئیس جمهور کنونی روسیه تصمیم گرفته است این اختلافات را با ایران حل کند.

این گزارش اضافه می‌کند: پوتین فهمیده است که راضی کردن ایران کار آسانی نیست به ویژه اینکه مسکو پیش از این به ایران پیشنهاد داده بود از طریق دادن سامانه های دفاع هوایی " تور ۱ " به جای " اس ۳۰۰ " به این اختلافات پایان دهند. اما ایران این پیشنهاد را رد کرد.

بر اساس این گزارش برخی رسانه‌های نزدیک به دولت روسیه از بسته شدن پرونده اختلافات ایران و روسیه در این زمینه در آینده نزدیک خبر داده‌اند. این موضوع به ویژه بعد از بررسی آن در دیدار پوتین و روحانی در حاشیه نشست اخیر شانگهای در قرقیزستان قوت گرفته است.

دیدار پوتین و روحانی در حاشیه اجلاس شانگهای قرقیزستان

قرارداد تحویل سیستم های " اس - ۳۰۰ " در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد و قرار بود روسیه ۵ عدد از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد.

مدودف رئیس جمهور روسیه ۲۲ سپتامبرسال ۲۰۱۰ میلادی با صدور فرمانی تحت عنوان " تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخ ۹ ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی "، تحویل سیستم های اس ۳۰۰، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد.

مسکو قرارداد تحویل سیستم‌های " اس - ۳۰۰ " را در سپتامبر همان سال لغو نمود. ایران در رابطه با این قضیه شکایت ۴ میلیارد دلاری را علیه " روس آبارون اکسپورت " شرکت دولتی صادرات و واردات نظامی روسیه به دادگاه بین المللی داوری در پاریس تقدیم کرده است.