به گزارش افکارنیوز، رویترز در خصوص این مذاکرات دو روزه می نویسد: آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران در هفته جاری مذاکرات بسیار سازنده ای را در خصوص اینکه بازرسی های مورد را چگونه از تاسیسات هسته ای ایران انجام بدهند داشتند. علاوه بر آن دو طرف توافقق کردند که دور بعدی مذاکرات در تهران انجام شود.

در همین رابطه ایران و آژانس بعد از مذاکرات روز گذشته بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن بر سازنده بودن گفتگووهای انجام شده میان طرفین تاکید شده است.

رویترز در ادامه می نویسد: این بیانیه امیدها را برای رسیدن به راه حلی برای حل پرونده هسته ای ایران افزایش داد.

این یازدهمین دوره مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در دو سال گذشته محسوب می‌ شد که برخلاف روال پیشین به انتشار بیانیه مشترک آنها انجامید وو به نوشته رویترز امیدها را نسبت به حل مناقشه اتمی ایران افزایش داد.

" ترو واریورانتا " معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پایان این مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت که آژانس و ایران نشست بسیار سازنده‌ای در رابطه با مسائل گذشته و حال داشتند.

" رضا نجفی " نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز تاکید کرد که تهران طرحهای جدیدی را برای پایان دادن به این مناقشه ارائه کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در مطلبی با اشاره به سازنده بودن مذاکرات دو روزه ایران و آژانس می نویسد: دو طرف به توافقاتی در مورد پاسخگویی به سوالات مورد نظر آژانس رسیدند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه می نویسد: توافق ایران و آژانس و همچنین پاسخگویی تهران به سوالات مورد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، نقشی کلیدی در توافق ایران و کشورهای ۱ + ۵ خواهد داشت.

این روزنامه در ادامه به مذاکرات دو هفته قبل ایران و ۱ + ۵ در ژنو اشاره کرده و می نویسد: به عنوان بخشی از توافق، ایران امکان دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را به تاسیسات هسته ای، دانشمندان و مدارکی که پیشتر آژانس امکان دسترسی به آنها را نداشت فراهم می کند.

در ادامه این گزارش آمده ست : هر چند بعد از مذاکرات روز گذشته طرفین هیچگونه جزئیاتی را از این گفتگوها منتشر نکردند اما گویا ایران پیشنهادات جدیدی را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده است.