به گزارش افکارنیوز، یک سناتور آمریکایی گفت: تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران که پشت درهای بسته سنای آمریکا در حال تهیه است، با هدف کاهش صادرات نفت ایران به نیم ظرف یک سال از زمان اجرایی ‌شدن است.

رابرت منندز رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در نشست کمیته امور عمومی لابی رژیم صهیونیستی(آیپک) در نیویورک گفت: بسته جدید تحریمها آماده ارائه در کمیته امور خارجه است و هدف آن کاهش صادرات کنونی نفت ایران به زیر ۵۰۰ هزار بشکه در روز است.

این کاهش حدود ۵۰۰ هزار بشکه کمتر از لایحه قبلی تحریم از مجلس نمایندگان آمریکا در ماه ژوییه است که قصد داشت صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

لایحه سنای آمریکا که باید توسط کمیته بانک‌داری ارائه شود، انتظار می‌رود تا حد زیادی ضعیف‌تر از لایحه مجلس نمایندگان باشد که برخی از تحلیلگران آن را غیرواقع‌بینانه می‌دانستند.

این گزارش مدعی شد: آمریکا و اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۲ با تحریم‌های خود صادرات نفت ایران را از ۲.۵ میلیون بشکه در روز به حدود یک میلیون بشکه در روز تنزل داده‌اند که باعثکاهش ماهانه چند میلیارد دلاری درآمد‌های ایران شده است.

اما گفت‌وگو‌ها درباره‌ برنامه‌ هسته‌ای ایران پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور احیا شده است. روحانی و اوباما در ماه سپتامبر به‌طور تلفنی گفتگو کردند که بالاترین سطح تماس دو کشور از سال ۱۹۷۹ تاکنون بود.

این مسائل باعثشده که برخی تحلیلگران به لغو تحریم‌های کنونی آمریکا علیه ایران امیدوار باشند.

منندز گفت: ایران باید برنامه‌ هسته‌ای خود را متوقف کند و نشان دهد که از قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کند تا تحریم‌ها برداشته شود.

وی در نشست آیپک گفت: اکنون زمان کاهش تحریم‌ها نیست.

این سناتور آمریکایی تاکید کرد که به اعضای دولت اوباما گفته است آماده‌ همکاری با سناتورهای دیگر برای پیشبرد بسته جدید تحریم‌ها در صورت لزوم است.

منندز خاطرنشان کرد: بسته جدید تحریم‌ها نیازمند این است که چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و ژاپن واردات نفت و دیگر فرآورده‌های نفتی ایران را بیشتر کاهش دهند.

باب مک نالی مشاور انرژی کاخ سفید در زمان جورج بوش رییس جمهور اسبق آمریکا گفت: لایحه مجلس نمایندگان از نظر بسیاری از قانونگذاران بیش از حد تهاجمی است.

مک نالی گفت: تنها چیزی که در کنگره قوی ‌تر از عشق به اسرائیل است، حرکت به سمت یک مناقشه نظامی دیگر است.

وی افزود: این نگرانی در کنگره وجود دارد که تشدید تحریم‌ها به قدری باشد که به یک جنگ منجر شود.

طرح پیشنهادی منندز احتمالا قبل از تصویب در سنا و امضا توسط اوباما(اجرایی شدن)، تغییرات بزرگی را در کمیته بانکداری خواهد دید.

دولت اوباما سنا را تحت فشار گذاشته تا ارائه‌ تحریم‌های جدید علیه ایران را متوقف کند تا گفت‌وگوها فرصت بیشتری برای موفقیت داشته باشد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و جک لیو وزیر خزانه‌داری این کشورقرار است روز پنجشنبه جلسه‌ محرمانه‌ای را با سناتورهای آمریکایی درباره‌ پیشرفت در گفتگوهای هسته‌ای با ایران داشته باشند.

گروه ۵+۱ متشکل از آمریکا، چین، روسیه، انگلیس و فرانسه به همراه آلمان قرار است دور دوم گفتگوها با ایران را هفتم و هشتم نوامبر در ژنو برگزار کنند.