به گزارش افکارنیوز، نوری مالکی نخست‌وزیر عراق که برای سفری چند روزه به آمریکا سفر کرده است، عصر چهارشنبه با جو بایدن، ‌ معاون رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کرد که بنا به گفته منابع سیاسی محور اصلی این دیدار وضعیتی امنیتی در عراق، خریداری سلاح از آمریکا و بحران سوریه بود.

جو بایدن در پایان این دیدار به خبرنگاران گفت: آمریکا متعهد است تا به گسترش امنیت و مبارزه با تروریسم در عراق به بغداد کمک کند.

مالکی نیز در جمع خبرنگاران گفت: عراق خواهان کمک‌های آمریکا و حمایت این کشور برای پایان دادن به خشونت است.

وی همچنین در سخنانی که روزنامه نیویورک تایمز آن را منتشر کرد هشدار داد که القاعده افزایش خشونت قومی و طایفه‌ای در عراق را در دستور کار خود قرار داده و حملاتی را در این زمینه آغاز کرده است.

مالکی بر ضرورت گسترش همکاری‌های امنیتی میان واشنگتن و بغداد تاکید کرد و مساعدت آمریکا در این زمینه را خواستار شد.

در همین حال، سه تن از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور نسبت به سیاست‌های مالکی در عراق هشدار داده و تاکید کردند، روشی که مالکی در پیش گرفته باعثافتادن عراق در باتلاق خشونت طایفه‌ای می‌شود.

سناتورهای آمریکایی به اوباما هشدار دادند که سوء مدیریت مالکی در عراق تا حد زیادی باعثافزایش خشونت در این کشور شده و باید تعامل با مالکی به شکل محتاطانه پیگیری شود.

سناتورهای آمریکایی تاکید کردند: در صورتی که مالکی به شکل درستی عراق را اداره کند و در این باره استراتژی صحیحی در پیش بگیرد ‌آمریکا آماده است تا هرگونه کمکی برای موفقیت این استراتژی به بغداد ارائه کند.

قرار است مالکی با برخی از اعضای کنگره آمریکا و چاک هاگل، وزیر دفاع این کشور دیدار کند و روز جمعه نیز برای بررسی همکاریهای امنیتی با آمریکا با باراک اوباما دیدار میکند.