به گزارش افکارنیوز، سازمان ملل گفته آمریکا به این نهاد بین‌المللی قول داده از آن جاسوسی نکند، اما از اظهار نظر درباره اینکه آیا آمریکا در گذشته چنین می‌کرده خودداری کرده است.

این خبر پس از آن اعلام شده که گزارش‌های نشان دادند که آژانس امنیت ملی آمریکا به سامانه کنفرانس ویدئویی سازمان ملل دسترسی پیدا کرده است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «می دانم که مقامات آمریکایی تضمین داده‌اند که ارتباطات سازمان ملل را وارسی نکرده و نخواهند کرد.»

وی از پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا قبلا از ارتباطات سازمان ملل جاسوسی می کرده خودداری کرد.

طبق گزارش الجزیره، سازمان ملل پس از آنکه روزنامه آلمانی اشپیگل با استناد به اسناد افشا شده اسنودن گزارش داد آمریکا از این نهاد بین‌المللی جاسوسی کرده با مقامات آمریکایی تماس گرفته است.

در روزهای گذشته انتشار گزارش‌هایی درباره شنود آمریکا از کشورهای هم‌پیمان خود، به اعتراض‌هایی در سطح بین‌المللی منجر شده است.

طبق این گزارش‌ها، سازمان امنیت ملی ایالات متحده از رهبران، دیپلمات‌ها و شهروندان کشورهایی جاسوسی می‌کرده است که رابطه خوبی با آمریکا دارند؛ از جمله برزیل، فرانسه، آلمان، مکزیک و اسپانیا.

این گزارش‌ها برآمده از اسنادی هستند که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق اطلاعاتی آمریکا، درز داده بود.

آمریکا در پی بازگرداندن و محاکمه آقای اسنودن به خاطر انتشار غیرمجاز این اسناد است. او در حال حاضر با پناهندگی موقت، در روسیه اقامت دارد.