به گزارش افکارنیوز، اقدامات جاسوسی آمریکا و همپیمانانش نگرانی مقامات چین را به دنبال داشته است. طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده سفارت استرالیا در پکن نیز به عنوان بخشی از عملیات جاسوسی آمریکا فعالیت می کند.

روزنامه ساندی مورنینگ هرالد امروز پنج شنبه نوشت سفارت های استرالیا در آسیا بدون اطلاع بیشتر دیپلمات ها وظیفه جمع آوری اطلاعات محرمانه از این کشورها برای آمریکا را به عهده دارند. در همین رابطه وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی خود از این اقدام خواستار توضیح مقامات واشنگتن در این خصوص شد.

" هوا چون یینگ " سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین از نمایندگی های سیاسی کشورهای خارجی در این کشور خواست به مفاد کنفوانسیون ژنو احترام گذاشته و از انجام فعالیت های خارج از حیطه وظایف خود و نیز مسائل مربوط به منافع ملی و امنیت چین خودداری کنند.

بر این اساس چین و استرالیا به دنبال افزایش همکاری ها بوده و به یکدیگر به عنوان فرصتی برای پیشرفت می نگرند از این رو پکن انتظار دارد استرالیا در این زمینه همکاری بیشتری با پکن کند.

طبق اطلاعاتی ارائه شده توسط "ادوارد اسنودن" که به تازگی توسط هفته نامه اشپیگل منتشر شده دولت آمریکا از مقامات دست کم ۳۵ کشور جهان جاسوسی می کند، اقدامی که با انتقاد شدید این کشورها از جمله همپیمانان اروپایی واشنگتن مواجه شده است.