به گزارشافکارنیوز،روزنامه واشنگتن‌تایمز نوشت هرچند فرانسه با پیش‌نویس توافقنامه هسته‌ای گروه ۱ + ۵ با ایران مخالفت کرد و این سئوال را به وجود آورد که آیا مخالفت فرانسه با توافقنامه منجر به تیرگی روابط ایران و فرانسه خواهد شد یا خیر، اما اقدام فرانسه را می‌توان این طور در نظر گرفت که فرانسه با مخالفت خود قصد داشته است جایگاه خود را با متحدان خاورمیانه محکم‌تر کند.

این روزنامه نوشت: هرچند به نظر می رسید گروه ۱ + ۵ متشکل از فرانسه، روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و آلمان در حال رسیدن به یک توافقنامه درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند اما در واقع هنوز مشخص نیست که در اجلاس ژنو در اواخر هفته گذشته چه رخ داد.

سه روز مذاکرات سخت و فشرده بین دیپلمات های ارشد ایران و گروه ۱ + ۵ بدون کسب نتیجه‌ای پایان یافت و ادامه مذاکرات به بیستم نوامبر آینده در ژنو موکول شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ادعا کرد که ایران شرایط و مفاد توافقنامه را نپذیرفت و مذاکرات بدون نتیجه پایان یافت.

علیرغم آنکه در یکی دو روز گذشته سئوالات و بحثهای بیشماری درباره تاثیر مخالفت فرانسه با توافقنامه هسته‌ای روی روابط با ایران مطرح شده است اما برخی از کشورهای جهان از موضوع فرانسه در قبال ایران حمایت کرده اند.

برخی از تحلیلگران سیاسی معتقدند که تئوری فرانسه برای مخالفت کردن با توافقنامه هسته‌ای گروه پنج بعلاوه یک با ایران جنبه های مختلفی داشته است. یکی از آنها بالا بردن امنیت جایگاه فرانسه در منطقه است. فرانسه تاکنون انرژی و زمان زیادی را برای تقویت روابط با اسرائیل و دولت‌های عرب منطقه به ویژه عربستان صرف کرده است. اجلاس ژنو فرصت خوبی برای فرانسه بود تا بتواند نفوذ خود را در پایتخت‌های کشورهای عرب منطقه و همچنین بیت المقدس افزایش دهد.

جوشی یکی از تحلیلگران و متخصصان امور خاورمیانه در موسسه خدمات سلطنتی لندن می گوید تقویت روابط با اسرائیل یکی از اولویت‌های سیاست خارجی فرانسه است به ویژه آنکه رئیس جمهور فرانسه قصد دارد به زودی به اسرائیل سفر کند.

فرانسه در بحران های مختلف جهانی نظیر لیبی، مالی، سوریه و اکنون نیز ایران بعنوان یکی از بازوهای سیاسی آمریکا بشمار می رود و یکی از متحدان اصلی اسرائیل در اروپا است و بعد از آمریکا بطور قطع از دوستان نزدیک اسرائیل در جهان بحساب می آید.

یکی دیگر از انگیزه‌های فرانسه در مخالفت با امضای پیش‌‌نویس توافقنامه هسته‌ای گروه ۱ + ۵ با ایران می‌توان(عامل عربستان) را برد.

نگرانی بسیار شدید مقامات دولت عربستان از توافق هسته‌ای ایران و غرب و همچنین وجود میلیاردها قرارداد همکاری تجاری بین شرکت های فرانسوی و عربستانی می تواند از دیگر عواملی باشد که فرانسه را به مخالفت با توافقنامه هسته‌ای سوق داد. شاید موافقت فرانسه با توافقنامه هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ آینده تجاری فرانسه با عربستان را بخطر می انداخت.

گزارش ها در اکتبر گذشته حاکی از آن است که فرانسه یک قرارداد با عربستان درباره مدرنیزه کردن شش کشتی جنگی عربستان و همچنین نفتکش‌های این کشور به امضاء رسانده است.

برخی دیگر از تحلیلگران سیاسی معتقدند که وزیر امور خارجه فرانسه با انتشار خبر مربوط به شکست مذاکرات هسته‌ای غرب با ایران پس از سه روز مذاکرات سخت و نفس گیر آن حالت آرام و متشخصانه خود را از بین برد و نشان داد که فرانسه می تواند در موضوعات مختلف جهانی متفاوت‌تر از ظاهرش باشد.

موضع فرانسه در اجلاس ژنو شاید تلاشی برای نشان دادن قدرت فرانسه به جهان در صحنه جهانی بود و یا اینکه تلاشی برای ترمیم تحقیر شدن فرانسه در موضوع بحران سوریه بود. اولاند رئیس جمهور فرانسه که کشورش را آماده کرده بود تا به سوریه حمله کند پس از جا زدن اوباما رئیس جمهور آمریکا از حمله به سوریه، شدیدا " در داخل تحقیر شد.

همین گزارش حاکی است - مخالفت فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه با پیش‌نویس توافقنامه هسته ای گروه ۱ + ۵ و ایران در حالی رخ داد که پاریس مدعی شده که اطلاعات کامل و گسترده‌ای از برنامه‌های هسته‌ای ایران دارد.

تی یری کوویل یکی از تحلیلگران مسائل ایران در موسسه روابط استراتژیک و بین الملل پاریس می گوید - روابط ایران و فرانسه دستخوش فراز و نشیب هایی بوده است. جانبداری فرانسه از صدام حسین رئیس جمهور رژیم سابق عراق در جنگ میان ایران و عراق باعثشد تا روابط ایران و فرانسه به پایین‌ترین میزان برسد. پس از پایان جنگ ایران و عراق روابط پاریس و تهران رفته رفته بهبود یافت تا اینکه سارکوزی رئیس جمهور متمایل به راست به قدرت رسید و در کنار بوش رئیس جمهور آمریکا علیه ایران حرکت نمود.

کوويل مي گويد - تعجب آور است که اولاند رئيس جمهور فرانسه از حزب سوسياليست همان مسير و خطي را درباره ايران دنبال ميکند که سلف خود يعني سارکوزي دنبال ميکرده است.