به گزارشافکارنیوز،پایگاه خبری النشره در مقاله ای به قلم ماهر الخطیب تحلیلگر مسایل منطقه‌ای با اشاره به توافق ایران با کشورهای صنعتی در مورد برنامه هسته ای ایران نوشت: بعد از سالها گفتگوی سخت، بالاخره ایران و کشورهای ۱ + ۵ به توافقی در زمینه برنامه هسته ای تهران رسیدند که عرصه های منطقه ای و بین المللی را از چالش های بیشتر بازداشت. این موضوع از سوی بیشتر ناظران و تحلیلگران به عنوان دستاوردی بزرگ در سطح جهانی به دو دلیل بر این نکته بود که این مذاکرات بهترین وسیله برای رسیدن به راه حل مسائل به جای راهکار نظامی بود که نتایج مصیبت باری به همراه خواهد داشت.

صرف نظر از مضمون این توافق پیامدهای آن در عرصه لبنان و سوریه قابل توجه است و باید به آن پرداخته شود؛ علاوه بر اینکه مواضع عربستان سعودی و اسرائیل نیز در اینباره مورد بررسی قرار گیرد.

راهکار حل بحران سوریه و لبنان در پیش است


نمی‌توان اعلام سازمان ملل متحد برای تعیین موعدی در راستای برگزاری کنفرانس ژنو ۲ درباره بحران سوریه را از نتایج مذاکرات بین ایران و شش کشور صنعتی جدا کرد؛ از همان ابتدا نیز واضح بود که حل برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند مقدمه ای برای تسریع در راهکارهای بررسی سیاسی بحران در سوریه باشد.

در این راستا طلال عتریسی تحلیلگر مسایل راهبردی منطقه گفت که این توافق به مانند اعلام مرحله ای از گفتگوها و دیپلماسی و راهکارهای مسالمت‌آمیز است که عنوان مرحله آینده لقب گرفته است. این یعنی اینکه منطق راهکار سیاسی قوی‌تر از موارد دیگر است و گزینه نظامی پیش روی بسیاری از کشورهای تاثیر گذار از رده خارج شده است. البته این بدان معنی نیست که بحران سوریه با برپایی کنفرانس ژنو ۲ به پایان خواهد رسید، اما می‌توان گفت که راه حل این بحران در این نشست به دست می‌آید.

حسن زاده نویسنده و تحلیلگر مسایل ایران در این رابطه نوشت که این توافق می تواند بر سازوکار پایان دادن به بحران سوریه تاثیر داشته باشد، وی تاکید کرد که آمریکا به قدرت ایران در بازی نقش منطقه ای و حل مسایل مختلف منطقه اذعان خواهد کرد و واشنگتن امروز نیاز به استفاده از نفوذ ایران در منطقه دارد، آنهم بعد از نقش‌های منفی که برخی کشورهای منطقه ای از جمله عربستان سعودی بازی کرده‌اند. وی تاکید کرد که مرحله آینده می تواند راهکاری را برای حل سیاسی اوضاع سوریه پیش روی دنیا قرار دهد.

عتریسی در مورد تاثیر توافق ژنو بر عرصه داخلی لبنان نیز به النشره گفت که این موضوع بیش از تاثیر پذیری از ایران، با درگیری‌های سوریه مرتبط است. وی به حملات بازنده‌های فضای مثبت کنونی منطقه و مانع تراشی های آنها در مرحله کنونی اشاره کرده و در عین حال تاکید کرد موفقیت راهکار سیاسی در سوریه به صورت مستقیم در عرصه لبنان نیز تاثیر خواهد داشت.

حسن زاده نیز در گفتگو با النشره تاکید کرد که توافق هسته‌ای ایران در تقویت عرصه داخلی لبنان از لحاظ امنیتی مفید خواهد بود. وی انفجارهای سفارت ایران در بیروت را با مواضع برخی بازنده‌های منطقه ای جدا ندانست، ولی در عین حال تاکید کرد که سازش برای بحران های مختلف در منطقه مطلوب همه جهان است.

مواضع سعودی‌ها و صهیونیست ها


موضع عربستان سعودی و اسرائیل در مورد توافق ژنو قابل توجه بود؛ عتریسی در این راستا تاکید کرد: اینکه اسرائیل به هر حمله علیه ایران در اوضاع کنونی اقدام کند، غیر ممکن است، بویژه اینکه آمریکایی‌ها به این رژیم گفته‌اند که منافع اسرائیل را بیش ازخود آنها می‌دانند، این حمله اگر روی دهد، نتایج معکوسی خواهد داشت و قدرت‌های بزرگ جهان در کنار تهران قرار خواهند گرفت، در همین راستا برخی از سیاستمداران اسرائیلی از بنیامین نتانیاهو خواسته‌اند تا از مواضع سرسختانه خود نسبت به این توافق عقب‌نشینی کند.

حسن زاده نیز اقدام اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران بدون چراغ سبز آمریکا را بعید دانست و تاکید کرد که این موضوع از آنجائیکه واشنگتن یکی از امضا کنندگان توافق ژنو است، ممکن نیست؛ اما تولد جبهه جدید عربی - اسرائیلی و همگرایی بین ریاض و تل‌آویو که به دنبال مانع تراشی در این روند است؛ می‌تواند اقداماتی را در دستور کار قرار دهد تا منافع ایران را در نقاط مختلف جهان تهدید کند. علت این است که سعودی ها احساس انزوا می کنند و فکر می کنند به نسبت گذشته نقش ثانویه در تحولات دارند.

عتریسی تاکید کرد که عربستان از نفوذ ایران در منطقه ترس دارند، نه از بمب اتمی. این نگرانی بعد از سیاست باز غرب در قبال ایران تشدید شده است. در نتیجه میتوان گفت که روزهای آینده پیامدهای مثبت توافق هستهای ژنو ظاهر خواهد شد، اما باید دید که بازندگان این روند خواهند توانست از طریق استفاده از برخی برگه های امنیتی و سیاسی در برابر این روند مانعتراشی کنند یا نه.