به گزارش افکارنیوز، نشانه هایی دیده می شوند که ثابت می کند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائل و برخی دیگر از مقامات این رژیم در حال تجدید نظر درباره مواضع اولیه خود درباره توافق هسته ای ایران و گرو ه ۱ + ۵ هستند.

یوسی آلفر مشاور ایهود باراک وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی و از متحدان نزدیک نتانیاهو با بیان این مطلب گفت: توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱ + ۵ انجام شده است و این یک توافق انجام شده است و نتانیاهو نمی تواند با کار شکنی و عصبانی شدن علیه آمریکایی ها چیزی به دست آورد. نتانیاهو با مخالفت های خود تنها موجب به وجود آمدن تقابل غیرضروری با آمریکا خواهد شد و او بکار کشته تر از آن است که بخواهد چنین کاری بکند.

نویسنده مطلب در ادامه می نویسد: علاوه بر این خبرها حکایت از فشار مخالفان بر نتانیاهو در پشت صحنه دارد بطوری که بسیاری از مشاوران و فرماندهان نظامی او که معتقدند تهران یک تهدید برای آنها است اما با وی در خصوص اقدام نظامی یکجانبه و مخالفت با دیدگاه های آمریکا توافق نظر ندارند.

همچنین یاموس یادلین فرمانده سابق اطلاعات نظامی این رژیم در اظهاراتی که بیانگر مخالفت او با دیدگاه نتانیاهو است می گوید: اگر این توافق نهائی بود قطعا به ضرر اسرائیل است.

همچنین گیورا ایلند یکی از مشار امنیت ملی این رژیم در مخالفت با نتانیاهو در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفته است: نتانیاهو فقط از یک توافق خوب می گوید در حالیکه آمریکایی ها صحبت از یک توافق منطقی می کنند که بهتر از نبودن هیچ گونه توافقی است.

به گفته آلفر، نتانیاهو سعی دارد با اتخاذ سازوکارهای سیاسی از این توافقنامه برای بهبود شرایط داخلی وخارجی خود استفاده کند ووانمود کند که این توافقنامه به زیان کشورهای غربی است.

آلفر معتقد است، نتانیاهو قصد دارد با تخاذ تدابیری در مذاکرات ۶ ماه بعد نقشی ایفا کند بطوریکه مطمئن شود مواضع این رژیم در مذاکرات آینده موررد توجه قرار خواهد گرفت.

الجزیره می نویسد در هفته گذشته بعد از گفتگوی تلفنی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با نتانیاهو و هشدار ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلستان به وی درباره اینکه اقدامی علیه نتوافقنامه انجام ندهد، آثاری از نرمش مواضع نتانیاهو دیده می شود، بطوریکه نتانیاهو اعلام کرد برای گفتگو درباره توافق قطعی آینده با ایران قصد دارد تیم هایی را برای مذاکره به واشنگتن، لندن، پاریس و برلین اعزام کند.

نویسنده معتقد است آنچه که مسلم است نتانیاهو هیچ اقدام نظامی علیه ایران انجام نخواهد داد زیرا به گفته خبرنگار نظامی هاآرتص، تا وقتی که توافق اخیر بین ایران و گروه ۱ + ۵ دارای اینچنین حمایت بین المللی است هرگونه اقدام نظامی علیه ایران یک خودکشی سیاسی و دیپلماتیک خواهد بود.

شایان ذکر است نخست وزیر رژیم صهیونیستی در روزهای اول امضاء توافق هسته ای با موضع گیری تند در برابر آن اعلام داشت که به این توافق پایبند و متعهد نخواهد بود و آن را یک اشتباه تاریخی خواند.