به گزارش افکارنیوز، یک سخنگوی پلیس اوکراین گفت، گروهی از معترضان که نقاب به چهره داشتند، مجسمه لنین را سرنگون کردند.

وی افزود این افراد پرچم حزب ملی‌گرای آزادی اوکراین را به اهتزاز درآورده و گلوله‌های منور پرتاب کردند.

ملی‌گرایان اوکراینی از لنین که پایه‌گذار اتحاد شوروی سابق محسوب می‌شود، تنفر دارند.

معترضان اوکراینی درحالی که در اطراف مجسمه لنین در میدان «بسارابایا» تجمع کرده بودند، با تبر بقایای این بنای تاریخی را که روی زمین افتاده بود، تکه تکه کردند.

بخش‌هایی از این مجسمه به محدوده اصلی تجمع تظاهرکنندگان در میدان استقلال انتقال داده شد و سخنرانان در آن‌جا دست مجسمه لنین را در برابر چشمان تظاهرکنندگان به نمایش گذاشتند.

این مجسمه از سنگ گرانیت قرمز رنگ ساخته شده بود و برای ‌نخستین بار در دسامبر ۱۹۴۶ پس از پایان جنگ جهانی دوم نصب شد.آندری شوشنکو، از نمایندگان برجسته مخالف دولت اوکراین مدعی شد: سرنگونی مجسمه لنین ابتکار رهبران مخالفان در میدان استقلال نبوده است و می‌توانیم بگوییم که مردم خودشان چنین اقدامی را به صورت خودجوش انجام دادند.

اعتراضات و درگیری‌ها در اوکراین پس از مخالفت ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری این کشور با امضای توافقنامه با اتحادیه اروپا آغاز شد. دولت اوکراین حاضر به امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا و نزدیک تر کردن رابطه کشور با این سازمان نشده است. رییس جمهوری اوکراین در پی مخالفت روسیه با امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا گفت تا اطلاع ثانوی این توافق امضا نخواهد شد.

به نقل از سایت شبکه روسیه الیوم، هزاران تن از طرفداران الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا روز یک‌شنبه به میدان استقلال شهر کی‌یف رفته و برکناری دولت را خواستار شدند.

اوکراین با ۴۶ میلیون تن جمعیت یکی از کشورهای شوروی سابق محسوب میشود که با چهار کشور اتحادیه اروپا هم مرز است و مهمترین راه ترانزیتی برای انتقال گاز روسیه به اروپا به حساب میآید.