به گزارش افکارنیوز، استیفن لندمن محقق آمریکایی با اشاره به پیمان شکنی جدید آمریکا در اعمال تحریم جدید علیه ایران، آن را مسبوق به سابقه دانست.

وی قرن‎ها رنج کشیدن آمریکاییان بومی را ذکر می‎کند که از سال ۱۴۹۲ تا امروز، بارها وعده و عهدشکنی را تجربه کرده‎اند و می‎افزاید: " این روش امپریالیسم است. چیزی تغییر نکرده است. از هر زمانی بدتر شده است. "

این محقق می‎گوید: " تصمیم سازان آمریکایی در دریاها به دنبال استیلا بودند. امروز، آنها در سطح جهانی به دنبال آن[استیلا] هستند. می‎خواهند در این زمینه بدون رقیب باشند. هیچ چیز نمی‎تواند مانع از رسیدن آنها به این هدف شود. "

لندمن، اوباما را " جدیدترین رهبر دغل باز آمریکا " و یک دروغگو نامید و گفت: " توافقات آمریکا حتی ارزش کاغذی را که بر روی آنها نوشته می‎شوند، ندارد. ایرانیان نباید متعجب شوند. "

ژنو کل برنامه هسته‎ای ایران را هدف قرارداده است

وی به سوال‎هایی که در مقاله جیمز پتراس مطرح شده است نیز اشاره می‎کند که آیا توافق " تاریخی " ژنو یک واقعیت یا یک سراب است؟ آیا به ۳۴ سال ایران هراسی پایان خواهد داد؟ "

لندمن خود پاسخ می‎دهد که با وجودی که حتی گزارش‎های اطلاعاتی آمریکا آن را رد کرده‎اند اما " دروغ بزرگ درباره تهدید هسته‎ای ایران همچنان پابرجاست. "

پتراس معتقد است توافق ژنو " امکانِ داشتن قابلیت برنامه هسته‎ای ایران را هدف قرار داده است، زیرا نه سلاحی برای از بین بردن است و نه نقشه سلاحی وجود دارد. "

وی نتیجه می‎گیرد: " پس تمام روند کنونی مذاکرات برای تضعیف برنامه هسته‎ای صلح آمیز و قانونی ایران است. "

در ادامه آمده است: " اولویت بلندمدت سیاست آمریکا - اسرائیلی از بین بردن استقلال ایران است. جایگزین کردنِ آن با یک حکومت دست نشانده طرفدار غرب است. پیش بردن امپریالیسم آمریکا - اسرائیلی است. حذف تمام کشورهای رقیب است. "

لندمن به تلاش‎های چند دهه اخیر ایران برای بهبود روابط با غرب اشاره کرده است که همراه با آمادگی در زمینه دادن امتیازات هسته‎ای بوده است. " اما این تلاش‎های صادقانه رد شدند. آیا ژنو بیشتر یک سراب است تا واقعیت؟ آیا همچنان خیانت، سیاست رسمی آمریکاست؟ "

وی می‎نویسد: " از یک سو دولت مقامات رسمی[دولت] اوباما از کنگره می‏‎خواهند که تحریم‎های جدید تصویب نکنند. از سوی دیگر تحریم خود را اجرائی می‎کند. "

لندمن در پایان به تشریح تحریم جدید شرکتهای خارجی و ایرانی میپردازد و آن را مصداق نقض روح توافق ژنو میداند.