به گزارش افکارنیوز، مهمترین تحولات میدانی و سیاسی سوریه در ۲۴ ساعت گذشته را می‌توان در پاکسازی ۱۵ روستای سوری و کُرد از لوثعناصر مسلح، تشکر بشار اسد از مواضع پاپ و تسلیم شدن تعدادی از فرماندهان ارتش آزاد در ریف دمشق به ارتش سوریه ملاحظه کرد.

تحولات میدانی

کمیته‌های مردمی کُردها کنترل ۳ روستا در ریف قامشلی را به دست گرفتند

کمیته‌های مردمی حمایت از کُردهای سوریه موفق شدند، کنترل ۳ روستا در شمال شهرک «تل حمیس» در ریف قامشلی را به دست گرفتند.

نجات یکی از اعضای اتحاد دمکراتیک کردستان از حادثه ترور در قامشلی

«خالد تمو»، یکی از اعضای اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه از حادثه ترور در شهر قامشلی نجات یافت. این افراد با گذاشتن بمب در خودرو تمو که در ایستگاه سوخت «بدر» در منطقه «قدور بک» شهر قامشلی پارک شده بود، تلاش داشتند که وی را ترور کنند، اما این انفجار تنها موجب زخمی شدن تمو شد.

ارتش سوریه یک روستا در ریف درعا را از لوثتروریست‌ها پاک کرد

واحدهای ارتش سوریه امروز شنبه موفق شدند، کنترل کامل روستای «زمرین» در ریف شمالی درعا را پس از درگیری‌های شدید و سخت با گروه‌های مسلح به دست گیرند.

سلسله عملیات ارتش سوریه در مناطق مختلف ریف ادلب

یگان‌های ارتش سوریه امروز سلسله عملیات‌هایی را در چندین روستای استان و شهر ادلب و همچنین ریف «جسر الشغور» و «جبل الاربعین» و شهرک «ابو الضهور» اجرا کردند.

۱۱ فرمانده ارتش آزاد خود را تسلیم ارتش سوریه کردند

۱۱ سرکرده ارتش آزاد سوریه در منطقه «معضمیه الشام» ریف دمشق امروز شنبه خود را تسلیم ارتش سوریه کردند. روز گذشته نیز «علی حیدر»، وزیر آشتی ملی سوریه نیز که در منطقه المعضمیه به سر می‌برد، درحالی از این منطقه خارج شد که به همراه وی ۵ سرکرده گروه‌های مسلح مشاهده می‌شدند که خود را تسلیم دولت سوریه کرده بودند.

القاعده از اهالی شهرک «عفرین» به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند

گروه «امارت اسلامی عراق و شام» یا همان داعش اقدام به بستن تمام راه‌های منتهی به شهرک «عفرین» و ممانعت از ورود اهالی شهر مرزی «اعزاز» به آن کرد. با تشدید درگیری‌ها در اعزاز شماری از اهالی این شهر به شهرک عفرین که در جوار آن قرار دارد، مهاجرت کرده‌اند که گروه داعش با بستن راه‌های منتهی به عفرین مانع از ورود این افراد و با استفاده از اهالی این شهرک به عنوان سپر انسانی مانع نزدیک شدن و پیشروی ارتش سوریه به آن می‌شود.

القاعده ده‌ها فرد مسلح را به قتل رساند

یک گروه مسلح وابسته به «امارت اسلامی عراق و شام» یا همان «داعش» با حمله به بهانه عدم اطاعت از فرامین و دستورات امارت اسلامی یک گروه مسلح تروریستی را در منطقه «دیر فول» حمص مورد حمله قرار داد.

انفجار تروریستی در یک روستای علوی در حمص

روستای «الثابتیه» در ریف حمص امروز شاهد انفجار یک خودرو بمب گذاری شده بود که یک انتحاری آن را هدایت می‌کرد. انفجار این خودرو بمبگذاری شده توسط این انتحاری موجب کشته شدن شماری از عناصر کمیته‌های مردمی دفاع از روستا و شماری از اهالی آن شد.

۲ افسر ترک و سرکردگان النصره در یک روستای مرزی سوریه کشته شدند

هدف گرفتن نشست افسران ترک و سرکردگان گروه «جبهه النصره» در یک روستای مرزی سوری از سوی یگان توپخانه ارتش سوریه کشته شدن دو افسر ترک و شماری از سرکردگان گروهک النصره را درپی داشت.

عملیات گسترده ارتش سوریه در ۱۰ روستای ریف لاذقیه

یگان‌های ارتش سوریه عملیات نظامی گسترده‌ای را در ۱۰ روستای ریف لاذقیه به اجرا گذاشتند که در نتیجه آن ده‌ها فرد مسلح کشته و زخمی شدند. دیگر واحدهای ارتش سوریه نیز دو عملیات کیفی رد ۲ منطقه «ورشان» و «بین ابلق» در ریف لاذقیه به اجرا گذاشتند که در این عملیات‌ها علاوه بر عناصر مسلح یک سرکرده گروه مسلح و یک سروان فراری ارتش سوریه به نام «میسر یونس» نیز به هلاکت رسید.

گروه جند الاقصى عملیات حمله به استانداری ادلب را بر عهده گرفت

گروه سلفی جهادی تندرویی به نام «جند الاقصى» در بیانیه‌ای اعلام کرد که مسئولیت خمپاره‌ای روز جمعه به استانداری ادلب را بر عهده می‌گیرد.

هلاکت سرکردگان گروه‌های مسلح عقاب قریش و نخبگان در ریف درعا

سرکرده گروه‌ تروریستی «گردان عقاب قریش» در جریان نبردی تحت عنوان «النصر القریب» در ریف شمالی به هلاکت رسید، ‌ این در حالی است که سرکرده گروه تروریستی «گردان نخبگان» نیز در عملیات ارتش سوریه کشته شد.

عناصر مسلح بیمارستان نظامی درعا را هدف گرفتند

عناصر مسلح بیمارستان نظامی «الصنمین» درعا را هدف گرفتند و در همین حال نیروی هوایی ارتش سوریه نیز مراکز تجمع و مقرهای آنها در نقاط مختلف درعا را هدف گرفت.

عملیات نظامی گسترده کردهای سوریه در حسکه

کمیته‌‌های حمایت از کردهای سوریه با هدف سیطره بر شهرک‌های استان الحسکه عملیات گسترده‌ای را در این استان آغاز کردند و موفق شدند وارد چند محور این شهرک‌ها شوند.

هلاکت ۵۰ فرد مسلح در کمین ارتش سوریه در غوطه شرقی

واحدهای ارتش سوریه با نصب کمینی که گروه‌های تروریست‌های مسلح را در شهرک «دیر سلمان» در «غوطه شرقی» ریف دمشق هدف قرار می‌داد، موفق شدند، بیش از ۵۰ نفر از آنها را به هلاکت برسانند.

ادامه عملیات‌ ارتش در ریف لاذقیه / هلاکت تروریست‌های غیرسوری

عملیات ارتش سوریه در ریف شمالی استان لاذقیه با گروه «جبهه النصره» و «ارتش آزاد سوریه» در حالی ادامه دارد که در بین کشته‌های این عملیات‌ها تروریست‌هایی از تابعیت‌های غیرسوری نیز مشاهده شده‌‌اند.

هلاکت سرکرده گروه «کتیبه جند الشام» و عناصر داعش در دیرالزور

در جریان عملیات نیروهای ارتش سوریه در اطراف یکی از فرودگاه‌های نظامی دیرالزور سرکرده گروه تروریستی «کتیبه جند الشام» و شماری از عناصر داعش به هلاکت رسیدند.

کردهای سوریه گروه‌های تروریستی را از ۱۱ روستای حسکه بیرون راندند

کمیته‌های دفاع مردمی کردهای سوریه موفق شدند، در راستای عملیات‌های گسترده‌ای که در استان حسکه آغاز کرده‌اند، ۱۱ روستا را از وجود گروه‌های تروریستی پاکسازی کنند.

تحولات سیاسی

جربا یک هفته قبل از ژنو ۲ به مسکو می‌رود

هیئتی از ائتلاف معارضان سوری به ریاست احمد جربا در اواسط ماه آینده و یک هفته قبل از برگزاری کنفرانس ژنو ۲ برای گفت‌و‌گو با مسئولان روسی به مسکو خواهند رفت. «بدر جاموس» دبیر کل ائتلاف معارضان اعلام کرد که تاریخ سفر این گروه به مسکو ۱۳ و ۱۴ ژانویه خواهد بود و پیشتر با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هماهنگی‌های لازم در این مورد صورت گرفته بود.

«اسد» از مواضع پاپ «فرانسیس اول» درباره تحولات سوریه تشکر کرد

رئیس جمهوری سوریه در پیامی به پاپ فرانسیس اول رهبر کاتولیکهای جهان ضمن تشکر از مواضع آشکار وی در قبال تحولات سوریه و مخالفت با جنگ علیه این کشور، بر عزم دمشق در حمایت از همه آحاد ملت سوریه تاکید کرد.