به گزارش افکارنیوز، مهمترین اخبار جهان در سال ۲۰۱۳ عبارت بودند از:

گروگانگیری در تأسیسات گاز الجزایر:در حدود ۴۰ شبه نظامی مسلح در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۳ بیش از ۸۰۰ تن از کارکنان تأسیسات گاز الجزایر را به مدت ۴ روز به گروگان گرفتند. پس از درگیریهای فراوان سرانجام گروگان ها آزاد شدند اما در این میان ۳۹ گروگان و ۲۹ شبه نظامی شورشی کشته شدند.دستگیری اسکار پیستوریوس:دونده مطرح اهل آفریقای جنوبی و دارنده ۲ مدال طلای دوی معلولان در بازیهای المپیک به قتل نامزد خود متهم شد. دادگاه در مارس ۲۰۱۴ حکم نهایی در مورد وی را اعلام خواهد کرد.برخورد شهاب سنگ به روسیه:یک شهاب سنگ در تاریخ ۱۵ فوریه در دریاچه چبارکول روسیه فرود آمد. وزن شهاب سنگ بالغ بر ۱۰ تن بود و در ارتفاع ۳۰ – ۵۰ کیلومتری از سطح زمین بر اثر برخورد با جو در هوا منفجر و متلاشی شد.

انتخاب پاپ فرانسیس:پس از اعلام کناره گیری پاپ بندیک شانزدهم که نخستین استعفای رهبر کاتولیک های جهان طی ۶۰۰ سال گذشته محسوب می شد، پاپ فرانسیس از کشور آرژانتین برای هدایت مذهبی کاتولیک ها انتخاب شد.انفجار در مسیر دوی ماراتن بوستون:انفجار دو بمب دست ساز در مسیر مسابقه دو ماراتن شهر بوستون موجب کشته شدن ۳ نفر و مجروح شدن ۲۶۰ تن دیگر شد. این حادثه تروریستی ۱۵ آوریل ۲۰۱۳ بوقوع پیوست.ناکامی اوباما در تصویب قانون ممنوعیت حمل سلاح گرم:هر چند حادثه تیراندازی مد رسه سندی هوک در دسامبر سال ۲۰۱۲ تمامی آمریکا را در شوک فرو برد اما «باراک اوباما» نتوانست طرح ممنوعیت حمل سلاح گرم را در کنگره به تصویب رساند و در حفظ امنیت جانی مردم آمریکا شکست خورد.تخریب ساختمان ۸ طبقه در بنگلادش:فرو ریختن یک ساختمان ۸ طبقه در داکا موجب کشته شدن ۱۱۲۷ از کارگران حاضر در این ساختمان شد. تمامی این کارگران در بخش تولید پوشاک فعالیت می کردند. یکی از نجات یافتگان پس از ۱۷ روز از زیر آوار بیرون کشیده شد.افشای جاسوسیهای آژانس امنیت ملی آمریکا:ادوارد اسنودن کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا از جاسوسی های این آژانس در سطح ملی و بین المللی پرده برداشت.کودتا علیه دولت محمد مرسی:ارتش مصر علیه محمد مرسی رئیس جمهور منتخب این کشور کودتا کرده و پس از دستگیری وی دولت موقت تشکیل داد.سقوط هواپیمای مسافربری آسیانا:
هواپیمای مسافربری آسیانا ایرلاینز تابستان گذشته در نزدیکی فرودگاه بین المللی سان فرانسیسکو سقوط کرد. در این حادثه ۲ نفر کشته و ۱۸۰ تن دیگر مجروح شدند.تولد ولیعهد پادشاهی انگلیس:خاندان سلطنت انگلیس ۲۲ جولای ۲۰۱۳ شاهد تولد «پرنس جورج» فرزند پرنس ویلیام و کیت میدلتون بود.خارج شدن قطار از ریل در اسپانیا:خواب آلودگی راننده قطار شهری در اسپانیا موجب شد این قطار سریع السیر با شدت به دیواره بتنی برخورد کرده و ۷۹ تن از مسافران جان خود را از دست دهند. این حادثه ۲۴ جولای بوقوع پیوست و ۱۴۰ تن دیگر بشدت مجروح شدند.
حمله شیمیایی در سوریه:به دنبال سه سال درگیری داخلی در سوریه، مردم این کشور در تاریخ ۲۱ آگوست با حمله شیمیایی مرگباری مواجه شدند که حداقل جان ۱۴۲۹ تن را گرفت. کارشناسان سازمان ملل متحد هنوز عامل اصلی این حادثه را معرفی نکرده اند.حمله به مرکز خرید در کنیا:مرکز خرید نایروبی چهار روز دلهره آور را پشت سر گذاشت. چند مرد مسلح به مرکز خرید وارد شده تعدادی از فروشندگان و مأموران امنیتی را کشته و به سمت مردم آتش گشودند. هر چند در نهایت این ماجرای تأثربرانگیز با کشته شدن ۴ مرد مسلح به پایان رسید اما ۶۱ انسان بیگناه نیز جان خود را از دست دادند.

بهبود روابط دیپلماتیک میان ایران و آمریکا: ‌سرانجام پس از گذشت ۳۰ سال رؤسای جمهور ایران و آمریکا به طور مستقیم با یکدیگر مکالمه تلفنی برقرار کرده و توانستند با توافق های صورت گرفته شرایط رسیدن به یک توافق هسته ای در ژنو را فراهم سازند.
تعطیلی دولت فدرال آمریکا:دولت فدرال آمریکا به دلیل تأمین نشدن بودجه به مدت ۱۶ روز تعطیل اعلام شد و بسیاری از کارمندان به مرخصی اجباری فرستاده شدند.درگذشت نلسون ماندلا:رهبر آزادیخواه آفریقای جنوبی در تاریخ ۵ دسامبر و در سن ۹۵ سالگی درگذشت. وی از مبارزان اصلی رژیم آپارتاید بوده و ۲۷ سال از عمر خود را در زندان سپری کرد