به گزارش افکارنیوز، «ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه، بار دیگر اتهامات علیه کشورش درباره ارتباط آن با رسوایی مالی اخیر در ترکیه را رد کرد.

«رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه، اخیرا، در سخنانی گفته است بحران اخیر این کشور توطئه ای است که مقدمات آن در ماه آوریل گذشته در آمریکا چیده شده است.

هارف در کنفرانس مطبوعاتی روزانه در اشاره به این اظهارات اردوغان گفت: «این اتهامات کاملا بی اساس است.»

این سخنگو تصریح کرد: «ما نگرانی خود را درباره اتهام زنی ها علیه مسئولان آمریکایی در پی بحران سیاسی ترکیه، به آنکارا ابلاغ کردیم. بار دیگر(تأکید می کنم) این اتهامات کذب است.»

هارف با بیان اینکه آمریکا آخرین تحولات این پرونده را از نزدیک پیگیری می کند، خاطرنشان کرد که دولت آمریکا سال هاست نگرانی خود را درباره مسائل مربوط به آزادی بیان، استقلال دستگاه قضایی و آزادی مطبوعات به مقامات آنکارا ابلاغ کرده است.

وی افزود: «با توجه به روابط نزدیک و دوستانه آمریکا و ترکیه، بیشتر از این حد درباره مسئله اخیر سخنی نمی گویم و در زمان مناسب آن را مطرح خواهم کرد؛ مسائل اخیر ترکیه، امر داخلی این کشور است و ما به پیگیری آخرین تحولات این کشور ادامه خواهیم داد.»

هارف تأکید کرد ترکیه مهمترین همپیمان آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و اعضای آن درخصوص مسائل منطقه بویژه بحران فعلی سوریه با هم همکاری نزدیکی دارند.