به گزارش افکارنیوز، اگر در چند ساعت اخیر دنبال‌کننده خبرها در محیط اینترنت بوده‌اید احتمالاً داستان جزئیات اعدام شوهر عمه کره شمالی را خوانده‌اید. ادعا شده کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ماه گذشته شوهر عمه‌اش را جلوی ۱۲۰ سگ گرسنه انداخت و او را اعدام کرد.

این گزارش را اولین بار یک رسانه هنگ‌کنگی در روز ۱۲ دسامبر منتشر کرد؛ بعد در روز ۲۴ دسامبر یک روزنامه سنگاپوری آن را منتشر کرد و از روز پنجشنبه در اکثر رسانه‌های دنیا مطرح شده است.

با این حال، روزنامه واشنگتن‌پست دلایلی را مطرح کرده که نشان می دهند این داستان صحت ندارد. این روزنامه آمریکایی می‌نویسد: «این واقعیت که رسانه‌های غربی داستانی را قبول کرده‌اند که اگر مربوط به هر کشور دیگری بود آن را رد می‌کردند چیزهای زیادی درباره پوشش خبری اخبار کره شمالی و اینکه چطور درباره این کشور سوء برداشت می‌شود، می‌گوید.»

دلایلی که واشنگتن‌پست به آنها اشاره می‌کند، چنین است:

• اولین دلیل که مهم‌ترین آنها هم هست، به منبع خبر مربوط می‌شود. این گزارش از یک روزنامه هنگ‌کنگی به نام «ون وی پو» شروع شده که خبر را بدون اشاره به حتی یک منبع ذکر کرده است. رسانه‌های هنگ‌کنگی، به استثنای دو آژانس خبری، به انتشار خبرهای مبتنی بر احساس که معمولاً هم درست نیستند، شهرت دارند. روزنامه «ون‌وی‌پو» حتی طبق استانداردهای خود هنگ‌کنگ هم رسانه‌ای کاملاً غیرموثق قلمداد می‌شود. این روزنامه در یک تحقیق جدید در بین ۲۱ روزنامه هنگ‌کنگی، از لحاظ قابلیت اعتبار، رده نوزدهم را به خود اختصاص داده است.

• دوم، این موضوع را در نظر بگیرید که هیچ یک از دیگر رسانه‌های چینی‌زبان، بعد از گذشت یک ماه از اعدام شوهر عمه رهبر کره شمالی به آن نپرداخته‌اند. برخی به این دلیل این داستان را معتبر می‌دانند که این روزنامه هنگ‌کنگی نزدیک به دولت چین قلمداد می‌شود. اگر قرار بود کسی از آنچه در پیونگ‌یانگ می گذرد با خبر باشد، دولت چین است. با این حال، این روزنامه به هیچ عنوان مانند خبرگزاری شینهوا یا روزنامه چاینا دیلی به منابع قدرت در چین نزدیک نیست. بحثمرتبط دیگر این است که سایر رسانه‌های چینی ماجرا را اینطور بازتاب داده‌اند که شوهر عمه کره شمالی با مسلسل یا تفنگ‌های ضد هوایی اعدام شده است. چین اخیراً آشکارا از اقدامات کره شمالی انتقاد کرده است، اما اینکه روزنامه ون وی پو در این روایت تنها بوده، حرفهایی برای گفتن دارد.

• موضوع سوم این است که رسانه‌های کره جنوبی هم به این قضیه نپرداخته‌اند.

• دلیل چهارم برای موثق نبودن این گزارش این است که یک ماه از انتشار آن می‌گذرد و هرگز مورد تأیید واقع نشده است.

" دلیل پنجم اینکه روایت غالبتری که درباره نحوه اعدام شوهر عمه قدرتمند رهبر کره شمالی وجود دارد، درستتر و منطقی تر به نظر میرسد. رسانههای خبری معتبرتر که به منابع معتبرتری دسترسی داشتهاند همواره گفتهاند که وی با تیربار اعدام شده است. این روش، با آنچه تا کنون درباره کره شمالی میدانیم همخوانی بیشتری دارد.