به گزارش افکارنیوز، سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، در سال ۲۰۱۳،۸ هزار و ۸۶۸ نفر در عراق در اثر حملات وحشیانه کشته‌ شده‌اند که ۷ هزار و ۸۱۸ تن از آنها غیر نظامی بوده‌اند.

بر اساس گزارش اداره کمک‌رسانی سازمان ملل در عراق که آثار خشونت مسلحانه و تروریسم بر شهروندان عراقی را بررسی می‌کند، در دسامبر ۲۰۱۳، حداقل ۷۵۹ عراقی کشته‌ و یک هزار ۳۴۵ نفر زخمی شده‌اند.

طبق گزارش این اداره، ماه می خشن‌ترین ماه در سال ۲۰۱۳ بود چراکه ۲ هزار و ۱۹۱ نفر در این ماه کشته و ۹۶۳ تن زخمی شده‌اند. از آوریل ۲۰۱۳، تعداد کشته‌ها و زخمی‌های غیرنظامی در هر ماه بالاتر از یک هزار و ۷۰۰ نفر بوده است.

بر اساس گزارش اداره کمک‌رسانی سازمان ملل، بغداد با ۸۰۹ نفر تلفات که ۲۵۴ نفر از آنها کشته شده‌اند، خطرناک‌ترین منطقه در عراق به شمار می‌آید. بعد از آن نینوا با ۳۳۱ نفر تلفات، صلاح‌الدین با ۲۶۲ نفر و دیاله با ۲۶۰ نفر تلفات قرار دارند.

نیکلای ملادنوف، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق در این باره گفت: این گزارشی وحشتناک و ناراحت‌کننده است که بار دیگر بر لزوم اقدام مقامات عراقی برای ریشه‌کن کردن خشونت تاکید می‌کند.

وی این سطح از خشونت در عراق را محکوم کرد و از مقامات عراقی خواست برای جلوگیری از اقدامات گروههای تروریستی برای بر پا کردن تنشهای فرقهای گام بردارد؛ تنشهایی که به گفته وی، باعث تضعیف بافت جامعه میشود.