به گزارش افکارنیوز، «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا انتقادات تند «موشه یعلون» وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی از «جان کری» وزیر خارجه آمریکا را اظهاراتی «توهین‌آمیز و نامناسب» خوانده است.

ساکی با صدور بیانیه‌ای رسمی اما کوتاه به این اظهارات یعلون واکنش نشان داده است. در این بیانیه آمده است: «اظهارات وزیر دفاع اگر دقیق نقل شده باشد، توهین‌آمیز و نامناسب است، به خصوص با توجه به تلاش‌هایی که ایالات متحده برای تامین امنیت اسرائیل انجام داده است.»

امروز روزنامه صهیونیستی «یدیعوت‌آحارونوت» در گزارشی اختصاصی نوشت که یعلون در یک جمع خصوصی به شدت از تلاش‌های کری برای پیشبرد مذاکرات سازش انتقاد کرده است.

ساعتی بعد از انتشار این خبر دفتر یعلون به آن واکنش نشان داد و با بیان اینکه قرار نبود این صحبت‌ها به رسانه‌ها منتقل شود، تلویحا صحت گزارش یدیعوت را تائید کرد.

یعلون که پیش از این هم به صورت علنی از سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرده بود، تلاش برای موفقیت مذاکرات سازش را بی‌مورد و برآمده از «یک حس غیرقابل‌توضیح وسواسی و آخرالزمانی» دانسته است.

وی همچنین گفته است: «تنها چیزی که می‌تواند اسرائیل را حفظ کند، این است که کری یک جایزه صلح نوبل بگیرد و دست از سر ما بردارد.»

وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی همچنین گفته است که در واقع هیچ مذاکراتی بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان در جریان نیست، بلکه این آمریکاست که با اسرائیل و تشکیلات خودگردان مذاکره می‌کند.

او در بخش دیگری از اظهارات جنجالی‌اش گفته طرحی که کری در هفته‌های اخیر به طرفین مذاکرات ارائه کرده، «حتی به اندازه کاغذی هم که برای نوشتن آن به هدر رفته ارزش ندارد. در این طرح نه امنیت هست، نه صلح. تنها در صورتی که به طور مداوم در «جودا و سامریه»(کرانه باختری) و رود اردن حضور داشته باشیم می‌توانیم مطمئن شویم که فرودگاه «بن‌گوریون» و شهر «نتانیا» از هر جهت هدف موشک قرار نمی‌گیرد.»

کری از زمان آغاز به کار خود به عنوان وزیر خارجه آمریکا دستکم ۱۰ بار به فلسطین اشغالی سفر کرده است. وی در تلاش است تا طرفین مذاکرات سازش را به امضای توافقنامه چارچوب وضعیت نهایی متقاعد کند. اظهارات یعلون در حالی مطرح شده که رسانههای اسرائیلی گزارش دادهاند در طرح پیشنهادی کری، تمام منافع اسرائیل در نظر گرفته شده است.