به گزارشافکارنیوز،پایگاه اینترنتی روزنامه هاآرتص اظهار کرد: کاخ سفید فشار کامل آورده است که لایحه تحریم‌های سخت‌تر ایران در سنای آمریکا مطرح نشود، زیرا نه تنها زمانبندی طرح آن را مناسب نمی‌داند، بلکه برخی از شرایطی را که در این لایحه گنجانده شده قابل‌قبول یا عملی نمی‌داند. این در حالیست که از یک طرف حامیان این لایحه مدعی‌اند، در صورت تصویب آن، اهرم فشار آمریکا بر ایران هنگام مذاکرات هسته‌ای تقویت خواهد شد و آمریکا قادر خواهد بود از موضع قدرت در مذاکرات با ایران صحبت کند.

از سوی دیگر، کاخ سفید معتقد است که اگر این لایحه تصویب شود، مغایر با آن قولی محسوب می‌شود که آمریکا بر اساس توافقنامه ژنو به ایران داده است مبنی بر این که در طول شش ماه آتی، هیچ تحریم جدیدی را علیه ایران به تصویب نرساند.

از همین‌رو، تصویب این لایحه حتی اگر ایران را از شرکت در مذاکرات آتی بازندارد، دست کم اجماع بین‌المللی که ایران را وادار به آمدن به پای میز مذاکره و قبول توافقنامه موقتی ژنو کرد را از بین خواهد برد که به نوبه خود، باعثبر هم خوردن مذاکرات هسته‌ای با ایران خواهد شد.

هاآرتص ادامه می‌دهد: مقامات کاخ سفید در گفتگوهای خصوصی خود با رهبران گروه‌های یهودی در آمریکا عنوان کرده‌اند که اگر در شرایط حاضر، هیچ لایحه‌ای برای تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران تصویب نشود، هرگاه ایران در خلال شش ماه آتی یا حتی پس از آن، از تعهدات هسته‌ای خود سرپیچی کند، دولت آمریکا نیز بلافاصله از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره حمایت خواهد کرد.

این منبع افزود در حال حاضر، ۵۹ سناتور آمریکایی که اغلب جمهوریخواه هستند، از طرح و تصویب لایحه تحریم ایران در سنا اعلام پشتیبانی کرده‌اند. این در حالی است که آنان به هشت رأی مثبت دیگر، احتیاج دارند که با در دست داشتن دو سوم آراء بتوانند وتوی قول داده شده از سوی رییس جمهور اوباما را بشکنند.

فقط دو سناتور جمهوریخواه از حمایت از این لایحه سرباز زده‌اند. به‌علاوه دست کم بیست عضو از فراکسیون دمکرات سنا در روزهای اخیر به حمایت از کاخ سفید برای جلوگیری از مطرح شدن این لایحه در صحن سنا برخاسته‌اند. در ضمن، سناتور ریچارد بلومنتال، یکی از حامیان این لایحه که سناتوری دمکرات است نیز گفته است، هرچند من با اصل این لایحه هیچ مشکلی ندارم، ‌ به این نتیجه رسیده ام که در شرایطی کنونی، مطرح کردن آن در صحن سنا الزامی نیست، اما به شرط آن که پیشرفت در گفتگوها(با ایران) کماکان ادامه یابد.

این روزنامه اضافه کرد، به غیر از مسئله زمانبندی، یکی از بحثبرانگیزترین مقتضیات در متن این لایحه، مسئله لزوم برچیده شدن کامل زیرساخت‌های هسته‌ای ایران، از جمله تمامی تأسیسات غنی‌سازی و بازفراوری سوخت هسته‌ای در این کشور است. واداشتن ایران به چنین الزامی، دقیقاً مطابق با خواسته بینامین نتانیاهو، رییس کابینه اسرائیل است که تأکید دارد هر نوع توافق نهایی با ایران باید به توانایی‌های غنی‌سازی این کشور کلاً خاتمه دهد.

این در حالی است که مقامات دولت آمریکا می‌گویند، ‌ اولاً ایران هرگز با توقف کامل برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود موافقت نخواهد کرد، ثانیاً محدود کردن سقف غنی‌سازی اورانیوم به پنج درصد مانع تولید سلاح‌های هسته‌ای توسط ایران خواهد شد و ثالثاً متن لایحه شرایطی از جمله برچیده شدن غنی‌سازی ایران را از پیش تعیین کرده است که دست دولت آمریکا را در مذاکرات با ایران می‌بندد، زیرا مذاکره کنندگان آمریکایی دیگر هیچ مجالی برای مانور در خلال گفتگوهای هسته ای با ایران نخواهند داشت.

از سوی دیگر، حامیان این لایحه می‌گویند، دانش و مهارت‌های ایران در زمینه فنآوری هسته‌ای آنقدر پیشرفته شده است که هرگاه ایران اراده کند قادر خواهد بود در مدتی بسیار کوتاه، همین اورانیوم پنج درصد را تا سطحی بسیار بالا غنی‌سازی کند.

مشکل اساسی دوم در متن لایحه سنا اینگونه مطرح شده که در این لایحه آمده است: هرگاه اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کند، آنگاه دولت آمریکا باید از اسرائیل حمایت‌های نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی کند. مخالفان این لایحه می‌گویند این لایحه به کشوری خارجی، هرچند متحد نزدیک آمریکا باشد، اجازه می‌دهد نقشی تعیین‌کننده در این که آمریکا در چه برهه زمانی باید به عملیاتی نظامی بپیوندد، تفویض می‌کند.

حتی سناتور دایان فاینستاین، سناتور یهودی و حامی اسرائیل که رییس کمیته اطلاعاتی سنا است، در ۱۴ ژانویه طی سخنرانی در صحن علنی سنا در اینباره گفت: من از آن بیم دارم که تصریح این مطلب در این لایحه مبنی بر این که: آمریکا، در صورت حمله اسرائیل به ایران، باید از اسرائیل حمایت نظامی کند، دقیقاً به مثابه این خواهد بود که ما با تصویب این لایحه، به اسرائیل حق بدهیم هرگاه که بخواهد آمریکا را وارد جنگ کند.