به گزارشافکارنیوز،ارزیابی واقع بینانه:

یک ارزیابی واقع بینانه از وضعیت و آرایش میدانی نیروها در سوریه با استفاده از واقعیات زیر:

۱ - پیروزی های پیاپی ارتش سوریه بر تروریست هاپس از نبرد موفق القصیر در مرز لبنان.

۲ - ایمن شدن و پاک شدن بسیاری از نقاط اطراف دمشق، حلب و غیره از حضور تروریست ها.

۳ - تزلزل ناشی از احساس شکست در بخشی قابل توجه از ارتجاع عرب(و ترکیه) که تاثیر خود را بر کناره گیری امیر قطر از قدرت و واگذاری قدرت به پسرش و برخی دیگر از تحولات منطقه ای نشان داد.

۴ - رسوایی های پیاپی حاکمان آل سعود در اثر بر ملا شدن نقش دلارهای نفتی سعودی در گسترش تروریسم، شعله ور ساختن جنگ مذهبی وفریفتن وهابیون برای شرکت در این جنگ تحت عنوان جهاد و لو رفتن تلاش های مذموم تروریستی آنها در سرزمینهای مختلف از جمله فدراسیون روسیه(که موضع گیری آشکار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و درخواست وی مبنی بر قرار دادن نام عربستان در لیست حامی تروریسم از سوی سازمان ملل را در پی داشت.)

۵ - اختلافات و درگیری های ویرانگر و ریشه ای میان گروههای تروریست یعنی النصره، داعش، جبهه اسلامی و ارتش آزاد و تسویه حساب های متعدد میان آنها که در دور اخیر درگیری ها حدود ۱۲۰۰ نفر از آنها کشته شدند.
با توجه به شرایط و روند های عینی قابل مشاهده، اگر تروریستها در ژنو بپذیرند که تا زمان باقی مانده است اسلحه های خود را بر زمین بگذارند و واقعیت های منطقه و جهان را بپذیرند این امربهترین نتیجه برای آنها خواهد بود.

۶ - درک غربیان از جمله آمریکایی ها مبنی بر در راه بودن شکست در سوریه و بیان مشتی حرف های یاوه در جهت خرسند کردن دوستان شان از جمله اینکه برنامه هسته ای ایران باید تعطیل شود به منظور تحت الشعاع قرار دادن این شکست.

۷ - اقتدار و جدیت نیروهای مقاومت اسلامی در منطقه در حفظ محور مقاومت و آسیب پذیری های شدید دشمنان مقاومت.

نشان میدهد که با گذشت زمان بحران بزرگی گریبان تروریست ها در سوریه و حامیان آنها را گرفته است. امروزه بسیاری معتقدند که آنها در اثر شکست های پیاپی به این نتیجه رسیده اند که نبرد را باخته و بنابراین با این امید به " کنفرانس ژنو ۲ " آمده اند تا اگر بتوانند با گرفتن برخی امتیاز های سیاسی از نابودی و مرگ حتمی نجات یابند. نابودی و یا تسلیم نهایی آنهامی تواند بر کل منطقه تاثیر نهاده و مقاومت اسلامی علیه رژیم صهیونیستی را یک گام بزرگ به جلو ببرد و تاثیرات فوری و دائمی بر آرایش نیروها، هندسه قدرت و جغرافیای سیاسی منطقه بگذارد.

تبعاً دولتها و کسانی که در زمان نبرد سوریه از تروریستها حمایت کرده اند پس از پایان نبرد تاوان این حمایت ها و خونریزی ها را خواهند داد.

این تروریست ها در سه سال گذشته با حیله و نیرنگ، دریافت مبالغ هنگفتی پول، شرکت در جنگ برای رهایی از زندان بدلیل اقدامات جنایتکارانه قبلی و غیره از ۸۰ کشور جمع آوری شده و به سوریه آورده شدند و در جریان نبرد تحمیلی چنان بیشرمانه علیه بشریت و انسانیت اقدام کردند که قلم و بیان از اعلام جنایتهایشان قاصراست و حتی همین جنایتها برای اثبات نامشروع بودنشان کافی است.

پس از کنفرانس ژنو:


یک نکته مهم درباره شرایط پس از کنفرانس ژنو۲ این است که تروریست ها بدلیل بدست نیاوردن هیچ امتیاز قابل توجهی در این کنفرانس، راه افول بیشتر را در پیش خواهند گرفت و کمک دولتهای استکباری و ارتجاع عرب به آنها تنها هدر دادن بیشترنیروها وامکانات مادی و حیثیت آنها خواهد بود.

با توجه به شرایط و روند های عینی قابل مشاهده، اگر تروریستها در ژنو بپذیرند که تا زمان باقی مانده است اسلحه های خود را بر زمین بگذارند و واقعیت های منطقه و جهان را بپذیرند این امربهترین نتیجه برای آنها خواهد بود. حامیان خارجی آنها مانند عربستان نیز بهتر است دست از توطئه علیه دیگران با استفاده از پول های نفت بردارند و از به جان هم انداختن مسلمانان خودداری کنند. بدون شک کندن چاه برای دیگران در نهایت بلای جان خود آنها خواهد شد و این وضعیتی است که هر انسان عاقلی با دیدن ضعف قدرت آنها و حامیانشان بدان پی میبرد.

به طور کلی روندی که در صحنه میدانی در سوریه دیده می شود و طی آن دولت هر روز پیشرفت های بیشتری را تجربه میکند یک روند واقعی است و هر گروه یا دولتی که آنرا نپذیرد دست به انتحار زده و در تاریخ تنها بدنامی را برای خود ثبت خواهد کرد.