به گزارشافکارنیوز،واشنگتن تایمز، صادرات نفت ایران در ماه ژانویه افزایش یافت و تنها چند ماه پس از اینکه دولت باراک اوباما با تسهیل چند میلیارد دلاری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران موافقت کرد به رکوردی جدید رسید.

براساس آمارهای سازمان بین‌المللی انرژی، صادرات نفت خام ایران به ۱.۳۲ میلیون بشکه در روز رسید، بیشتر از صادرات نفت ایران در ماه دسامبر که ۱.۰۶ میلیون بشکه بود.

براساس این گزارش، افزایش صادرات که عمدتا به کشورهای ژاپن، هند و چین است به ایران در کاهش تورم و ثبات اقتصادی کمک کرده است.

واشنگتن تایمز نوشت: در حالیکه کاخ سفید می‌گوید ایران از مجموع تسهیل تحریم‌ها ۷ میلیارد دلار عایدی دارد متخصصان می‌گویند که افزایش در صادرات نفت ایران و کاهش دیگر موانع اقتصادی بیش از ۲۰ میلیارد دلار نصیب ایران خواهد کرد.

«مارک والاس» مدیر «گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای» می‌گوید که این رقم‌ها دقت دولت اوباما در برآورد عواید حاصل از تسهیل تحریمها برای ایران را زیر سوال می‌برد. ۶ یا ۷ میلیارد دلاری که ایران تحت توافق هسته‌ای ژنو به دست می آورد در برابر ده‌ها میلیارد دلاری که از فروش نفت کسب می‌کند به حساب نمی‌آید.

طی روزهای اخیر رسانه‌های غربی از انتقال پول نفت ایران از سوی ژاپن، کره جنوبی و هند طی هفته‌های آینده خبر دادند.

به عنوان مثال روز گذشته خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایران ۱.۵ میلیارد دلار از طلب خود از پالایشگاه‌های هندی را طلب کرده است.

همچنین گزارش شده بود که کره جنوبی تا اواخر ماه اسفند بخشی از پول نفت ایران که بانکهای این کشور بلوکه شده را آزاد خواهد کرد.