به گزارش ايسنا به نقل از آسوشیتدپرس، گروه طالبان روز گذشته ادعای شبکه خبری طلوع افغانستان را مبنی بر کشته شدن ملا عمر در حالی که با کمک یکی از مقامات ارشد اطلاعاتی سابق پاکستان در حال تغییر مکان در خاک این کشور بوده، تکذیب کرد.

سخنگوی طالبان گفت که ملا عمر زنده است و در محلی در خاک افغانستان است.

با وجود این، ارائه گزارش‌های متناقض، از مجادلات پیچیده و سوء‌ظن‌ها میان افغانستان و پاکستان همزمان با افزایش فشار آمریکا بر هر دو کشور حکایت دارد.

در این میان وزیر امور خارجه پاکستان به منظور گفت‌وگو با حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان که صراحتا خواستار نقش بیشتر پاکستان در مبارزه با شبه نظامیان شده، در کابل به سر می‌برد.

همچنین گمانه‌زنی‌هایی مطرح است که آمریکا ممکن است تلاش‌هایش را برای کشتن یا دستگیر کردن رهبر طالبان بعد از کشتن اسامه بن لادن، رهبر تشکیلات القاعده بیشتر کند.

مقامات افغان مدعی هستند که ملا عمر در شهرهای کویته یا کراچی پاکستان پناه گرفته است. پاکستان نیز متقابلا می‌گوید که مدارکی مبنی بر این که ملا عمر در خاک این کشور است، در اختیار ندارد.

سخنگوی اداره ملی امنیت افغانستان گفت که ملا عمر و برخی فرماندهان طالبان از چند روز پیش در حالی که از کویته به منطقه قبیله‌نشین وزیرستان شمالی تغییر مکان می‌دادند، دیگر ردیابی نشده‌اند.

لطیف‌الله مشعل، سخنگوی این اداره اظهار داشت که شاید در مسیر حرکت آنها یک تصادف اتفاق افتاده باشد اما از طرف دیگر تصریح کرد که مقامات افغان نسبت به سرنوشت رهبر طالبان اطلاعات بیشتری به دست نیاورده‌اند.

وی در کابل به خبرنگاران گفت: ما می‌توانیم تایید کنیم که وی از مخفیگاهش ناپدید شده است.

شبکه خبری طلوع افغانستان روز گذشته به نقل از یک مقام اطلاعاتی ناشناس افغان گفت که ملا عمر در حالی که با کمک ژنرال حمید گل، رئیس سابق سازمان اطلاعات پاکستان عازم وزیرستان شمالی بوده کشته شده است.

لطیف الله مشعل افزود که اداره ملی امنیت افغانستان بیش از ۳۰ بار اطلاعاتی مربوط به محل اختفای ملا عمر را با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان به اشتراک گذاشته است.

وی با اشاره غیرمستقیم به پاکستان گفت: اغلب دوستان ما صادق هستند و برخی نیز نیستند.