ایسنا نوشت: زمین خانه موجودات خارقالعاده بسیاری است و هر ساله با معرفی گونههای جدید كه تا آن زمان از نظر زیستشناسان دورماندهاند، غرق در شگفتی میشویم.

زالو با آرواره‌های غول پیکر

در این فهرست، زالوی Tyrannobdella rex وجود دارد که از یک آرواره و دندان‌های غول‌پیکر برخوردار است. این گونه در پرو در حالی که به پیشانی یک دختر بچه چسبیده بود کشف شد.
به گفته دانشمندان حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ گونه زالو تاکنون کشف شده و هنوز ۱۰ هزار گونه ناشناخته دیگر در طبیعت موجود است.

میکروب تایتانیک!

باکتری Halomonas titanicae در جریان بررسی‌ها در باقیمانده‌های کشتی معروف تایتانیک که در سال ۱۹۱۲ با یک کوه یخ برخورد کرده و غرق شد، روی زنگ‌زدگی این کشتی کشف شد.
طبق بررسی‌ها این باکتری به سطوح استیل چسبیده و سطوح برجسته تپه‌مانند یا فرآورده‌های فرسایشی تولید می‌کند که با همراهی سایر میکروب‌ها به زوال فلز کشتی تایتانیک و محو آرام آن منجر خواهد شد.
دانشمندان این باکتری را برای حذف ضایعات فلزی کشتی‌های قدیمی یا سکوهای نفتی در اعماق اقیانوسها مفید خوانده‌اند.
خفاش‌ماهی پن‌کیکی!


این گونه ماهی با نام علمی Halieutichthys intermedius در سال ۲۰۱۰ در میان نشت نفت در خلیج مکزیک کشف شد و تمام اعضای این گونه در این نشت نفتی احاطه‌ شده‌اند.
این گونه دم‌ثابت به نظر با استفاده از باله‌های ضخیم بازو مانندش در آب حرکت می‌کند که آن را بسیار شبیه یک خفاش نشان می‌دهد.

قارچی با تلالو جاویدان!


گونه خاصی از قارچ‌ها به دلیل داشتن اثر روانگردان روی افرادی که از آنها تغذیه می‌کردند از مدتها پیش مورد بررسی قرار داشتند.
قارچ Mycena luxaeterna که یک گونه زیست‌تاب ابدی است که در آخرین باقیمانده‌های زیستگاه جنگلی اقیانوس اطلس در ساوپائولوی برزیل کشف شد.
این گونه در تمام ۲۴ ساعت روز از ساقه پوشیده از ژل خود یک نور سبز متمایل به زرد ساطع می‌کند. از میان ۱.۵ میلیون گونه قارچ روی زمین تنها ۷۱ گونه زیست‌تاب وجود دارد.
سوسک جهنده!

در میان این فهرست همچنین گونه جدیدی از سوسک‌ها در جنوب آفریقا وجود دارد که از پاهای بلند برای جهش برخوردارند.
این سوسک جهنده با نام علمی Saltoblattella montistabularis از قابلیت جهش به اندازه ملخ برخوردار است. این گونه تا پیش از این کشف تنها در اواخر دوره ژوراسیک در عصر دایناسورها دیده شده بود. علاوه بر پاها، این سوسک به جای چشمان کلیوی شکل از چشم‌های نیم‌کره‌ای شکل برخوردار بوده که از کناره‌ های سر به بیرون برآمده است.
همچنین شاخک‌های آن از یک نقطه ثابت اضافی برای کمک به حفظ تعادل در زمان جهش برخوردار است.

سوسمار میوه‌خوار

اکثر گونه‌های برتر جدید بسیار کوچک بوده و تاکنون نادیده‌گرفته شده بودند، اما این گونه جدید سوسمار کنترلی میوه‌خوار حدود ۱.۸ متر قد و ۱۰ کیلوگرم وزن دارد. این گونه در جنگل شمالی سیرا مادره در جزیره لوزون فیلیپین کشف شد.
این سوسمار با نام علمی آن Varanus bitatawa از رنگی درخشان با نوارهای طلایی در پوست آن برخوردار است. بدن و پاهای پوسته‌پوسته این حیوان به رنگ آبی - سیاه با نقطه‌های زرد و سبز است. دم آن نیز در بخش‌های متناوب به رنگ مشکی و سبز است.
بز کوهی آفریقایی

یک بز کوهی از غرب آفریقا نیز راه خود را در فهرست برترین گونه‌های سال باز کرد، اگر چه پیش از این نیز شناخته شده و مورد بهره‌برداری انسان درآمده است.
محققان این گونه را Philantomba walteri یا غزال کوچک والتر نامیدند.
این نام به افتخار والتر ورهین به پاس خدماتش بر روی پستانداران آفریقایی انتخاب شده‌است. این گونه بر ای اولین بار در سال ۱۹۶۸ در توگو کشف شد.
جیرجیرک گرده‌افشان

جیرجیرک Glomeremus orchidophilus که از صدای گوشخراشی برخوردار است تنها گرده‌افشان گل ارکیده نادر cadetiion Réunion در مجمع‌الجزایر ماسکارین در اقیانوس هند است.
این حیوان اولین گواه زنده بر گرده‌افشانی توسط جیرجیرک‌ها است.
قارچ زیردریایی!

گونه دیگر قارچ عجیب این لیست، قارچ آبشش‌دار Psathyrella aquatic است که در آب‌های روان سرد و تمیز بالای رودخانه روگو در اورگون کشف شد.
محققان این قارچ را برای ۱۱ هفته مورد مشاهده و بررسی قرار دادند. این قارچ تنها گونه‌ای است که زیر آب به بار می‌نشیند.
عنکبوت پوست درختی داروین

عنکبوت کروی باف Caerostris darwini که در جنگل‌های ماداگاسکار کشف شده نام خود را از چارلز داروین گرفته است.
این عنكبوت شبكه تار خود را در دهانه رودخانهها و دریاچهها میبافد. در یك لحظه تا ۲۴ متر در میان رود ماداگاسكار كشیده شده و حداقل ۳۰ حشره در دام میافتند. علاوه بر اندازه این شبكه، این تار از استحكامی تا ۱۰ برابر محصولات الیافی كولار برخوردار است.