به گزارشافکارنیوز،روزنامه الفجر مصر اظهار کرد: اداره دوم دادگاه اداری مصر، امروز یک‌شنبه(۴ اسفند) به دادخواست‌های قضائی ارائه شده مبنی بر سلب تابعیت مصری از «یوسف‌القرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان رسیدگی می‌کند.

پیش از این «حمدی‌الفخرانی» عضو پارلمان منحل شده مصر، «طارق محمود»، «علی ایوب»، و «رضا برکاوی» از وکلای مصر با ارائه دادخواست‌های جداگانه‌ای خواستار لغو تابعیت مصری از «یوسف القرضاوی» رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان شده بودند.

در این دادخواست ها آمده است که اظهارات قرضاوی در شبکه ماهواره‌ای الجزیره، دشمنی علیه ارتش مصر است و اظهارات وی موجب فتنه انگیزی در کشور شده و منافع عالی کشور را به خطر می‌اندازد.

بعد از برکناری مرسی توسط ارتش در ماه جولای سال گذشته میلادی، قرضاوی ضمن کودتاه خواندن این اقدام، از مردم مصر خواست در مقابل ارتش و نیروهای پلیس بایستند و تا بازگشت رئیس‌جمهور برکنار شده مصر به مبارزه خود در این راه ادامه دهند.

وزارت خارجه مصر در اعتراض به این اظهارات رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، کاردار قطر در قاهره را احضار و از وی درخواست کرده که قطر افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی مصر از جمله شیخ «یوسف‌قرضاوی» را تحویل مسئولان این کشور بدهد.

بدر عبد العاطی سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد که پایبندی قطر به اجرای درخواست مصر برای تحویل افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی مصر، ضروری است.