به گزارشافکارنیوز،پرس تی وی اظهار کرد: کاخ سفید با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از آزادی تیموشنکو اعلام کرد، ما امیدواریم تیموشنکو روند سریع بهبودی را در معالجات و درمان پزشکی طی کند. این اصل غیر قابل تزلزل که مردم اوکراین باید سرنوشت خود را تعیین کنند باید اتفاقات و تحولات داخلی این کشور را مدیریت و رهبری کند.

بر اساس این گزارش تیموشنکو روز گذشته پس از رای پارلمان این کشور از بیمارستانی که تحت نظر و بازداشت بود آزاد شد و در جمع طرفداران خود سخنرانی کرد. تحولات اوکراین در شرایطی است که پارلمان ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور را برکنار کرده و یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق نیز که از زندان آزاد شده رسما آمادگی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است.

یانوکویچ نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اوکراین تاکید کرد، شرایط کنونی کشور مانند اوضاع دهه ۱۹۳۰ میلادی در آلمان نازی و زمانی است که آدولف هیتلر در این کشور به قدرت رسید. اعتراضات اوکراین از نوامبر گذشته پس از مخالفت ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور برکنار شده با امضای قرارداد تجارت آزاد با اتحادیه اروپا آغاز شده است. وزارت بهداشت اوکراین نیز مرگ ۸۲ نفر را در درگیری های اخیر این کشور تایید کرده است.