به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری آسوشیتدپرس اظهار کرد: کاخ سفید از اوکراین خواست تا هرچه سریعتر یک دولت متحد تشکیل دهد و بعد از این همه خشونت‌های مرگبار به احیای نظم در این کشور کمک کند.

ماهها اعتراضات در اوکراین در هفته جاری به خشونت تبدیل شد و دهها نفر در درگیری بین معترضان و پلیس اوکراین کشته شدند.

«ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور اوکراین و رهبران معترضان طبق طرح به میانجیگری اروپا روز جمعه توافق کردند که یک دولت جدید را تشکیل دهند و انتخابات زودهنگام برپا کنند.

پارلمان اوکراین نیز در اقدامی به آزادی «یولیا تیموشنکو» نخست‌وزیر سابق این کشور رأی دادند. تا روز گذشته، معترضان کنترل «کی‌یف» پایتخت اوکراین را برعهده گرفتند و دفتر ریاست‌جمهوری را تصاحب کردند.

یانوکوویچ این اقدامات را یک کودتا خواند و تأکید کرد که استعفا نمی‌کند.

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید در اقدامی برای آرام کردن اوضاع در اوکراین اعلام کرد که واشنگتن خواستار تشکیل سریع دولت وحدت ملی تکنوکرات و گسترده شد.

وی در بیانیه‌ای تصریح کرد: ما به طور مداوم مدافع کاهش خشونت‌ها، تغییر قانون اساسی و دولت ائتلافی و انتخابات زودهنگام هستیم و تحولات امروز می‌تواند ما را به این هدف نزدیک‌تر کند.

کارنی همچنین ضمن استقبال از آزادی تیموشنکو تصریح کرد: ما از تمامی طرفین می‌خواهیم به خشونت‌ها پایان دهند و بر گفت‌وگوی صلح آمیز و دموکراتیک متمرکز شوند و از طریق نهادهای دولتی بر روی موضوع قانون اساسی اوکراین کار کنند.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد که آمریکا به همکاری با همپیمانان روس و اروپایی و سازمانهای بین‌المللی برای حمایت از یک اوکراین قوی، شکوفا، یکپارچه و دموکراتیک ادامه می‌دهد.

کارنی گفت که مردم اوکراین باید بدانند که آمریکا به روابط طولانی‌مدت با کشور اوکراین ارج می‌نهد و در حالیکه مردم اوکراین دموکراسی و تحولات اقتصادی را دنبال می‌کنند از آنها حمایت می‌کند.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در خصوص لزوم رفع موقعیت بدون خشونت توافق کردند.

بر اساس این گزارش، کری بر اهمیت ترغیب اوکراینیها برای پیش رفتن در مسیر تغییر قانون اساسی، رفع خشونت، ایجاد دولت ائتلافی، انتخابات زودهنگام و رد خشونت تأکید کرد.