به گزارشافکارنیوز،شبکه المنار گزارش داد: ائتلاف مخالفان سوری این روزها با شرایط دشواری روبرو شده است و پس از اینکه ترکیه هفته گذشته از سرکرده های ائتلاف خواست که مکان اقامت دیگری غیر از ترکیه را ظرف یک ماه انتخاب کنند در تکاپوی یافتن مکان جدید برای خود هستند.

منابع سوری نزدیک به ائتلاف مخالفان سوری بیان کردند: ترک ها در حال جدال داخلی درباره وجود مخالفان سوری در اراضی ترکیه هستند. وجود مخالفان سوری در ترکیه، موضوعات فساد داخلی، حضور داعش در مرزهای ترکیه و برخی عوامل دیگر سبب اتخاذ این تصمیم ترکیه شده است.

این منابع افزودند: عامل اساسی دیگر که در اتخاذ تصمیم ترکیه موثر است خروج ائتلاف مخالفان سوری از دست گروه اخوان المسلمین و افتادن آن در دستان سعودی ها که میان آنها با ترکیه تنش وجود دارد است. بحران با سعودی ها عامل نخست تصمیم ترکیه برای اخراج سرکرده های ائتلاف مخالفان سوری از ترکیه است.

منابع نزدیک به ائتلاف مخالفان سوری اعلام کردند: ائتلاف مخالفان سوری به دنبال انتقال مکان اقامت خود به قاهره مصر است اما موضوع اخوان المسلمین مانعی در مسیر آن است و مقامات مصری که در حال جدال با اخوان المسلمین هستند علاقه ای برای استقبال از ائتلافی که گروه اخوان المسلمین سوریه نیز جزیی از آن هستند نزد مصری ها وجود ندارد.

المنار نوشت: سرکرده های ائتلاف مخالفان سوری همچنین گزینه دوحه را نیز مد نظر قرار داده اند اما موضوع این است که سعودی ها راضی به بازگشت ائتلاف مخالفان سوری به آغوش قطر نیستند و از سویی قطری ها تعاملی با احمد الجربا و جماعت سعودی این ائتلاف نخواهند کرد.

منابع وابسته به ائتلاف مخالفان سوری افزودند: هیئتی از ائتلاف اخیر از تونس دیدار کرده است و با رهبران حزب النهضه شرایط حضور سرکرده های ائتلاف مخالفان سوری در این کشور را بررسی کرده است و رهبران حزب النهضه تونس نیز وعده بررسی موضوع را داده اند اما اوضاع داخلی تونس و حجم کشته شدگان تونسی در سوریه که نزدیک به۲۴۰۰ نفر است حضور ائتلاف در تونس را به مثابه بمبی زمان‌دار بر ضد جنبش النهضه که به انتخابات آینده چشم دوخته است تبدیل می کند. به ویژه که حزب النهضه پس از سرنگونی جمعیت اخوان المسلمین در مصر با شرایط خاصی روبرو شده است. تونس از بحران اقتصادی شدیدی رنج می برد که بسیاری حزب النهضه را مسئول آن می دانند زیرا آنها تاثیر منفی بر گردشگری تونس پس از به قدرت رسیدن داشته اند.

المنار به نقل از منابع سوری وابسته به مخالفان آورده است: اختلافات میان ترکیه و قطر از یک سو و سعودی‌ها از سوی دیگر پس از تصمیم احمد الجربا سرکرده ائتلاف درباره عزل سلیم ادریس رئیس ستاد گروه موسوم به ارتش آزاد و انتخاب عبد الاله البشیر به جای وی عمیق شده است.

منابع وابسته به مخالفان سوری واکنش ترکیه و قطر را به برکناری سلیم ادریس مربوط می دانند به ویژه که ادریس با تصمیم احمد الجربا مخالفت کرده است.

المنار در ادامه به نقل از همین منابع آورده است: اخبار مربوط به حمله از اردن به سوی دمشق نادرست است. در این ظرایط درست است که آمریکایی ها در حال تشکیل نیروی نظامی در اردن هستند اما سرکرده های نظامی مخالفان سوری در آن جایی ندارند و دستگاه اطلاعاتی آمریکا با دقت خاصی در حال تشکیل این نیرو است.

این منابع افزودند: آمریکا این نیرو را تشکیل می دهد تا در شرایط مناسب و مطابق با منافع خود از آن استفاده کنند. آمریکایی ها به خوبی می دانند که برای رسیدن به دمشق پوشش هوایی لازم است. به هر حال حمله از اردن غیر واقعی است و آمریکا دست به ماجراجویی از این قبیل نخواهد زد به ویژه که روسیه و ایران حامی نظام سوریه هستند.