به گزارشافکارنیوز،روزنامه فرامنطقه ای " الشرق الاوسط " به نقل از این منابع تأکید کرد: نشست دبیرخانه ائتلاف – درصورت برگزاری آسان روند امور و نبود موانع - پیش از نشست وزیران خارجه عرب در روزهای نهم و دهم ماه مارس، به منظور تحویل کرسی سوریه در اتحادیه عرب به ائتلاف یا در اجلاس سران عرب در ۲۵ ماه مارس در کویت - بنا به درخواست هیثم المالح رئیس کمیسیون حقوقی ائتلاف – برگزار خواهد شد.

درهمین حال، برخی منابع دیپلماتیک عرب به روزنامه الشرق الاوسط گفتند که مخالفان از نبیل العربی خواسته اند نشست دبیرخانه ائتلاف در مقر اتحادیه عرب برگزار شود که وی با این درخواست موافقت کرده است اما مسئله همچنان به علت همزمانی این نشست احتمالی با نشست نمایندگان دائم اتحادیه عرب درحال بررسی است.

این منابع خاطرنشان کردند: مسأله نشست در مقر اتحادیه عرب هنوز قطعی نشده است و درصورت برگزار نشدن آن در این مقر، چه بسا در محل دیگری در مصر برگزار شود.

این منابع گفتند: مخالفان همچنین یادداشتی را به اتحادیه عرب داده و در آن خواستار گرفتن کرسی سوریه در نشست سران عرب در کویت شده اند. مخالفان درعین حال گفته اند اتحادیه عرب تصمیم گرفته است که این درخواست را به کشورهای عضو در جریان نشست مقدماتی وزیران خارجه عرب ارایه کند تا آنها پیش از برگزاری اجلاس سران درخصوص موافقت یا رد یا پیشنهادات دیگری در این زمینه تصمیم گیری کنند.

" احمد الجربا " رئیس این ائتلاف اوایل ماه جاری میلادی به مدت یک هفته به قاهره سفر و با برخی مسئولان اتحادیه عرب و دولت مصر ملاقات کرد و برخی گزارش ها از قصد ائتلاف برای انتقال مقر خود از شهر استانبول ترکیه به قاهره حکایت دارد.

"خالد خوجا" نماینده ائتلاف ملی سوریه در ترکیه در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط برخی خبرها درخصوص درخواست ترکیه از ائتلاف برای انتقال مقر خود به قاهره را تکذیب کرد و گفت: برخی شخصیت ها در ائتلاف خواهان انتقال مقر به قاهره به دلایل شخصی هستند و اگر این اقدام صورت بگیرد، به نفع ما نخواهد بود؛ زیرا قاهره از سوریه دور است و وارد کردن کمک ها برخلاف ترکیه که هم مرز با سوریه است، دشوار خواهد بود.