به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری «نووستی» اظهار کرد: " ولادیمیر پوتین " رئیس‌جمهوری روسیه طی گفت‌وگویی تلفنی با " باراک اوباما " همتای آمریکایی خود اوضاع در اوکراین را مورد بررسی قرار داده و توجه وی را به اقدامات جنایتکارانه ناسیونالیست‌های افراطی که قدرت را در کی‌یف بدست آورده‌اند، جلب کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که در جریان این مذاکرات تلفنی، رهبر روسیه تاکید کرد که در شرایطی که خشونت علیه روس زبانان در شرق اوکراین و منطقه کریمه در جنوب این کشور در حال افزایش است، مقامات مسکو این حق را برای خویش قائل هستند که از منافع خود و از شهروندان روس زبان در این کشور دفاع کنند.

بر اساس اطلاعات کرملین، باراک اوباما هم نگرانی عمیق خود را از امکان استفاده روسیه از نیروهای نظامی خود در خاک اوکراین را ابراز داشت که ولادیمیر پوتین در پاسخ توجه وی را به اقدامات جنایتکارانه ناسیونالیست‌های افراطی در اوکراین که قدرت را در کی یف بدست گرفته اند، جلب کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین با یادآوری این واقعیت که زندگی اتباع روسی و بسیاری از هم وطنان وی که در حال حاضر در اوکراین بسر می‌برند، در معرض خطر قرار دارد، تاکید کرد که در صورت ادامه و گسترش خشونت‌ها در مناطق شرقی و منطقه کریمه در جنوب خاک اوکراین، روسیه قطعا دست به اقدامات لازم برای دفاع از مردم روس زبان منطقه خواهد زد.

طبق بیانیه کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین همچنین در جریان گفت‌وگویی تلفنی با " بان کی مون " دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که روسیه برای دفاع از شهروندان روسی و مردم روس زبان مناطق شرقی و جنوبی اوکراین را در صورت تشدید خشونت در این مناطق اقدامات لازم را بکار خواهد بست و در عین حال تاکید کرد که باید هرچه سریعتر از گسترش بحران در اوکراین جلوگیری شود.

علاوه بر این، رئیسجمهوری روسیه در مذاکراتی تلفنی با "فرانسوا اولاند" رئیسجمهوری فرانسه ضمن ارزیابی از روند اوضاع در اوکراین توجه وی را به در خطر بودن جان اتباع روسی در این کشور جلب کرد.