به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم " جفری میلر " و " مت اسپتالنیک " نوشت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل روز دوشنبه با لحنی صریح و بی‌پرده به باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا گفت اسراییلی‌ها انتظار دارند وی بر سر امنیتشان سازش نکند. این در حالی رخ داد که اوباما می‌خواست بار دیگر به وی درباره دیپلماسی ایران اطمینان خاطر بدهد و درباره مذاکرات صلح خاورمیانه فشار آورد.

در مذاکرات کاخ سفید که تحت‌الشعاع بحران اوکراین قرار گرفته بود، این دو مقام عالی‌رتبه تلاش کردند در اظهارات کوتاه مقابل خبرنگاران از هرگونه درگیری مستقیم اجتناب کنند اما نتوانستند اختلافات فیمابین خود را درباره دو حرکت حساس دیپلماتیک که موجب افزایش تنش‌ها میان اسراییل و آمریکا شده است بپوشانند.

اوباما بهنتانیاهواطمینان داد نسبت به مساله جلوگیری از ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران " تعهد قطعی " دارد هرچند نتانیاهو درباره تلاش‌های انجام‌شده با هدایت آمریکا برای دستیابی به یک توافق برای کنترل برنامه هسته‌ای تهران شک و تردید عمیق دارد. اوباما همچنین از نتانیاهو خواست برای بقای فرایند صلح با میانجی‌گری آمریکا با هدف دستیابی به توافق با فلسطینیان " تصمیمات دشواری " اتخاذ کند.

نتانیاهو در گفتگو با خبرنگاران گفت: " اسراییلی‌ها از من انتظار دارند در برابر انتقاد و فشار محکم بایستم. "

رویترز نوشت: اوباما و نتانیاهو که در گذشته روابطشان گل‌آلود بود هنگام نشستن در کنار هم در کاخ سفید، هیچ نشان واضحی از وجود تنش در چهره خود نشان ندادند. اما اختلافشان واضح بود. در حالی که زمان برای توافق میان اسراییل و فلسطینیان دارد تمام می‌شود، اوباما و نتانیاهو در اظهارات خود در مجامع عمومی پیش از این دیدار با هم مجادله کرده بودند. این دیدار در برهه مهمی از دستور کار سیاست خارجی دور دوم ریاستاوبامارخ می‌داد.
نتانیاهو در حالی وارد واشنگتن شد که اوباما تلویحا هشدار داده بود در صورت شکست تلاش‌های صلح، حفظ اسراییل در برابر تلاش‌ها برای منزوی‌کردن آن در سطح بین‌الملل دشوارتر می‌شود. نتانیاهو از دیدار مختصر مشترک در برابر خبرنگاران استفاده کرد و مسوولیت پیشرفت مذاکرات صلح را بر گردن فلسطینیان انداخت و قول داد موضع خود را در مورد امنیت اسراییل حفظ کند.

نتانیاهو در اظهاراتش چکیده دیدگاه اسراییل درباره درگیری با فلسطینیان و نیز آنچه را اسراییلی‌ها تهدید ایران، دشمن دیرینه خود تلقی می‌کنند از نو بیان کرد. وی گفت به عنوان نخست وزیر اسراییل هر کاری را از دستش برآید انجام خواهد داد تا از اسراییل دفاع کند.

اوباما به دنبال ظرفیت‌سازی برای دیپلماسی با ایران است حال آن که نتانیاهو می‌گوید تحریم‌های تهران زودتر از موعد مناسب کاهش یافته است. اوباما و نتانیاهو در مساله ایران هیچ علامتی دال بر پیشرفت واقعی در کنارگذاشتن اختلافات اساسی خود نشان ندادند.

نتانیاهو نخستوزیر اسراییل که بسیاری معتقدند تنها کشور مسلح به سلاح هستهای در خاورمیانه است توافق موقتی را که قدرتهای جهانی در ماه نوامبر با ایران منعقد کردند "اشتباه تاریخی" خواند. وی خواستار آن شده است که هرگونه توافق نهایی کاملا سانتریفوژهای تهران را برچیند. این موضع با موضع اوباما که میگوید تهران میتواند اجازه داشته باشد بر مبنایی محدود برای مقاصد غیرنظامی به غنیسازی بپردازد در تعارض است.