به گزارشافکارنیوز،نیوزآسیا اظهار کرد: نیروگاه اتمی " تاکاهاما " در فوکیو واقع در غرب ژاپن امروز چهارشنبه دچار حریق شد اما به گفته سخنگوی این نیروگاه این آتش‌سوزی چندان شدید نبوده و خطری بابات تشعشعات رادیواکتیو ساکنان منطقه را تهدید نمی‌کند.

سخنگوی نیروگاه اعلام کرد: ترانسفورماتور برق در راکتور شماره ۳ این نیروگاه دچار حریق شد، اما پرسنل نیروگاه توانستند به موقع بر آتش‌سوزی فائق آیند و آن را کنترل کنند.

وی افزود که هیچ کسی در این حادثه مجروح نشده و اثراتی همچون تشعشعات رادیواکتیو منطقه اطراف نیروگاه را تحت تأثیر قرار نداده است.

ژاپن از مارس ۲۰۱۱ و فاجعه بحران فوکوشیما نسبت به کاربرد انرژی هسته‌ای بسیار حساس شده به گونه‌ای که در حال حاضر هیچ یک از ۵۰ نیروگاه اتمی این کشور فعال نمی‌باشند.

با این حال دولت شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن مایل است که برخی از راکتورها را بار دیگر به چرخه فعالیت بازگرداند.

از نظر دولت این کشور راه اندازی این راکتورها بهترین راه برای فائق آمدن بر کمبود انرژی و کاهش شدید تراز تجاری این کشور به علت واردات حجم عظیمی از سوخت‌های فسیلی است.

"شرکت انرژی توکیو" در حال حاضر با موضوع پاکسازی نیروگاه اتمی منهدم شده فوکوشیما دست و پنجه نرم میکند؛ بر اثر برخورد امواج سهمگین تسونامی سه سال گذشته به این نیروگاه، قلب راکتور آن ذوب شده و تشعشعات شدید رادیواکتیو از آن ساطع شد. در حال حاضر دهها هزار تن از ساکنان پیشین این منطقه به علت سطح بسیار بالای تشعشعات رادیواکتیو، از این منطقه خارج شده و قادر به بازگشت به خانه و کاشانه خود نیستند. انتظار میرود برچیدن تأسیسات این نیروگاه و پاکسازی منطقه چندین دهه به طول بیانجامد.