به گزارشافکارنیوز،ریانووستی اظهار کرد: یاتسنیوک در این باره به خبرنگاران گفت: امیدواریم از روسیه ۲ میلیارد دلار وام برای بازپرداخت بدهی گازی به این کشور دریافت کنیم.

وی افزود: اوکراین به روسیه بابت خرید گاز بدهکار است و این بدهی در دوره دولت قبلی و رییس جمهوری پیشین به وجود آمده است و مجموع آن به ۲ میلیارد دلار می رسد.

نخست وزیر اوکراین توضیح داد: روسیه وعده داده بود ۲ میلیارد دلار وام به اوکراین واگذار کند که می بایست برای پرداخت بدهی گازی مصرف می شد.

یاتسنیوک افزود: می خواهیم پاسخ صریح روسیه را در این باره بشنویم و باید ببینیم آیا روسها در این شرایط به تعهدات خود که چند ماه پیش برعهده گرفته اند، پایبند خواهند بود.

وی همچنین گفت: دولت اوکراین با صندوق بین المللی پول برای گرفتن یک میلیارد دلار وام مذاکره می کند.

نخست وزیر اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که خزانه دولت خالی است و برای رفع کسری بودجه به ۳۵ میلیارد دلار پول نیاز دارد.

روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ با حکومت سابق اوکراین قراردادی برای واگذاری ۱۵ میلیارد دلار وام امضا کرد که ۳ میلیارد آن را پرداخت کرد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز سه شنبه به دولت اوکراین هشدار داد چنانچه بدهی خود به روسیه بابت گاز خریداری شده در ماه فوریه(ماه گذشته) را نپردازد، بدهی این کشور به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

پوتین یادآورشد که بدهی فعلی اوکراین به روسیه در حال حاضر از یک و نیم میلیارد تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برآورد می شود، لذا چنانچه کی یف اقدامی برای تسویه حساب قبلی خود صورت ندهد؛ این مبلغ می تواند تا پایان این ماه به ۲ میلیارد دلار نیز برسد.