افکارنیوز:دايز جمعه ( ۷ خرداد) در جريان يک نشست خبري در مقر سازمان ملل در نيويورک اعلام کرد، چنانچه امريکا و يا ديگر اعضاي دائمي شوراي امنيت سازمان ملل از حق وتو خود عليه عضويت فلسطين در اين سازمان استفاده کنند، بنابراين مجمع عمومي قادر نخواهد بود به تنهايي راي به عضويت فلسطين دهد.

به گزارش پرس تی وی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل افزود، مسیر دیگری برای عضویت کشور مستقل فلسطین در سازمان ملل متحد وجود ندارد.

دایز همچنین، از به رسمیت شناخته‌شدن کشور مستقل فلسطین از سوی ۱۱۱ کشور جهان خبر داد.

امریکا بارها با هدف حمایت و جانب‌داری از رژیم اسرائیل در شورای امنیت، قطع‌نامه‌های ضداسرائیلی را وتو کرده است.

امریکا در ماه فوریه قطع‌نامه اتحادیه عرب در محکومیت شهرک‌سازی‌ رژیم اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را که به شورای امنیت ارائه شده بود، وتو کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور امریکا نیز در ادامه سیاست‌های حمایت‌گرایانه این کشور از رژیم اسرائیل یک‌شنبه(۱ خرداد) در کمیته امور عمومی اسرائیل و امریکا موسوم به آیپک اعلام کرد که هرگونه تلاش از سوی سازمان ملل برای تشکیل کشور مستقل فلسطین محکوم به شکست است.

اوباما چهارشنبه(۴ خرداد) در لندن پایتخت انگلیس، پی‌گیری تشکیل کشور مستقل فلسطین برای فلسطینیان از مسیر سازمان ملل را " اشتباه " خواند و تاکید کرد که تنها راه ممکن برای تشکیل کشور فلسطین صلح با رژیم اسرائیل است.

در همین حال، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کرده است که فلسطینیان به تلاش‌های خود برای به رسمیت شناخته‌شدن کشور مستقل فلسطین از سوی سازمان ملل و نیز اخذ عضویت کامل در این سازمان در جریان نشست ماه سپتامبر، ادامه خواهند داد.

تحلیل‎گران سیاسی، وتو قطع‌نامه پیشنهادی برای عضویت فلسطین در سازمان ملل را از سوی امریکا حتمی می‌دانند.

گفتني است، فلسطين در حال حاضر داراي نماينده دائم در سازمان ملل است که همين امر زمينه را براي حضور هيئت فلسطيني در نشستهاي اين سازمان ميسر ميسازد.