به گزارش افکارنیوز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به توان محدود آمریکا برای پیشبرد مذاکرات سازش اذعان کرد و گفت اگر طرفین نخواهند، امکان دستیابی به توافق وجود ندارد.

کری این اظهارات را یک روز پس از آن بیان می‌کند که یک مقام صهیونیست به رسانه‌ها اعلام کرد اسرائیل قصد ندارد چهارمین گروه از اسرای فلسطینی را آزاد کند. این گروه ۲۶ نفره قرار بود در ماه جاری در چارچوب مذاکرات سازش آزاد شوند، اما تعلل اسرائیلی‌ها و عدم پیشرفت مذاکرات موجب شد تا «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان رسما درخواست عضویت «دولت فلسطین» در نهادهای بین‌المللی را امضا کند.

تحولات اخیر موجب شد تا سفر کری به رام‌الله لغو شده و ادامه مذاکرات در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد. با این وجود کری با بیان اینکه هنوز برای اعلام شکست مذاکرات زود است، گفت: «می‌خواهیم به دقت آنچه را که در مذاکرات صلح خاورمیانه مقدور است و آنچه را که نشدنی است، مورد ارزیابی قرار دهیم.»

وی با بیان اینکه طرفین گام‌هایی برداشته‌اند که مفید نبوده، گفت: «اگر طرفین خودشان نخواهند گام‌های سازنده رو به جلو بردارند، توان ایالات متحده برای نقش‌آفرینی محدود خواهد بود.»

کری که می‌گوید هنوز هیچ یک از طرفین شکست مذاکرات را اعلام نکرده‌اند، اذعان کرد که این گفت‌وگوها یک روند «بی‌پایان» نبوده و قرار نیست طرفین «تا ابد» مذاکره کنند.

مذاکرات سازش تشکیلات خودگردان فلسطینی و رژیمصهیونیستی از تابستان سال گذشته بعد از وقفهای سه ساله و با پادرمیانی آمریکا از سر گرفته شد. عدم پایبندی صهیونیستها به پیششرطهای مذاکرات از جمله توافق شهرکسازی در اراضی اشغالی کرانه باختری و قدس شرقی موجب شده تا بیش از ۴۰ دور مذاکرات پشت درهای بسته تاکنون هیچ نتیجه ملموسی در بر نداشته باشد.