به گزارش افکار به نقل ازبی بی سی، بعضی از واحدهای گارد ملی عربستان در دوران اعتراض های مردمی بحرین به این کشور اعزام شدند تا به گفته مقام های این کشور از تاسیسات مهم بحرین محافظت کنند.

اما وزیر دفاع انگلیس گفته است که گارد ملی عربستان سعودی نقش بسیار محدودی در بحرین به عهده داشته است.

وی افزود: ما به نیروهای بسیاری از کشورها مهارت های نظامی در زمینه ارتباطات، خنثی کردن بمب و تیراندازی آموزش می دهیم؛ از جمله گارد ملی عربستان سعودی که از متحدان استراتژیک ما در منطقه و شریک عمده ما د رمباره با تروریسم است.

به گفته وی علاوه بر آن، اگرچه بعضی از واحد های گارد ملی عربستان احتمالا به بحرین اعزام شده اند، اما به جز محافظت از تاسیسات بحرین هیچ مدرکی دال براین که آنها در مسائل دیگر دخالت داشته اند وجود ندارد.

افشای این موضوع دولت انگلیس را با انتقادهای بسیاری به ویژه از سوی سازمان ها مدافع حقوق بشر روبه‌رو کرده است.

به گفته مدافعان حقوق بشر، انگلیس با آموزش این واحدها به سرکوب مردم بحرین کمک کرده اما در مقابل سرکوب بی رحمانه مردم این کشور و نیز مردم سوریه، در مقایسه با لیبی موضع بسیار نرمی اتخاذ کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گزارش داده است که انگلیس با آموزش نیروهای کشورهایی که علیه تروریسم می جنگند، از جمله کشورهای منطقه خلیج فارس، به امنیت منطقه کمک می کند.

اما نیکلاس گیلبی از سازمان مبارزه با تجارت اسلحه می گوید: انگلیس نقش مهمی در آموزش گارد ملی عربستان برای سال های طولانی داشته است که سبب شده این گارد، با توسعه مهارت های خود، به سرکوب قیام مردمی در بحرین کمک کند.