محمود رمك در ابتدا در مورد نحوه دستگيري غرس توضيح داد: خبرنگار اين شبکه براي تهيه خبر از درگيريهاي ليبي وارد اين کشور شده بود که به محض ورود به شهر زاويه در ليبي به بهانه داشتن تابعيت دوگانه تونسي ـ کانادايي دستگير شد و کليه وسايل همراه وي از جمله دوربين فيلمبرداري و وسايل تهيه خبر، اتومبيل، کارتهاي شناسايي و کارتهاي بانکي وي نيز ضبط شد. البته حکومت ليبي از قبل مطلع بود که وي خبرنگار العالم است.

وی در پاسخ به این پرسش که شبکه العالم چگونه از دستگیری وی مطلع شد؟ گفت: از همان ساعات اولیه ما از ناپدید شدن خبرنگارمان در تونس مطلع شدیم و احتمال فروان می‌دادیم که توسط افراد قذافی ربوده شده است. اما پس از گذشت سه هفته و با پیگیری‌های فراوان از منابع مختلف بر اساس شواهد برای ما مسجل شد که وی توسط نیروهای امنیتی حکومت قذافی بازداشت شده است.

مدیر بخش خبرنگاران شبکه العالم ادامه داد: از نخستین لحظات بازداشت آقای غرس، مسؤولان شبکه العالم پیوسته برای آزادی وی با سازمان های حقوق بشری، سازمان خبرنگاران بدون مرز، شخصیت های سیاسی و پارلمانی درجهت فشار آوردن بر حکومت لیبی ارتباط برقرار کردند و اقدامات زیادی برای آزادی وی انجام دادند. این شبکه از طریق «محمد ممین»، دیگر خبرنگار العالم در لیبی با سخنگوی دولت و وزارت خارجه لیبی مستمرا گفتگو می‌کرد که خبر بازداشت وی هم به صورت رسمی از این طریق تایید شد.

وی اظهار کرد: این شبکه در این زمینه همچنین با حسن زیتونی، خبرنگار شبکه MBC لبنان، لطفی المسعودی و ولد فال خبرنگاران شبکه الجزیره که همراه غرس در بازداشت به سر می بردند و خبر دستگیری خبرنگار العالم را تایید کرده بودند پس از آزادی مصاحبه انجام داد که خواستار آزادی فوری لطفی غرس شدند. شبکه العالم همچنین ضمن تماس با نهادهای حقوق بشری در کشورهای اروپایی و عربی، در این راستا اقدام به تهیه چند وله خبری نمود که به موضع بازداشت غرس می پرداخت و دهها گزارش و مصاحبه خبری با سیاستمداران و اصحاب رسانه تهیه کرد که همگی خواستار آزادی وی شدند.

مسؤولان شبکه در این زمینه به صورت مستمر با خانواده وی در تونس و همسرش در کانادا در ارتباط بودند. پیگیریهای مستمر و تلاش های دیپلماتیکی که از سوی مسئولان شبکه صورت گرفت در نهایت منجر به آزادی لطفی غرص شد.

مدیر بخش خبرنگاران شبکه العالم به این پرسش که آیا از سوی مجامع بین‌المللی منطقه‌یی برای آزادی خبرنگار العالم اقدامی انجام گرفت؟ پاسخ مثبت داد و افزود: با پیگیرهای شبکه، سازمان خبرنگاران بدون مرز با انتشارخبری دستگیری وی را بازتاب داد و خواستار آزادی لطفی غرس شد. همچنین سازمان های حقوق بشری و کانون های خبرنگاران در کشورهای مختلف عربی از جمله مصر و تونس با صدور بیانیه هایی خواستار آزادی وی شده بودند.

او درباره وضعيت لطفي غرس پس از آزادي، خاطرنشان كرد: وي پس از آزادي در تونس به سر مي برد. ولي متاسفانه هنوز تجهيزات خبرنگاري وي ازجمله دوربين فيلم برداري، اتومبيل و وسايل شخصي ايشان همچون کارتهاي بانکي و اوراق شناسايي توسط دولت ليبي تحويل داده نشده است و براي باز پس گيري آن تلاش ميكنيم و اميدواريم که حکومت ليبي هرچه زودتر با تحويل وسايل وي زيان وارده آمده بر خبرنگار ما را جبران كند.