به گزارش افکار به نقل از آینده، گورمز روز گذشته در استانبول در جمع خانه علویان موسوم به ' اریکلی بابا' در منطقه ' زیتون بورنو' در استانبول حضور یافت و با مسوولین بلندپایه علوی دیدار کرد.

وی پیش از این به آنان نامه نوشته بود که می خواهم با شما لقمه را قسمت کنم. این اشاره به خوردن غذای مراسم علویان است که تاکنون سنی ها ترکیه خوردن آن را حرام می دانستند.

' گورمز ' را در این دیدار مفتی استانبول و برخی از مقامات سازمان امور دیانت ترکیه همراهی می کردند.

' گورمز ' در پایان این دیدار به هنگام خروج از درگاه در پاسخ به سوالات مصرانه خبرنگاران با ابراز خرسندی فراوان از این دیدار گفت: اگر در دیدار یک رییس سازمان امور دیانت ترکیه از یک درگاه علوی تاخیری صورت پذیرفته من بالشخصه از این تاخیر متاسفم.

علویهای ترکیه که تعداد آنان به ۱۸ میلیون نفر بالغ می شود با دیدگاههای ویژه خود در جامعه ترکیه شناخته می شوند و نقش تاثیرگذاری را نیز بر تحولات این کشور می توانند داشته باشند.

خانقاه علویان ترکیه که در این کشور از آنها به عنوان ' منازل جم یا جم خانه ' یا جمع خانه نام برده می شود، اماکن مقدس علویها محسوب می شود و علویهای ترکیه از سالها قبل خواهان شناسایی این امکان به عنوان ' اماکن مذهبی ' و ' محل عبادت ' از سوی دولت ترکیه بوده اند.

علویان ترکیه بقایای شیعیان دوازده امامی هستند که به تدریج روی به غلو آورده و از شریعت اسلامی به دور مانده اند.

نهادها و کنفدراسیونهای علوی ترکیه همچنین خواهان جایگیری علویان در سازمان امور دیانت که تنها نهاد رسمی مذهبی ترکیه است، می باشند.

در پی اصرارهای علویان ترکیه در سالهای اخیر، در کتابهای تعلیمات دینی ترکیه بخشهایی هرچند کوتاه در معرفی علویها و علویگری گنجانده شده است.

در سالهای اخیر و در ادامه سیاست های جدید اردوغان و دوستانش، سازمان دیانت تعداد زیادی از کتابهای علویان را به بهترین شکل منتشر کرده است.

این رویه از این روی اتخاذ شده است تا نوعی اتحاد ملی - اسلامی میان سنیان و علویان که هر دو بسیار نیرومند هستند پدید آید.

این اتحاد برای ایجاد ثبات در ترکیه به ویژه برابر کردها نهایت اهمیت را دارد.

لازم به یادآوری است که علویان در ارتش نفوذ زیادی داشته و غالبا سکولار هستند و با این اقدام زمینه برای همراهی آنان با دولت اسلامی مدرن ترکیه فراهم می شود.

این خبر برای مردم ترکیه بسیار بهت آور بوده و همه را به شگفتی واداشته است.