به گزارش افکارنیوز:جرمي کوربين نماينده پارلمان انگليس در مصاحبه با پرس تيوي گفت، عربستان سعودي که منافع نفتي و داراييهاي گستردهاي دارد، تلاش ميکند تا اطمينان حاصل کند که هيچ يک از همسايگانش از رياض انتقاد نکرده و مشکلي براي عربستان به دليل دخالت در يمن، حمايت از رئيس جمهوري يمن، دخالت سريع در بحرين براي حمايت از آل خليفه و سرکوب خيزشهاي مردمي به وجود نياورد.

اظهارات این قانون‌گذار انگلیسی در حالی مطرح می‌شود که موجی از خیزش‌ها و انقلاب‌های مردمی جهان عرب را فرا گرفته است.

در بحرین، معترضان ضد دولتی از اواسط ماه فوریه اعتراض‌های گسترده علیه سلطنت آل خلیفه را آغاز کرده‌اند.

در ماه مارس عربستان سعودی، نیروی نظامی به بحرین اعزام کردند تا در سرکوب وحشیانه معترضان به رژیم حاکم این کشور کمک کنند.

در سرکوب معترضان بحرینی، تاکنون ده‌ها نفر از معترضان کشته، صدها نفر زخمی و شماری نیز ناپدید شده‌اند.

این نماینده حزب کارگر انگلیس خاطرنشان کرد که عربستان سعودی تلاش کرده است، کمک نقدی زیادی به شورای نظامی مصر بدهد تا اطمینان حاصل کند که مصر از سیاست‌های ریاض حمایت می‌کند.

انقلاب مردمی مصر در تاریخ یازدهم فوریه به خلع حسنی مبارک رئیس جمهوری پیشین و تحویل قدرت به شورای عالی نیروهای مسلح به فرماندهی ژنرال محمد طنطاوی منتهی شد.

کوربین خاطرنشان کرد که همچنین باید به میزان مخالفت‌های داخلی در عربستان که خبر اندکی از آن منتشر می‌شود، توجه کرد.

وی گفت، از آنجایی که دسترسی به وب‌سایت‌ها در عربستان محدود است، رسانه‌ها همگی از سوی خانواده سلطنتی اداره می‌شوند، بنابراین احتمال افشا اطلاعات بسیار کم است.

وی تصریح کرد، اما مشخصا مخالفت‌هایی در عربستان وجود دارد، دخالت‌هایی از سوی نیروهای رژیم به نفع پادشاه عربستان صورت می‌گیرد و هر گونه اعتراض یا ابراز عقیده به صورت عمومی ممنوع است.

کوربين در پايان گفت، اگر دولتهاي غربي بر اين باورند که همه چيز در عربستان به حال عادي بازگشته، اشتباه ميکنند، زيرا جوانان عربستاني و در حقيقت در کل منطقه، به دنبال ايجاد فرصتهايي براي زندگي به سبک متفاوت، کاهش بيکاري، ايجاد فرصتهاي بهتر براي اشتغال و آزادي بيان هستند.