به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری سما اظهار کرد: نشست شب گذشته هیأت‌های مذاکرات فلسطینی و اسرائیلی با حضور «زیپی لیونی» مسئول پرونده مذاکرات رژیم صهیونیستی، «اسحاق مولخو» فرستاده نخست وزیر این رژیم و «صائب عریقات» مذاکره‌کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و با حضور مارتین اندیک فرستاده صلح آمریکا در قدس غربی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، تشکیلات خودگردان خواهان آزادی اسرای مرحله چهارم، توقف شهرک سازی برای یک دوره زمانی مشخص و بررسی پرونده مرزها در صورت تمدید مذاکرات سازش است.

از سوی دیگر برخی منابع سیاسی رژیم صهیونیستی گفتند که اظهارات «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در خصوص احتمال انحلال این تشکیلات به منزله دلیل دیگری بر تصمیمات عباس برای به نابودی کشاندن مذاکرات فلسطینی - اسرائیلی است.

به گفته این منابع، اسرائیل با بررسی مسئله ترسیم مرزها در ابتدای مذاکرات مخالفت می‌کند در حالی که نتانیاهو نیز با خواسته‌ فلسطینیان مبنی بر توقف شهرک سازی در اطراف قدس مخالف است.

بر پایه این گزارش، عباس پیش از این گفته بود که با تمدید مذاکرات با رژیم صهیونیستی در صورت توقف شهرک سازی به مدت ۳ ماه موافقت می‌کند به شرط آنکه در دوره مذاکرات در خصوص مسئله مرزها گفت‌وگو شود.

عباس دیروز نیز در جمع خبرنگاران در رام الله تاکید کرد که برای انحلال تشکیلات خودگردان و تحویل اختیارات آن به اسرائیل در صورت ادامه سیاست‌های کنونی این رژیم، تلاش خواهد کرد.

مخالفت رژیم صهیونیستی با آزادسازی اسرای مرحله چهارم که قرار بود اخیرا آزاد شوند، باعثبوجود آمدن اختلافات بین مذاکره‌کنندگان فلسطینی و اسرائیل و به بن بست رسیدن مذاکرات سازش شده است و در حالی که رژیم صهیونیستی بر تمدید مذاکرات سازش به عنوان شرط آزادسازی اسرا اصرار داشت، رهبران فلسطینی این شرط را رد کردند و در نهایت نیز لیونی اعلام کرد که اجرای مرحله چهارم آزادسازی اسرای فلسطینی لغو شده است.

بر اساس این گزارش، رهبران فلسطینی نیز در واکنش به لغو آزادسازی اسرای فلسطینی، با پیوستن به ۱۵ معاهده یا توافقنامه بین المللی موافقت کردند و این در حالی است که رژیم صهیونیستی تهدید کرده است مجازاتهایی را علیه تشکیلات خودگردان اعمال میکند از جمله اینکه پرداخت درآمدهای مالیاتی به این تشکیلات را به حالت تعلیق درمیآورد.