ایسنا:

این اقدام به دنبال صدور فرمان عفو زندانیان از سوی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه انجام شد. «رامی عبدالرحمن»، رییس دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، گفت: صدها تن از جمله علی درباک، شاعر ۷۶ ساله آزاد شده‌اند.
وی افزود: هزاران زندانی سیاسی همچنان در زندان هستند که هر لحظه ممکن است آزاد شوند، اما سران حزب کمونیست کارگر شامل این عفو نشده‌اند.

انور البنی، وکیل و فعال حقوقی سوری نیز در تماس تلفنی با سوریا نیوز بدون اشاره به تعداد افراد آزاد شده در سوریه گفت: هنوز بسیاری از زندانیان سیاسی آزاد نشده‌اند، اما عمده شرکت کنندگان در تظاهرات از جمله از بانیاس آزاد شده‌اند.
بسام ابوعبدالله تحلیلگر سیاسی گفت: آزادی زندانیان سیاسی قدمی مثبت و زمینه ساز گفت‌وگوی ملی فراگیر است، به ویژه که با تشکیل هیات گفت‌وگوی ملی همراه شده است.

وی افزود: استفاده از سلاح، فعالیت گروه‌های مسلح و موارد مشابه ربطی به اصلاحات نداشته و مرتبط با طرف‌های خارجی است. لوءی حسین، فعال سیاسی سوری نیز گفت که منابع رسمی از لغو ممنوعیت سفر نویسندگان، فرهیختگان، روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و حقوقی در پاسخ به درخواست ارائه شده به بثینه شعبان، مشاور سیاسی و اطلاع رسانی رییس جمهوری سوریه خبر می‌دهند.

این امر زمانی صورت گرفت که اسد دستور تشکیل هیات ترسیم ساز و کار گفتوگوی ملی و عفو وابستگان به جریانهای سیاسی از جمله اخوان المسلمین را سه شنبه شب گذشته صادر کرد.